Search
Close this search box.

Europska komisija kaznila Real Madrid, Barcelonu i druge španjolske klubove zbog nedopuštenih državnih potpora

Europska komisija je objavila da će španjolski nogometni klubovi morati vratiti, ukupno, između 50 i 70 milijuna eura zbog nedopuštenih državnih potpora, odnosno novca kojeg su nedopušteno primili iz gradskog proračuna.Nakon nekoliko godina čekanja europski sport, prije svih nogomet dobio je “presedane” na području financiranja sportskih profesionalnih klubova javnim novcem (novcem iz gradskih proračuna). Već smo pisali o postupcima koji se protiv španjolskih nogometnih klubova vode pred Europskom komisijom od 2013. godine, a danas je samo potvrđeno, ono što je malobrojnim poznavateljima propisa o državnim potporama, a u Republici Hrvatskoj i navijačima Hajduka poznato, državne potpore su načelno zabranjene, a sportsko i tržišno natjecanje se uvelike preklapaju.

>>Španjolski nogomet na udaru Europske komisije

Prvi sportski klubovi koji su “dobili čast” vratiti javni novac, tamo gdje pripada, su:Real Madrid, Barcelonu, Osasunu, Athletic Bilbao, Valenciju, Elche te Hercules i to u 3 različita slučaja.

Prema španjolskom zakonu donesenom 1990. godine, svi profesionalni nogometni klubovi morali su se preoblikovati u novo stvoreni oblik pravne osobe – sportsko javno društvo s ograničenom odgovornošću. Ipak zbog “povijesnih razloga”, Real Madrid CF, FC Barcelona, Athletic Bilbao i Osasuna nisu morali u preoblikovanje, već su nastavili poslovati kao nekomercijalne sportske udruge. Kao takve, sva njihova poslovanja imala su povlaštenu poreznu stopu od 25%, dok se sportska javna društva moraju suočavati sa stopom od 30%.

Dok su u Hrvatskoj i puno gore stvari normalne, odnosno građani ne poduzimaju ništa da spriječe takvo trošenje javnog novca (tj. vlastitih sredstava), španjolske građanske inicijative smatrale su da se tim novcem može – umjesto npr. financiranja plaće Cristiana Ronalda i ostatka nogometnih zvjezdica – utjecati na spašavanje radnih mjesta.

Upravo su se iz tog razloga, odnosno tim povodom žalili Europskoj komisiji te će zbog takvog “građanskog aktivizma” navedeni klubovi morati vratiti iznos potpore u skladu s odlukom EK, koja uključuje i kamatu po odgovarajućoj stopi koju odredi EK. Kamata se naplaćuje počevši od dana kada je nezakonita potpora stavljena na raspolaganje korisniku do dana povrata njezinog iznosa.

EK procjenjuje da povrat potpore poreznim vlastima, u ovom slučaju, neće biti veći od 5 milijuna eura, po klubu. Dakle maksimalno 5 milijuna eura morat će vratiti svaki od navedenih klubova.

Drugi slučaj uključuje, Real Madrid i opet građanske aktiviste okupljene u Revista Madrid Ecologista. Vjerojatno će ovako nešto hrvatskoj javnosti biti potpuno strano i šokantno, ali i tu se građanima isplatilo boriti za vlastita sredstva, odnosno javno dobro.

Naime, navodno je bila riječ o korupcijskoj aferi na koju su dugo upozoravali stanovnici Madrida – 2011. godine Real Madrid je prodao zemljište u blizini centra grada samom gradu Madridu, odnosno gradskoj upravi. Ništa tu ne bi bilo sporno da spomenuto zemljište nije na procjeni 1998. godine vrijedilo u današnjoj protuvrijednosti 595 tisuća eura, a 2011. godine vrtoglavih – 22,7 milijuna eura. Epilog, u kontekstu propisa o državnim potporama, Real Madrid je dobio nedopuštenu potporu od grada Madrida te sada mora vratiti 18,4 milijuna eura. Građani Madrida, ali i konkurentski klubovi imaju razlog za slavlje.

Treći slučaj je daleko najkompliciraniji no za potrebe ovog teksta ćemo ga maksimalno pojednostavniti. Jamstvo za kredite dano je Valenciji CF, Herculesu CF i Elcheu CF posredstvom lokalnog proračuna (Valencia Institute of Finance) te je zahvaljujući toj intervenciji kredit uopće odobren.

Protuvrijednost (cijenu) tako dobivenog jamstva navedeni klubovi moraju vratiti. Ako se pitate u čemu je razlika u odnosu na državnu potporu HNK Hajduk Split odgovor je jednostavan. U tom slučaju je državna potpora bila prijavljena, a kasnije utvrđena i dopuštenom.

Pojednostavnjeno, utvrđivanje državnih potpora se vrši u 2 koraka:
I. provjera jesu li ispunjeni svi uvjeti za postojanje državnih potpora
II. provjera je li dodjela državne potpore spojiva sa zajedničkim tržištem (“dopuštena”)
Koraku 2 se pristupa samo ako je u 1 koraku utvrđeno da državna potpora postoji. U slučaju Hajduka su kumulativno ispunjeni svi elementi nužni da bi državna potpora postojala

Inače, jučer je objavljena i odluka za pet nizozemskih klubova, no oni nisu obveznici povrata državne potpore. PSV Eindhoven državnu potporu nije uopće primio, dok su ostali klubovi, primili državnu potporu, ali je ona proglašena dopuštenom sukladno Smjernicama Zajednice o državnim potporama za sanaciju i restrukturiranje poduzeća u teškoćama. Navedeno će vjerojatno zvučati poznato navijačima HNK Hajduk Split š.d.d. jer je po istoj osnovi dobio državnu potporu od Grada Splita.

Koliko nam je poznato, ostali nogometni klubovi u Hrvatskoj, i dalje, uspješno “ignoriraju” propise o državnim potporama te je pitanje hoće li zbog toga ikada snositi posljedice.

Ako ćemo suditi po primjeru iz Španjolske – dok su većini građana u Hrvatskoj važnije frizure reprezentativca od kriminala koji im se događa pred očima, dok svete krave u državi ignoriraju zakone, a nadležne institucije, odnosno ministri ne samo da to toleriraju već im u tome i pomažu – vjerojatno će HNK Hajduk Split i na ovom području biti jedini profesionalni nogometni klub koji poštuje zakon.

I tako dok u drugim gradovima porezni obveznici šutke gledaju kako se javnim novcem (da ne kažemo državnom potporom) financiraju nogometni klubovi umjesto npr. škola, vrtića, bolnica, građani Splita mogu mirno spavati jer to umjesto njih rade navijači Hajduka. Vlastitim sredstvima.

ST

Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter