EURO kvalifikacije: Talijani osigurali Euro, BiH došla do trećeg mjesta

Novi dan, novih 9 utakmica odigrali su se u sklopu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u Francuskoj 2016. godine. Svoje susrete zaključili su skupina A, B i H.

U skupini H Hrvatska je na praznom Maksimiru, pred mnogim razočaranim navijačima ispred TV ekrana, dijelom nacije koja je u bojkotu ili još gore u nedostatku emocija pratila susret, svladala Bugarsku sa 3:0 golovima Perišića u 2., Rakitića u 42. minuti i Kalinića u 80. minuti. Time su i dalje ostali u kombinacijama za drugu poziciju i izravan plasman u Francusku. Norveška je odradila što je i trebala – pobijedila Maltu sa 2:0 (Tettey 19., Soslash;derlund 52.). Italija je potvrdila svoj plasman pobjedom od 3:1 protiv Azerbajdžana. Za Italiju golove su dali Eacute;der 11., El Shaarawy 43. i Darmian 65., a za domaćine Natarov u 31. Odluka o drugoplasiranom pada tako u posljednjem kolu gdje Hrvati gostuju na Malti, a Talijani dočekuju Norvežane u susretu koji im ništa ne znači, a gostima je vrhunac kvalifikacija. Ono malo navijača repke i onih koji od nje žive stoga imaju još 90. minuta strepnje i osluškivanja susreta u Italiji ne bi li se Hrvatska direktno plasirala.Da bi se to dogodilo Hrvatska treba pobijediti, a Italija ne izgubiti.

Susjedi Bosanci pobijedili su Wales sa 2:0 golom Djurića u 71. i Ibševića u 90. minuti. Time su ostali u utrci za dodatne kvalifikacije kao trećeplasirani. Od večeras sigurni putnici iz skupine B su Wales i Belgija. Walesu je ovoprvi put na Euru i prvi put na velikom natjecanju nakon Svjetkog prvenstva daleke 1958. godine. Belgijanci su danas sa 4:1 pobijedili Andoru. Za Belgiju su zabijali Nainggolan 19., De Bruyne 42., Hazard 56.(11m) i Depoitre 64. minute, a počasni za Andoru dao je Ildefons Lima iz kaznenog udarca u 51. minuti. Cipar je svladao Izrael sa 2:1 i time se uključio u bitku za trećom pozicijom. Poveo je Cipar u 58. minuti golom Dossa Juacute;niora, izjednačenje je donio Bitton u 76. za Izrael, a samo četiri minute kasnije Demetriou je postavio konačnih 2:1. Posljednje kolo Bosna i Hercegovina igra s Ciprom za treću poziciju, a svoju šansu Izrael će tražiti u Belgiji.

Grupa A donosi nam još jednu dramu za treću poziciju. Turska je sa 2:0 pobijedila drugoplasiranu Češku golovima Selccedil;uk İnana u 62. minuti iz kaznenog udarca i Hakana Ccedil;alhanoğlu u 80. Time su i dalje ne trećoj poziciji dva boda ispred Nizozemske. Nizozemci su sa 2:1 dobili Kazahstan golovima Wijnalduma u 33. i Sneijdera u 50. minuti, a u sudačkoj nadoknadi smanjio je Kuat za 2:1. Island (Sigthoacute;rsson 5., G. Sigurdsson 27.) i Latvija (Cauņa 49., Šabala 68.) odigrali su miroljubivijih 2:2. U posljednjem kolu Nizozemci i Turci igraju protiv onih kojima taj susret ništa ne znači: NizozemskaČeška i TurskaIsland su susreti koji određuju trećeplasiranog, a možda i raspored na ljestvici A skupine.