Search
Close this search box.

EURO: Kako je igrao Portugal?

Momčad Portugala osvojila je petnaesto izdanje Europskog nogometnog prvenstva. U finalnoj utakmici pobijedila je domaćine, Francusku, pogotkom Edera u 109. minuti susreta.

Mnogi pratitelji nogometa u Hrvatskoju očaju su gledali kako momčad koja je izbacila izabranike Čačića Ante, dolazi do svoje prve europske titule. Svima je u glavi bila utakmica osmine finala i naizgled nezasluženi prolazak Portugalaca. Izgradivši mišljenje o igri Portugala upravo na temelju njihove predstavi protiv Hrvatske.

Međutim, njihova igra tijekom prvenstva bila je puno više od grubih nasrtaja u osmini finala, te puno više od pasivne i nezainteresirane igre kakvom su je mnogi prikazali. Portugal je taktički vrlo dobro odigrao cijeli turnir, koristeći različite taktičke transformacije, samo s jednim krajnjim ciljem – osvajanje naslova prvaka. Na prvi pogled,steče se dojam da je Santos na prvenstvu vodio dvije različite momčadi. Dokaz je to savršene organiziracije izbornika koji je dvije taktičke postavke odlično pripremio i primjenio. U prilog tome ide i podatak da su jedini portugalski igrači koji nisu nastupili na ovom prvenstvu dva vratara; Dinamov Eduardo, te Lyonov Anthony Lopes. Santos je očito bio savršeno upoznat s mogućnostima kadra kojeg je doveo na Euro, te ga je sukladno potrebama idealno iskoristio.

Grupnu fazu završili su s tek tri boda na kontu, odigravši tri neriješena susreta. Međutim, Portugal je u tim utakmicama zaslužio puno više od tri osvojena boda te nesretnih penala i odbijanaca. Iako rezultati ne sugeriraju tako, taj dio natjecanja igrali su vrlo dobro. Prosječno su imali više od 60% vremena loptu u svom posjedu, te su u svakoj od tri utakmice uputili barem 20 udaraca. Tek u jednoj – onoj protiv Mađarske – imali su manje od 600 dodavanja na utakmici. Iako statistika zna biti varljiva, ovi podaci definitivno idu u prilog tezi da je Portugal, u ovoj fazi, igrao vrlo dobar nogomet.

Protiv Islanda, pogodak je primljen nakon individualne greške pri pokrivanju igrača. U susretu s Austrijom Ronaldo je promašio kazneni udarac, dok su Mađari dva pogotka postigli tako što je lopta na putu do vratara promijenila smjer. Dakle, kod primljenih pogodaka nije bilo taktičkih grešaka i jednostavno se ne može, i ne smije, govoriti o lošim predstavama Portugala.

Prolaskom u završnicu prvenstva Portugal mijenja stil igre. To više nije momčad koja traži igru, već isključivo pogodak. Trener Santos je, na kraju se pokazalo, pogodio s tom odlukom. Utakmica protiv Hrvatske jedina je na kojoj su imali manje od deset udaraca prema golu. Osim toga Santosova momčad u ovom susretu imala je i najmanji posjed lopte na čitavom turniru, kao i najmanji postotak točnih dodavanja. Zahvaljujuć ovoj statistici nije neshvatljivo zašto su ljubitelji nogometa u Hrvatskoj stekli dojam da je Portugal loš. Međutim takvo razmišljanje pokazuje nerealnost pojedinaca ili mase koja vjeruje ono u što želi vjerovati – u loš Portugal. U ovom slučaju, ključni pokazatelj su kontranapadi kojih su Portugalci, od četiri utakmice druge faze natjecanja, najviše imali upravo protiv Hrvatske. Santos je pametno pričekao Čačićevu momčad i udarao tamo gdje Hrvatsku najviše boli – sporu tranziciju iz napada u obranu. Naravno, valja napomenuti kako su Ronaldo i društvo imali poguranac od strane suca Carballa te su isti na najbolji način iskoristili ,napravivši čak 24 prekršaja. Čvrstom igrom slomili su momke Čačića Ante koji nisu bili kvalitetno pripremljeni na takav okršaj.

Ni u četvrtfinalnoj utakmici Portugalci nisu uspjeli doći do pobjede u devedeset minuta igre te su tek nakon izvođenja jedanaesteraca osigurali prolazak u polufinale. Ipak, ova utakmica značajna je po izuzetno kvalitetno odrađenom comebacku.Primivši pogodak u prvom napadu, morali su pametno krenuti u lov na rezultat. Taj lov mogao je biti koban jer ofenzivna igra gotovo uvijek ostavlja puno lako iskoristivog prostora u obrani kojeg protivnik nerijetko materijalizira. Zabluda o defenzivnom i dosadnom Portugalu veže se i uz ovu utakmicu, sve dok se ne pogleda statistika koja upućuje na to da su imali više udaraca na gol od Poljaka. Nešto čime se defenzivne i dosadne momčadi rijetko kada mogu pohvaliti.

Protiv Walesa, ostvarili su prvu pobjedu u regularnom dijelu utakmice, a golova u mreži Velšana moglo je biti i više da su portugalski topnici bili precizniji. Iako su na ovoj, od svih utakmica u završnici, imali najveći postotak posjeda, uz veliki postotak točnosti, Santosova momčad također je imala i najmanji broj dodavanja. Polufinalna utakmica bila je pokazatelj njihove snage jer, osim udaraca, Velšani su bili bolji u svim ostalim statističkim pokazateljima, ali im to nije bilo dovoljno da konkretnije zaprijete Portugalcima.

Finalna utakmica protiv Francuza bila je šlag na tortu sjajne taktičke predstave koju je Portugal prezentirao na prvenstvu. Odmah je bilo jasno da su svjesno inicijativu prepustili Francuzima koji su igrali pod ogromnim pritiskom. svatko je očekivao titulu. Iako je riječ o profesionalcima, ostaje dojam da je “sigurna titula” koju je nacija očekivala, uvelike utjecala na predstavu francuskih igrača koji nisu realizirali nekoliko izglednih prilika. Na otvaranju oba poluvremena Portugal je imao problema sa zatvaranjem prostora u koji su se Francuzi odlično ubacivali, te je Santosova momčad mogla imati velikih problema. Ipak, Portugal je i na ovoj utakmici koristito svoju brzu tranziciju prema naprijed; unatoč nedostatku Ronalda i ulasku podosta sporijeg Quaresme. Svakako vrijedi izdvojiti igru Pepea koji je maestralno markirao igrače, dok suradnja zadnje linije ipak nije bila na razini s obzirom na broj prilika koje su imali francuski reprezentativci. Veliku ulogu na sredini terena odigrao je mladi Sanches koji je i u finalnoj utakmici nastavio s dobrim igrama. Jako dobru utakmicu odigrao i Joao Mario, trkački sjajno pokrivavši prostor za koji je bio zadužen, dok je pri tom bio opasan i prema naprijed. Francuzima je u prvom dijelu u prilog išao i kriterij engleskg sudca Clattenburga koji je u tom periodu puštao puno oštriju igru, zahvaljujuć čemu su Umtiti i Matuidi prošli bez opomena. Ti kartoni uvelike bi otežali igru Francuskekoja ni ovako nije bila pretjerano dojmljiva i kvalitetna.

Naizgled se može učini kako je Portugal nezasluženo tu gdje jest – na vrhu Europe. Međutim, ni u jednoj utakmici momčad Fernanda Santosa nije izgledala zbunjeno i izgubljeno, za razliku od toliko spominjane Grčke 2004. godine. Jednostavno su odigrali taktički jako dobro prvenstvo. Protiv nominalno slabijih momčadi igrali su svoju igru koja im je donijela rezultat, dok su se protiv jačih prilagođavali ovisno o kvalitetama tih momčadi. Sigurnost u vlastiti plan i njegov uspjeh najočitija je bila upravo protiv Hrvatske gdje je Portugal u potpunosti prepustio inicijativu Čačićevim igračima, napadavši isključivo preko kontri. Očito je Santos napravio jako kvalitetan posao sa kolegama po pitanju skautiranja protivnika, kao i pripremi taktike svoje momčadi. U konačnici, pobijediti u finalu bez najboljeg igrača Europe, možda i svijeta, nije mala stvar. Usprkos tome, mnogi će Portugal i dalje nazivati – one man team.

Tin Žaja


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter