Search
Close this search box.

El Derbi madrileño

Kad vam netko spomene Madrid vjerojatno ćete pomisliti klub sa najviše europskih naslova u povijesti. Bijeli dres i potpuna usredotočenost na pobjede, gotovo opsesivna potreba da se pobjeđuje i osvaja, bude najbolji i najuspješniji. Osvajanje La Decime dugo je bila želja, ne samo kontroverznog predsjednika Pereza, već i svakog navijača Reala. Biti najuspješniji, biti najbolji, pobjeđivati srž je i esencija madridizma.

Povijesno gledano Real Madrid je dugo bio klub u sjeni. Kako to danas čudno i nestvarno zvuči! Bijeli je klub u razdoblju od 1932-1954 osvojio brojkom i slovima 0 (nula) naslova prvaka, a utjehu su jedva pružila 3 osvojena kupa. Povijest Los Blancosa neraskidivo je povezana sa događajima iz i nakon Građanskog rata, a temelje današnjih uspjeha postavio je kontroverzni Santiago Bernabeu. Za jedne junak i genij, za druge sami vrag. Nogometaš i političar, koji je najprije pobjegao od republikanaca u Pariz u osvit rata, a onda se pridružio Francu i postao najdugovječniji predsjednik u povijesti kluba. Bernabeu je zauvijek promijenio povijest Madrida, približio ga režimu, učinio ga sportskom i marketinškom perjanicom Španjolske pod Francom, ali i najtrofejnijim klubom Europe. Bernabeu je, treba istaknuti, prepoznao i doveo Raimonda Saportu iz košarkaške sekcije. Njegovo pregovaračko umijeće bilo je ključno za preotimanje Di Stefana od Barcelone, možda i prijelomni događaj u povijesti bijelog kluba.

Koliko je Bernabeu uspješno plivao u politici svjedoči i dovođenje u klub sevillskog liječnika Antonia Calderona, koji je prije rata bio sudac, a prema nekim pričama u “džepu je imao” sudačku organizaciju i većinu generala Francove vojske. Saporta je bio zadužen za odnose s medijima, njegova slatkorječivost i Calderonova učinkovitost u sivom svijetu sudačkih kuloara rezultirale su i stihovima: “asi asi asi gana el Madrid!” Tako Madrid uvijek pobjeđuje, dugo je odzvanjalo stadionima diljem Španjolske, kao jasna referenca na sudačku pomoć. Pogrešno bi bilo demonizirati Real Madrid i vezati ga isključivo za fašizam, klub je do rata imao i čelnike ljevičarskih opredjeljenja(nekih se danas odriču), no njegova moć i slava jesu nastali na razvalinama španjolske demokracije i snazi Francova režima.

Navijači Reala ne pate od prevelikog sentimenta, bit ovog kluba je sasvim drugačija. Posprdno će se osvrnuti na moto Barcelone(mes que un Club), njima je uspjeh iznad svega. Koliko je Real Madrid lišen emocija govore i primjeri Juppa Heynckesa, koji je otpušten samo par tjedana nakon osvajanja trofeja pobjednika LP-a ili Vicente del Bosquea, čovjeka koji je proveo 30 godina u klubu, a onda hladno otpušten nakon što je osvojio 29.titulu prvaka Španjolske. Navodno se nije uklapao fizičkom pojavom u galacticose. Real je turbo uspješan, bogat i blještav odraz metropole. Njegov stadion ukomponiran je u poslovnu četvrt uz poslovne zgrade banaka.

S druge strane obala Manzanaresa, u radničkoj četvrti Arganzuela, dom je trećeg najuspješnijeg španjolskog kluba svih vremena. U industrijom zagađenoj vodi te rijeke geografska je i metaforička granica dva kluba i dva svijeta. Unatoč titulama i uspjesima nogometna sudba je crveno-bijelim pristalicama zauvijek namijenila ulogu neuglednog susjeda. Možda je tome kumovalo i osnivanje. Baskijski studenti su u čežnji za rodnim krajem daleke 1903. doslovno prepisali statut imenjaka uzora iz Bilbaoa. Gortazar, Azorcha i Abdon su bila imena osnivača Athletic Club de Madrid. Zamišljen zapravo kao podružnica baskijskog kluba, pa su čak i dresovi najprije bili plavo-bijeli, a kada su u Bilbau promijenili boje, onda je i Atletico Madrid postao crveno-bijeli.

Tribine Vicente Calderona su i dom, u španjolskim okvirima barem, najopasnijih navijača. Frente Atletico i Bastion. Zanimljivo je da su i jedni i drugi najpoznatiju skupinu navijača Reala, Ultras Sur, držali za kukavice i mimoze, da ne upotrijebimo kakvu drugu riječ. Sve spomenute skupine bliske su uvjetno rečeno desničarskim političkim opcijama. Iako su imali uspješnijih razdoblja u svojoj povijesti, osvojenih trofeja i europskih finala, Atletico je teško izlazio iz medijske sjene bogatijeg susjeda. Povijest je možda mogla biti i drugačija, naime klub je jedno vrijeme nosio ime Athletic Aviacion de Madrid i zapravo bio bliži režimu Francisca Franca. No nakon drugog svjetskog rata odlučuju raskrstiti sa vojnom poveznicom i postaju Atletico Madrid. Godina je bila 1947. Povijest osim promjene imena te godine pamti i pobjedu od 5:0 nad rivalima, koji su skoro ispali te sezone. Atletico je dominirao pod vodstvom velikog Helenia Herrere i jednog od prvih tamnoputih igrača u španjolskoj povijesti, Marokanca Ben Bareka. Osvojio je Herrera dva naslova, a s njegovim odlaskom počelo je doba Di Stefana i dominacija Reala, naslonjena na vladavinu predsjednika Bernabeua. Koliko god je Real sa svojim predsjednicima bio sinonim uspjeha i bogatstva, toliko je crveno-bijeli dio grada imao tu sreću svjedočiti blago rečeno živopisnim predsjednicima, adefinitivno najpoznatiji je bio Jesus Gil y Gil , o čijim bi eskapadama trebalo nekoliko članaka.

Navijači Atletica rado će svojim rivalima otpjevati rugalicu “Hala Madrid, hala Madrid, el equipo del gobierno, la verguuml;enza del paiacute;s“, spočitavajući im bliskost režimu (režimska ekipa, španjolska sramota). Za sebe ističu da su “sentimiento de rebeldiacute;a“, a ne postoji ništa slađe od pobjede protiv bogatijeg susjeda.

Real ili Atletico, riječ je o jednom od posebnih gradskih derbija, u kojem se navijači ne dijele ni po vjeri ni po naciji, a ni po političkom opredjeljenju. Ovo je derbi najbogatijeg kluba bliskog establišmentu i onog iz radničkih predgrađa. Glamur i prestiž elitnih kvartova protiv osjećaja prkosa južnih predgrađa. Večeras u 20.30 na stadionu Vincente Calderon svjedočit ćemo još jednom derbiju.

Edo Zdravković


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter