Search
Close this search box.

Drug dio: nastanak i (stagnacija) ili razvoj elitnog razreda nogometne lige u Bosni i Hercegovini

Prvi dionastanka i (stagnacije) ili razvoj elitnog razreda nogometne lige u Bosni i Hercegovini

Prva sezona Premijer lige BiH nakon sporazuma između saveza Bosne ili službeno NSBiH i NSHZHB (Hrvatske zajednice Hercegmdash;Bosne) startala je u jesen 2000. godine. U prvoj sezoni liga je brojala nevjerojatnih 22 kluba od kojih je čak njih 8 na kraju sezone preselilo u niže razrede BH nogometa . Te je sezone nakon 50mdash;ak godina između Zrinjskog i Veleža pod Bijelim brijegom igran i mostarski derbi koji je u gradu na Neretvi podigao tenzije do najvećeg mogućeg nivoa. Tih dana sve se opet vraćalo na zlo koje se dogodilo početkom 90mdash;ih. Utakmica se igrala na otvaranju prvenstva u prvom kolu 13. kolovoza 2000, nakon 52 godine. Zrinjski je slavio rezultatom 2:0 (zadnji službeni susret igran 1938. godine kada je Zrinjski slavio 1:0, iako je 2000. godine igran prvi susret Zrinjskog i Veleža, ali to je bila prijateljska utakmica i završila je rezultatom 2:2). U ovoj je sezoni Željezničar dominirao i došao do titule s 91 bodom, drugi je s 84 boda bio Brotnjo koje je branilo naslov. Ligu te godine napuštaju Đerzelez Zenica, Ljubuški, Čapljina, Rudar Kakanj, Krajina, Kiseljak, Budućnost Banovići i Travnik. Klub iz Zenice, Đerzelez, u toj je sezoni imao samo 4 boda osvojena u 42 odigrana kola uz gol razliku 198 primljenih i 10 postignutih pogodaka! Klub se sezonu prije borio sa Zrinjskim za ulazak u Intertoto kup, no kako to obično biva s gazdinstvom i privatizacijom na našim područjima, iduće su sezone doživjeli financijski kolaps. Sjećam se anegdote iz toga vremena kada je Đerzelez gostovao u Livnu protiv Troglava; po gradskim “kuolarima” kružila je priča o tome da je uprava Troglava napravila pogrešku što nije pozvala igrače Đerzeleza dan prije na večeru i riješila pitanje gol razlike. Budući da se Troglav borio za ostanak, trebao je pobjedu od 5 i više pogodaka razlike, ali su na kraju slavili sa samo 3:0, no ipak su idućim utakmica osigurali opstanak. Da ova priča ima osnove pokazuje i to kako je Olimpic iz Sarajeva slavio protiv Đerzeleza 10:0 i ostvario najveću gostujuću pobjedu u povijesti Premjer lige. Još jedan pokazatelj prekomjernosti klubova i nesrazmjera kvalitete je i utakmica između Brotnja i Krajine u Čitluku u kojoj su Čitlučani pobijedili 11:0.

U sezoni 2001/2002. liga se smanjuje na šesnaest klubova i malo podiže kvalitetu igre te daje ozbiljnost natjecanju, ali minimalnu ozbiljnost, jer pobjeda u gostima je rijetkost. U ovoj sezoni je branitelj naslova Željezničar uspio ponoviti uspjeh iz sezone prije i ponovno postati prvak, ovaj put s još većom prednošću: u odnosu na drugoplasirani Široki Brijeg imali su 11 bodova više. U ovoj sezoni Ligu su napustili Iskra iz Bugojna, Troglav iz Livna i Grude (Troglav i Grude se nikad više nisu vratili u elitni rang nogometnog natjecanja u BiH) te Olimpic iz Sarajeva. U idućoj sezoni u Premijer ligu se na inicijativu UEFAmdash;e uključuju se i klubovi iz Republike Srpske: Reom, Mladost Gacko, Leotar, Borac Banja Luka, Rudar Ugljevik i Glasinac Sokolac, te se ove godine liga širi na 20 klubova. Prvak je postao Leotar iz Trebinja u svom debitantskom nastupu u Premijer ligi.

Treba napomenuti da politika opet koordinira nogometom jer umjesto klubova koji su ispadali mogli su ući samo klubovi iz istog entiteta. Pojasnimo: u ovoj sezoni iz lige ispadaju Bosna Visoko, Velež Mostar i Jedinstvo Bihać, a umjesto njih dolaze klubovi iz lige Federacije, a umjesto Kozare i Mladosti Gacko ulaze klubovi iz lige Republike Srpske. Budući da se od sezone 2003/2004. liga smanjila na šesnaest klubova, u ligu su se kvalificirali pobjednik Prve lige Federacije Orašje i pobjednik Prve lige RS Modriča. Ovo pravilo vrijedi sve do današnjih dana, no o tome u idućem nastavku ove priče.

Ivan Novokmet


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter