Search
Close this search box.

Deloitte: U kojem pravcu ide sportska industrija?

Deloitte Sports donosi predviđanje gdje bi se mogla razvijati sportska industriju u ovoj godini. S obzirom na potencijal sporta koji raste iz dana u dan u kombinaciji s modernim tehnologijama samo je nebo granica. Ipak, za očekivati je kako put dodatnog profita vodi prema ovih šest grana:

•OTT (over-the-top) – Internet prijenosi
•Sportske kladionice
•Nosiva analitika učinka sportaša
•Prihodi sponzorstva
•Stadioni budućnosti
•eSport

OTT
Najlakše je ovu granu opisati preko Netflixa koji je poznati svima, a od ove godine dostupan je i u Hrvatskoj. O njegovoj popularnosti govori i 74.000.000 pretplatnika širom svijeta. Sport jednostavno traži izlaz prema svim mogućim potencijalnim korisnicima i nema se namjeru zadržati samo na televiziji. Svjedoci smo bezbroj ilegalnih prijenosa putem Interneta kojima sport gubi značajne iznose. Uređenim tržištem za sitan iznos (Netflix trenutno 8-10 eura) korisnici bi dobili širok sadržaj kojeg mogu u bilo koje vrijeme i bilo gdje gledati. Tu je i 4D tehnologija kojom će igrači trčati praktički po svim modernim uređajima.

Sportske kladionice
Ovdje se prvenstveno misli na klađenje u SAD-u, i to s naglaskom na NBA gdje bi klubovi mogli svoju zaradu drastično povećati. Zanimljivo je da je dozvoljeno klađenje na izmišljene digitalne sportove putem računala pa sportski djelatnici na osnovu toga pokušavaju lomiti državu po državu.

Nosiva analitika sportaša
UEFA je dozvolila da nogometaši mogu na sebi nositi tehničke naprave koje mjere njihove aktivnosti na terenu. Trenutno se radi na univerzalnoj tehnologiji izgleda naprave i oblika analitike, čime se nastoji doći do podataka koji mogu višestruko pomoći samoj industriji. Prvenstveno se to prevodi na zdravlje iako je današnji nogomet usmjeren samo na novac pa se time otvaraju dodatne mogućnosti zarade. Za svakog igrača bi se znali točni podaci o svemu što radi na terenu, ali i sve njegove greške u svakom trenutku. Time bi se olakšao posao trenerima i menadžerima, ali i pružilo gledateljima na njihovim mobitelima dublji ulaz u analitiku na terenu kroz posebne programe. Samo gdje je kraj tome? Dok pišem tekst pada mi napamet da bi igrači mogli u budućnosti postati roboti u obliku video igrice. Taktički treneri na tribini mogli bi ih konzolom putem signala na tijelu usmjeravati na određene pozicije. Prijeti potpuno mehaničko preuzimanje onoga što bi trebalo biti prirodno, ljudsko. Nešto što se dogodilo Formuli 1, gdje se praktički trke odlučuju u proizvodnim prostorima.

Prihodi sponzorstva
Nove tehnologije pružaju i nove načine zarade, pri tome koristeći sve raspoložive resurse koje klubovi imaju. Pri tome se računa na iskoristivost domaćeg terena za vrijeme gostujućih utakmica za razne domjenke partnera i slično. Zanimljivi su i sponzorski ugovori s tehnološkim tvrtkama koje se može koristiti za mnoge moderne sadržaje koji mogu pripomoći još većim privlačenjem drugih sponzora, ali i većom koristi same tehnologije u izvedbe na terenu.

Stadioni budućnosti
Umjesto vezivanja navijača za klub samo za vrijeme utakmica ideja ih je novim tehnološkim sadržajima na stadionu privoljeti za cjelogodišnje posjete i potrošnju. Stadion mora ponuditi puno više zabave i personalizirane udobnosti gledatelju koji dolazi na utakmicu od one kod kuće. Hajduk na primjer ima Torcidu koja čini jedinstven osjećaj prilikom dolaska na stadion, ali sam klub bi morao aktivirati sve resurse oko stadiona. Na primjer privući ugostiteljske sadržaje s različitim vrstama svjetskih kuhinja, konobe, pubove i slične stvari uz sportske igraonice, interaktivne digitalne sadržaje za igru djeci i roditeljima, rođendane u društvu igrača i slične stvari. Na samim utakmicama pružiti gledateljima dodatnu korist, tipa analitike igrača na mobilnim telefonima, ponovljene snimke i slično, a opet uz reklamiranje sponzora.

eSport
Razvoj igraćih konzola je odletio u nebo. Stvarnost kojom se prikazuju igrači i sama igra, taktika i sve oko samih utakmica je zapanjujuća. Organiziraju se utakmice uživo, a razvojem tehnologije postoje već i virtualni stadioni s virtualnim ligama. Kad se tome doda razvoj “D” tehnologije do tko zna kojeg “D” broja praktički postajemo i sami igrači na terenu. Osjetit ćemo skok, prekršaj, radost gola sa suigračima u našim sobama. Naravno, ovo klubovima pruža opet širenje ponude i sponzorstva do neslućenih visina.

Svjetska tehnologija napreduje ogromnim koracima. Ono što je nama bilo prije 20 godina nezamislivo sada se događa u sve kraćim razmacima. Kad se sjetimo samo brzine napretka računala, mobitela ili automobila, što nam je nekako najbliže, sve je jasno. Ako se ne prate trendovi jednostavno se zaostaje, a sve se vrti oko novca i povratka istoga nazad u sport kroz ulaganje da zarađuješ još više.

Mi imamo Bogom dane talente koje moramo rasprodavati zbog svih objektivnih i namjernih problema uzrokovanih domaćom ligom, ali moramo i shvatiti kako se moramo okrenuti novim tehnologijama kako bi to spriječili. Odnosno, mora se ulagati kako bi se i oni navijači-simpatizeri pridobili na posjetu stadionu jer živimo u vremenu kad je svima sve teško pa i posjetiti stadion.

Renato Čupić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter