Search
Close this search box.

Četvrtina aktivnih nogometaša pati od depresije

Vrhunski igrači iz najjačih svjetskih klubova poodavno su stekli status ikona popularne kulture, a njihove slike bombardiraju nas s naslovnica sportskih i lifestyle magazina, portala i televizijskih ekrana. David Beckham bio je vjerojatno jedan od prvih koji je stekao status globalne pop ikone, čija je slava nadmašivala njegovo nogometno značenje. U modernom svijetu medija svakodnevno možemo svjedočiti pričama iz života vrhunskih igrača bilo da su kupili novi automobil, izgradili novu obiteljsku kuću ili dobili prinovu u obitelji. Čak i na stranicama specijaliziranih sportskih magazina sve se više pažnje pridaje ovim dijelovima njihovih života, pa su tako prosječnom konzumentu na dnevnoj bazi dostupne vijesti iz Ronaldove veze s ruskom ili nekom drugom manekenkom i Messijevi “selfiji” sa sinom. Na domaćoj sceni gotovo je postalo pravilo da najveće zvijezde reprezentacije uoči velikih natjecanja ili važnijih utakmica puštaju medije u svoje lijepo uređene domove i daju na uvid svoj ideal(izira)ni obiteljski život. Bez želje da analiziramo gotovo voajersku potrebu javnosti i tržišta(!?) za tim i sličnim informacijama ostaje činjenica da nogometna industrija danas potiče i gradi priču o supermdash;uspješnim ljudima, a njihov život se čini apsolutnim i nedostižnim idealom za nas obične smrtnike. No druga strana medalje često otkriva drugačiju sliku od one koju nam serviraju PR stručnjaci, naslovnice “mainstream” medija i marketinške kampanje.

Kakva bi onda bila realističn(ij)a slika života profesionalnog nogometaša i koliko se ona razlikuje od ove uljepšane verzije? Nogometplus je već pisao o problemima s kojim se suočava razmjerno veliki broj bivših igrača, a problemi kojih smo se samo djelomično dotaknuli shvaćeni su i u FIFPro (Međunarodnoj organizaciji profesionalnih nogometaša). Provedena je studija o mentalnim bolestima kod profesionalnih igrača na uzorku od preko 300 igrača, bivših i aktivnih. Brojke i spoznaje do kojih je došao njihov tim na čelu sa Dr. Vincentom Gouttebargeom više su nego indikativne i utjecat će na budućnost svijeta nogometa i sporta općenito. Istraživanje je pokazalo da više od četvrtine aktivnih igrača pati od depresije i anksioznih poremećaja, a kod umirovljenih igrača taj broj raste do čak 39%. Posebno je zabrinjavajuća posljednja brojka koja pokazuje da se mentalne bolesti kod umirovljenih igrača pojavljuju češće nego kod drugih skupina u društvu, što je definitivan dokaz da usprkos uobičajenom stavu život nogometaša definitivno ima i svoju tamnu stranu. Problem je ovo o kojem se ne priča, a do naslovnica teško i nikako dolazi. Teško je zapravo i zamisliti da u dominantno “macho” kulturi nogometa ovo pitanje bude tretirano s važnošću koje zaslužuje. Većina istraživanja bavila se ozljedama igrača i fizičkim zdravljem, tako da su pitanja mentalnog zdravlja bila svojevrstan tabu, o kojem su progovarali tek pojedinci. Depresija, anksioznost, alkoholizam najčešći su problemi među populacijom nogometaša, a visoke brojke govore da nije riječ o izoliranim slučajevima nego o iznimno važnom pitanju.

O svojim unutarnjim demonima i borbi progovarali su između ostalih Stan Collymore, Chris Jackson, Neil Lennon i Kenny Sansom, a posebno je upečatljiva zapravo tragična sudbina Paula Gascoignea. Jedna od najvećih zvijezda engleskog i svjetskog nogometa s kraja 80mdash;tih i prve polovine 90mdash;tih godina 20. stoljeća, čovjek čiji nogometni talent nije uspio pobijediti autodestruktivni karakter. Popularni Gazza patio je tijekom karijere, a posebno nakon prestanka aktivnog igranja. Emocionalni i psihički problemi dominirali su njegovim životom nakon nogometa, nebrojeno puta odlazio je u klinike za odvikavanje od alkohola i ponovno se vraćao starim navikama. Njegovo propadanje pratio je i prati nemilosrdni otočki tisak. O svojoj borbi s depresijom progovorio je i Ivan Ergić, bivši reprezentativac Srbije, rođen u Gaćelezima pokraj Šibenika, a nogometno odrastao u Australiji. Tekstovi Ivana Ergića i razmišljanja o životu nogometaša bili su svojevrsno otkriće prije nekog vremena, opisao je svoj put i klasični “dril” kojim je već od najranijih dana bio izložen. Elokventan i načitan, netipičan nogometaš, potpuno različit od Gascoignea Ivan je progovorio o nedostatku samopoštovanja, ogromnim pritiscima kojima je bio izložen i moralnim kompromisima koje je bio prisiljen činiti. Ergić je često koristio pojam “potrošne robe” i to one s kratkim rokom trajanja kako bi opisao ulogu nogometaša u modernom svijetu.

Istraživanje FIFPromdash;a, kao i rad drugih udruženja i organizacija pokazuju da u svijetu nogometa postoji velika i gotovo nasušna potreba za sustavnim bavljenjem pitanjima mentalnog zdravlja igrača. Statistike relevantnih znanstvenih radova su potvrdile da je populacija aktivnih igrača jednako podložna smetnjama ovog tipa kao i prosječna populacija, dok se problem gotovo udvostručuje nakon prestanka aktivne karijere. Period tranzicije kada se nakon dugo vremena ostane bez treninga i utakmica, posebno je težak i rizičan. Biološke promjene uvjetovane nedostatkom ili smanjenim lučenjem adrenalina i serotonina kao i gubitak osnovnog identitetamdash;nogometaša, koji je tijekom godina često bio sve dovodi mnoge pojedince u probleme. Razdoblje kada treba pronaći novi život i novi smisao istog za mnoge je zahtjevan, a potraga za novom ulogom traži pomoć kluba i nogometnih organizacija. Težak je put do uspjeha u modernom nogometu. Maksimalna fokusiranost na treninge, posvećenost svome cilju i uporan rad uz mnogo sreće potrebno je za ostvariti snove s početka karijere. Uspjeh ne bi trebao biti plaćen previsokom cijenom, a život bi se trebao i morao nastaviti i nakon kraja igračke karijere. Leži li negdje tu i važna poruka trenerima u omladinskim pogonima? Je li možda potreban novi pristup i sveobuhvatni rad s igračima u razvoju i na kraju karijere? Osobno u svemu tome vidim važnu ulogu nacionalnih saveza i kontinentalnih organizacija, koji bi trebali pokazati da Ergić nije bio u pravu kada je igrače nazvao dobro plaćenom, ali ipak samo potrošnom robom.

Edo Zdravković

Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter