Search
Close this search box.

Češka: Tvorac Viktorije iz Plzena predvodi Čehe

Kada su nedavnim procesom Česi promijenili englesku varijantu imena, iz “Czech Republic” u jednostavniju skraćenicu “Czechia”, mnoge je to podsjetilo na događanja otprije dvadesetak godina. Tada je momčad, prvi put na velikom natjecanju pod imenom Češka republika, došla na prag raja. Te 1996., na Euru u Engleskoj, Česi su s talentiranom družinom igrača, poput Karela Poborskog, Patrika Bergera, Jirija Nemeca i kapetana Miroslava Kadleca, uz tada mlade talente Pavela Nedveda i Vladimira Šmicera dogurali do finala na Wembleyju. Tamo ni iz drugog pokušaja na prvenstvu nisu uspjeli pobijediti silovitu Njemačku; u grupnoj utakmici Nijemci su bili bolji rezultatom 2-0, dok su u dramatičnom finalu odabranici Dušana Uhrina pokleknuli tek zlatnim pogotkom Olivera Bierhoffa u 95. minuti za konačnih 1-2.

Dvadeset godina poslije, Česi gaje nadu kako bi mogli biti iznenađenje u pripremi, ali su isto tako svjesni da su upali u jako tešku skupinu, gdje ni posljednje mjesto nije nužno katastrofalan rezultat. Možda nemaju toliku količinu upečatljivih imena kao ovaj sastav koji je istrčao na engleske travnjake, ali pouzdan trener s jasnom vizijom što od momčadi želi i atraktivan, napadački orijentiran nogomet su faktori koji bi mogli prometnuti Čehe u omiljenog “underdoga” skupine D.

PUT KROZ KVALIFIKACIJE:

Česi su se na ovogodišnji Euro plasirali kao prvoplasirana ekipa kvalifikacijske skupine A, u kojoj su bili polufinalisti proteklog Svjetskog prvenstva u Brazilu Nizozemci, iznenađenje kvalifikacija Islanđani te novi-stari protivnici, Turci. Uz navedene, tu su još bili i Latvijci te Kazakhstanci.

Osim činjenice da su u tako zahtjevnoj skupini uspjeli uhvatiti prvo mjesto, pobornike češke odabrane vrste može veseliti da su to napravili s tek dva poraza, od Islanda u gostima te od Turske kod kuće, uz zabijenih devetnaest pogodaka, što je svakako respektabilan podatak.

No, momčad Češke je i medalja s dvije strane, gdje su istovremeno bili poprilično propusni u obrani. U protekle dvadeset i tri utakmice tek u dva navrata nisu morali po loptu u svoju mrežu – i to u prijateljskim utakmicama protiv Malte (6-0) i Kanade, još tamo potkraj 2013. (2-0). Rekli bi neki kako očito duh poznatog češkog trenera, Zdeneka Zemana, lebdi nad reprezentacijom koju nikada nije trenirao. Uzevši u obzir taj podatak, konačna brojka od čak četrnaest primljenih pogodaka u kvalifikacijama – više od momčadi poput Estonije i Finske – zasigurno je znak za uzbunu, kojeg su u Češkoj itekako svjesni.

MOMČAD:

Česi su momčad koja je dosta uniformirana u svojim nastupima; nema radikalnih promjena, izmjena sustava i stila igre. Pavel Vrba, bivši stoper, gaji poprilično lepršavi stil urezan u formaciji 4-2-3-1. Transformacija se oslanja na kreativnost u vezi i brzinu na krilima, kojima kompenzira tromost zadnje linije i sporo pomicanje linija.

Na golu će, ako nekakvo neopisivo čudo ne pogodi reprezentativni kamp, stajati pouzdani veteran Peter Čech. Tridesetčetverogodišnji vratar Arsenala rekorder je po reprezentativnim nastupima i najpoznatije ime ovogodišnjeg rostera češke reprezentacije, uz sad već bivšeg mu klupskog kolegu, Tomaša Rosickog.

Obrana je očito najveća slabost ove ekipe, ali ne treba to shvatiti kao da je u pitanju četiri kvartovska momka, svježa s termina. Primjerice, desni bek Pavel Kaderabek je od ničim impresivnog desnog krila praške Sparte kao vatrogasno rješenje tadašnjeg trenera Lavičke spušten na poziciju desnog beka i – čudo je rođeno. Nakon odličnog nastupa na lanjskom Euru za igrače do 21 godine održanom upravo u Češkoj, Kaderabek je zaslužio transfer u njemački Hoffenheim, gdje mu odnedavno društvo pravi i naš Kramarić, koji bi lako mogao probijati njegovu stranu u međusobnom susretu na Euru. Stoperski par je ono gdje su Česi najnezadovoljniji; Tomaš Šivok, rabijatni stoper turskog Bursaspora svakako je iskusno ime i vođa, ali je u zadnje vrijeme poznatiji po svom sukobu sa Ibrahimovićem na nedavnoj prijateljskoj utakmici nego po obrambenoj stabilnosti. Njegov kolega na stoperskoj poziciji je Michal Kadlec, sin kapetana s Wembleyja Miroslava, koji igrom i podsjeća na njega, a nastupa također za turski klub, Fenerbahce. Na lijevom beku Vrba neopisivo voli vidjeti Davida Limberskog, veterana iz “svoje” Viktorije Plzen, poznatog po tome što je – kao dešnjak na lijevom beku – sklon centaršutevima vanjskom lo stile Anas Sharbini. Međutim, godine su ga opasno nagrizle i ne predstavlja više toliko kvalitetnu protutežu talentiranom Kaderabeku.

Vezni red je možda i najjače oružje Češke, uz organizaciju karakterističnu za Pavela Vrbu. Prva od dvije dvojbe ususret otvaranju sa Španjolskom će biti tko će biti drugi nositelj kreacije iz pozadine. S jedne strane tu je David Pavelka, čvrsti veznjak s odličnom distribucijom, kojeg od prošlog ljeta i ogleda sa Slovanom iz Libereca pamte navijači Hajduka. On je nakon još jedne odlične polusezone prešao u redove turske Kasimpase, ali ga muči ozljeda koju je pokupio nedugo nakon transfera. Kao alternativa njemu stoji još jedan veteran i Vrbin ljubimac, Bordeauxov Jaroslav Plašil, makar s njim trebaju dobro izvagati trebaju li žrtvovati ionako manjkavu dinamičnost za trenutak inspiracije. Uz njih, tu je motor i najveći radnik ekipe, Herthin veznjak Vladimir Darida. S prosječno dvanaest istrčanih kilometara po susretu, Darida prednjači čak i u bundesligaškoj statistici, gdje mu možda fali tek nešto kreacije da postane uistinu prvoklasno ime, spremno za najviše izazove. No i ovako bi ovaj skromni dvadesetpedogodišnjak mogao lako postati ime koje će se dvaput podcrtati na ovom Euru.

Što se krila tiče, tu Vrba preferira brze, invertirane igrače, poput Dočkala, Škalaka ili Ladislava Krejčija, koji brzo pronađu prostora za šut iz daljine, ali i otvaranja krila za igrače iza sebe, kao što to Krejči radi za Kaderabeka, što je često ubojita kombinacija. Borek Dočkal, jedan od nositelja čudesnog Spartinog europskog pohoda ove sezone, najbolji je češki strijelac u kvalifikacijama – pamtimo ga po onom predivnom golu protiv Nizozemske. Nedavna ga je ozljeda malo načela, ali trebao bi biti u potpunosti spreman za prvu utakmicu u ponedjeljak. S druge strane krilnu poziciju drži njegov klupski kolega Ladislav Krejči. Iako dvojbene forme u kvalifikacijama, Krejči se na proljeće ponovno vratio u formu i češka će gotovo sigurno u prvenstvo krenuti na Spartin krilni pogon.

Između njih, unatoč svim preprekama, slobodno možemo očekivati legendarnog kapetana Rosickog. Iako su mnogi skeptični, njegov utjecaj na ekipu i momčadski duh je takav da je još uvijek, sa trideset i pet na leđima i jednako toliko teških ozljeda, nezamjenjiv dio češke reprezentacije. “Mali Mozart” će , čak i ako nije u potpunosti spreman, donijeti dodatni impuls kreativnosti u sredini, o kojoj mnogo ovisi njihova igra.

Napad je još jedna rak rana češke momčadi, doduše ne tolika kao stoperske pozicije, ali svejedno dio s kojim se ne mogu naročito pohvaliti. Kroz kvalifikacije ih je većinom kao najistureniji igrač predstavljao David Lafata, veteran praške Sparte. Njegov problem je jednostavnost, ali i giroudovska nekonzistentnost. U trideset i devet nastupa zabio je samo devet golova, što i nije neki učinak za jedinog napadača. Ali, nadaju se nekako da bi na Euru mogao imati svoj labuđi pjev i nastaviti klupsku formu, gdje je bio prvi strijelac češke lige sa dvadeset zgoditaka. Prva alternativa njemu, koja se sve više nameće unazad par utakmica kao prvo rješenje, imena je Tomaš Necid. Visok i snažan, skočni napadač i Šivokov klupski kolega donosi dodatnu dimenziju u napadu, pogotovo ondje gdje su dosta opasni – u napadačkoj skok-igri. Također je tu i Milan Škoda, alternativa iz drugog praškog kluba, Slavije, koji je bio napadač s najboljim učinkom u kvalifikacijama, ali to i nije neki score ako uzmemo u obzir da je zabio tek dva puta i to oba puta – Kazakhstanu. Ako i nastupi, očekuje se da će više pažnje privući njegovo simbolično prezime.

Čehe dakle krasi igra preko krila na koje, uz izrazito visoko postavljene i motorične bekove oslanjaju svu svoju napadačku moć. Za očekivati je doduše da ovdje nećemo vidjeti previše ziheraški postavljenu momčad, već da će morati nekako uskladiti sličan problem kakav ima i hrvatska reprezentacija – izrazito statične i spore stopere, što za sobom povlači niz problema pri eventualnom visokom presingu i visoko postavljenoj zadnjoj liniji, što su aspekti igre koje izbornik Vrba nominalno voli. Izglednije je kako će Česi sjesti duboko i tražiti brz izlaz preko krila, ili preko ubojitog pasa nekog od veznjaka.

IZBORNIK:

Pavel Vrba / Foto: fotbal.cz

Pedesetdvogodišnji Pavel Vrba na čelu je reprezentacije od 2014. godine. Nominalno nepoznat van Češke, bivši stoper Banika iz Ostrave i nekolicine drugih, manje poznatih klubova u češku je odabranu vrstu donio ono što je njega, i Viktoriju Plzen koju je u pet godina transformirao do statusa najjače češke momčadi uz Spartu Prag, lansiralo u orbitu – organizaciju i radnu etiku. U Plzenu je osvojio četiri trofeja, dvaput se plasiravši u skupine Lige prvaka i čak tri puta zaredom u knockout fazu Europa Lige. Uza sve to, proglašen je češkim trenerom godine pet puta zaredom i nosi skalpove momčadi kao što su Atletico Madrid i Napoli. Česi se pak nadaju kako će s reprezentacijom ostvariti barem približno nasljedstvo kao s Viktorijom.

OČEKIVANJA:

Česi na prvenstvo odlaze deklarativno skromnih ambicija, ali s više ili manje skrivenom nadom da će momčadski duh izvući ono najpozitivnije iz samog pojma, te da će u zadnju utakmicu s Turskom ući s realnim šansama za prolaz. Ako napune samopouzdanje tako što odigraju zrelu utakmicu na otvaranju sa Španjolskom, sve je moguće.

RASPORED

OSNOVNI PODACI

Juraj Vrdoljak

Pročitajte još:

>> Italija: Bez velikih najava dolaze u Francusku
>> Belgija: Velika očekivanja nacije
>> Švedska: Sva pozornost usmjerena prema Zlatanu
>> Republika Irska: Simpatični Irci žele pomrsiti račune favoritima
>> Turska: Najveća snaga imperator na klupi
>> Njemačka: Jedan od favorita za naslov
>> Sjeverna Irska: Usudili se sanjati
>> Poljska: Lewy i prijatelji marširaju u drugi krug
>> Ukrajina: Nastup praćen trzavicama
>> Wales: Na krilima Balea želja je drugi krug
>> Engleska: Pomlađeni Gordi Albion predvodi iskusni trener
>> Slovačka: Predvođeni Hamšikom prvi put na europskoj smotri
>> Rusija: Zbornaja se nada dobrom rezultatu kao poticaju za SP 2018. kojem su domaćini
>> Švicarska: Reprezentacija na balkanski pogon
>> Rumunjska: Generalove trupe u maršu na drugi krug
>> Albanija: Prvi put na velikom natjecanju
>> Francuska: Domaćin očekuje medalju


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter