Brasileirao: Sao Paulo napokon poražen na Morumbiju

Izuzetno učinkovito kolo odigrano je proteklog vikenda u Brazilu, drugo je to kolo ove sezone, a osim puno golova, vidjeli smo i nekoliko preokreta te crvenih kartona koji su dodatno začinili ovaj brazilski vikend.

U subotu je odigrana utakmica između Fluminensea i Santa Cruza. Gosti su tek ušli u prvu ligu, a na krilima veterana Grafitea došli su do pobjede u prvom kolu. Prvo poluvrijeme bilo je izuzetno aktivno s obje strane, ali tek nepreciznost napadača i dobre reakcije vratara zaslužne su za prazne mreže. Svima je bilo jasno da ova utakmica ne može završiti bez pogodaka, a nakon sedam minuta drugog dijela za to se pobrinuo i Grafite koji je svojim trećim pogotkom doveo goste u vodstvo. Slavlje gostiju nije dugo trajalo jer je nakon manje od deset minuta, Fluminense bio u prednosti. U 57. minuti susreta, Gustavo Scarpa sjajno pogađa iz slobodnog udarca sa 25 metara te postavlja 1:1, da bi potpuni preokret domaćinima donio Gum nakon ubačaja iz kuta. Njegov udarac sa crte nije uspio izbaciti Grafite te su tako domaćini došli do vodstva. Ipak, napadač gostiju koristi svoje iskustvo te desetak minuta prije kraja, prvo je iznudio, a zatim i realizirao jedanaesterac. Može se reći da je pomalo naivno u toj situaciji reagirao sudac Freitas koji je pokazao na bijelu točku.

Nakon što su u subotu odigrane dvije utakmice, preostalih osam odigrano je u nedjelju. Prvi veliki preokret dogodio se kod bivšeg drugoligaša Vitorije. U prvom su kolu izgubili u dvoboju bivših drugoligaša protiv Santa Cruza, a u ovom kolu u goste im je stigla momčad Corinthiansa koja je izvukla tek bod u domaćoj utakmici protiv Gremija. Sasvim očekivano, gosti su krenuli furiozno i već u prvih dvadesetak minuta stvorili brojne prilike, a u 25. minuti napokon su brojne prilike okrunili pogotkom. Lijevom beku, Uendelu, ostavljeno je previše prostora i gosti dolaze u vodstvo. Nakon samo tri minute, Leandro preciznim udarcem poravnava rezultat. Desetak minuta kasnije, Corinthians ponovno dolazi u vodstvo. Fegnar je strijelac, a njegova momčad s minimalnom prednosti odlazi na odmor. U drugi dio odlučnije kreću igrači Vitorije te nakon manje od dvadeset minuta dolaze do preokreta. Marinho i Kieza bili su strijelci. Do kraja utakmice, Corinthians je pritiskao i stvorio nekoliko izglednih prilika, ali nije uspio doći do pogotka. Valja jedino napomenuti da je igrač Vitorije, Vander, zaradio crveni karton zbog predugog jezika.

Derbi kola odigran je na Morumbiju gdje je domaći Sao Paulo dočekao momčad Internacionala, bio je to 74 susret ove dvije momčadi, 35. puta je domaćin bio Sao Paulo. Derbi koji je najlakše opisati riječima – dok jedni dominiraju, drugi kontriraju. Sao Paulo držao je kontrolu nad loptom gotovo cijelu utakmicu, bez da je Internacional stvorio ozbiljnije prilike iz igre. U 36. minuti, u jeku domaćih napada, Sasha dovodi goste u vodstvo nakon brze kontre. Naravno, ovako laganom pogotku uvelike je pomogla tromost domaćih igrača kojima je, prema onome što se moglo vidjeti, zabranjen povratak u obranu. Drugo poluvrijeme opet protječe tako da Sao Paulo napada, a Internacional uspijeva sačuvati netaknutu mrežu. Barem do 86. minute kada Lugano postiže glavom izjednačujući pogodak. Minutu prije, igrač Internacionala dobio je crveni karton te se u tom trenutku činilo da će Sao Paulo doći do više nego zasluženog boda ili čak pobjede. Međutim, baš kao i kod prvog primljenog pogotka, većina igrača otišla je u napad, a Sasha ponovno pogađa mrežu domaćih. Šok na Morumbiju. Upravo je ovo bila jedina gostujuća pobjeda u ovom kolu, a ujedno i prvi domaći poraz Sao Paula nakon sedam mjeseci.