Search
Close this search box.

Bolton Wanderers FC na rubu propasti

Engleski drugoligaš Bolton Wanderers FC pridružuje se rastućem broju engleskih klubova u kojima navijači traže aktivnije sudjelovanje i transparentnije poslovanje.

Bolton, jedan od dvanaest osnivačkih klubova prve profesionalne lige na svijetu, ove godine konačno je dotakao dno; kako financijski, tako i rezultatski.

Što se ovog rezultatskog dijela tiče, stvari su prilično jasne. Predzadnji su na tablici sa samo četiri pobjede u 32 odigrana kola, i uzimajući u obzir da igračima kasne plaće, te da većina kvalitetnih igrača napušta klub prvom prilikom, teško da će uspjeti izboriti opstanak u drugom razredu engleskog nogometa. Financijski dio je pak još jasniji. Klub je državi dužan približno 2.2 milijuna funti poreza, za tekuće mjesečne troškove potrebno im je cca 900.000 funti, a za završetak sezone oko 15 milijuna. Prema izvještaju iz petog mjeseca prošle godine klub knjiži dugovanja u iznosu od 172,9 milijuna funti. Zanimljiva je stvar da približno 80% duga glasi na pozajmice vlasnika Boltona, Edwina Daviesa.

Priča o Edwinu Daviesu, klasična je priča o lokalnom poduzetniku i njegovoj želji da pomogne svom lokalnom klubu. Koliko god bila klasična s te pozitivne strane jednako je klasična i s one druge, negativne strane. Naime, Bolton je izgradnjom Reebok stadiona (danas Macron stadion), pripadajućeg hotela i poslovnog kompleksa zapao u velike financijske probleme. Klub je grcao u dugovima i kao jedini spasitelj pojavio se lokalni biznismen Davies koji je ušao u vlasničku strukturu kluba preko vlastite tvrtke Moonshift Investments Ltd.

2003. godine uplatom 2.5 milijuna funti povećao je vlasnički udjel s tadašnjih 29,7% na 94,5% te postao većinski vlasnik kluba.

Od tada pa do danas klub je unatoč popriličnim pozajmicama Daviesa bilježio katastrofalne financijske rezultate. Sportski rezultati su ispočetka odolijevali financijskoj neozbiljnosti, i pretjeranom trošenju, no s vremenom je postalo sve jasnije da Bolton ide prema dolje. Zaključni udarac klupskoj politici Daviesa bilo je ispadanje iz Premier lige u sezoni 2011/2012.

Katastrofalnu financijsku politiku kluba najzornije pokazuje činjenica da je posljednja godina u kojoj je klub ostvario profit bila 2006. Tada su naime ostvarili profit u iznosi od 300.000 funti. Od 2006. do danas gubitci i dug rasli su enormno. Problemi su počeli već s 2007. godinom, kada je gubitak bio 2 milijuna funti, da bi do 2010. gubitak iznosio 35.4 milijuna funti. U tom periodu klub je na terenu i van njega počeo bilježiti negativne rezultate. U sezoni 2006/2007. završili su sedmi na tablici, da bi godinu poslije u sezoni 2007/2008. završili na šesnaestom mjestu. U to vrijeme rezultatske krize i velikih financijskih dubioza došlo je i do manjka podrške od strane navijača koji su otpočetka bili uz sadašnjeg vlasnika. Bolton je naime imao četvrtu najmanju posjećenost u Premier ligi, s prihodima od ulaznica u iznosu od 5 milijuna funti. Jedna Aston Villa te sezone je imala prihod od ulaznica u iznosu od 23 milijuna funti.

Navijačima je postalo jasno da klub ne ide u dobrom smjeru, dapače, da srlja u provaliju iz koje će se teško izvući ovakvom financijskom politikom, no ipak su i dalje vjerovali lokalnom poduzetniku koji ih je spasio od propasti u prošlosti. To povjerenje s vremenom su narušili financijski podaci koji su izašli u javnost. Vlasnik kluba Davies je naime, preko svoje tvrtke izvlačio poveći iznos novca na račun pozajmica koje je davao klubu na godišnjoj razini. Tako se ispostavilo da je Davies klubu svojedobno zaračunavao kamate od 10% na pozajmice, što je rezultiralo da je klub u periodu od 2006. do 2010. na račun kamata Daviesu isplaćivao godišnje prosječno 4.5 milijuna funti. S obzirom na uloženi novac, to i nije bio veliki iznos, međutim treba uzeti u obzir da je klub tih godina ostvarivao prihode do maksimalnog iznosa od 60 milijuna funti i poslovao s gubitkom. Pojavile su se tu i ostale čudne stavke, od kojih je najzanimljivija ona da je vlasnikovoj tvrtki ugovorom bilo zajamčena isplata značajnih sredstava stavkom definiranom kao “naknada za uspjeh igračardquo;.

Cijela priča krajem prošle godine dobila je očekivani epilog. Klub je zbog neplaćenih poreza suočen sa stečajnim postupkom i oduzimanjem bodova (u ovom slučaju prijeti mu oduzimanje 12 bodova). Do početka ove godine igračima nisu bile isplaćene plaće od desetog mjeseca. Sve navedeno navelo je vlasnika da proda određeni dio klupske imovine kako bi se namirile tekuće potrebe i održalo klub na životu.

Krajem godine vlasnik kluba zaposlio je Trevora Bircha s ciljem da hitno pronađe novog investitora i time jasno dao do znanja da više nema nikakvih interesa u klubu. Birch je čovjek koji je vodio proces preprodaje Chelsea u ruke Abramovicha, također je u istim situacijama bio glavni čovjek i ostalim engleskim klubovima, među njima i Portsmouthu, Evertonu, Leedsu; stoga Davies očekuje da će i u ovom slučaju biti uspješan i pronaći kupca.

Navijači pak nakon svega kroz što je klub prošao više nemaju namjeru stajati sa strane i gledati što im se s klubom događa. Tijekom godine imali su razne akcije kako bi animirali navijače da dolaze na utakmice. Tako su u deseti mjesec imali akciju pod nazivom #fillthemacron u kojoj su kupovali ulaznice onima koji nisu u mogućnosti iste si priuštiti. Problem je što su se vjerojatno uključili prekasno da bi spasili klub. Ponuda za otkup kluba ima, a upravo je danas izašla informacija da će klub biti prodan Sport Shield konzorcijem na čijem čelu je bivši napadač Dean Holdsworth. Spominje se podaja za 7.5 milijuna funti, te 12.5 kroz sljedećih pet godina. Danas im ističe i rok kojeg je dala država da trenutni vlasnik podmiri dug prema državi, ali su dobili dodatnih 14 dana da završe preuzimanje.

Unatoč svemu, navijači su jasno dali do znanja da ne odustaju od svog kluba. Početkom ove godine, točnije 06. siječnja i službeno su pokrenuli navijački fond. Bolton Wanderers Supporters Trust do današnjeg dana okupio je 5,890 navijača. Na osnivačkoj skupštini prisustvovalo je oko tisuću navijača, a gosti su bili službenici Portsmoutha koji je ovaj put već prošao. Članovi BWST-a plaćaju godišnju članarinu u iznosu od 10 funti, te imaju mogućnost neobavezne donacije u proizvoljnom iznosu. Masovnoj akciji artikuliranja želje navijača da ih se više ne ignorira u radu kluba, te da isti posluje transparentno i u skladu s vlastitim mogućnostima, pridružili su se i bivši igrači, poduzetnici i ostali kojima je ovaj 142 – godišnjak u srcu. Nade za Bolton je malo, no navijači su se napokon pokrenuli i odlučili ne dozvoliti da njihov voljeni klub u budućnosti, kakva god ona bila, ponovno dođe u sličnu situaciju.

Tino Roso


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter