Search
Close this search box.

blog: Jamac – biti ili ne biti?

Zbog dospjelih financijskih obveza, a nedostatka prihoda koji ih mogu podmiriti, Hajduk je prisiljen podići kredit. Dobit će ga uz jedan uvjet: Grad Split mora biti jamac. A hoće li Grad Split pristat na taj uvjet, vidjet ćemo uskoro na tematskoj sjednici Gradskog vijeća, na kojoj će članovi Nadzornog odbora Kluba pokušati uvjeriti vijećnike u opravdanost tog kreditnog pothvata. Dok se javnost pita treba li Grad Split u ovakvoj situaciji jamčiti za Hajduk, pravo je pitanje tko će trošiti te posuđene milijune?

Što Hajduk, uopće, hoće?

Hajduk planira uzeti kredit od 50mdash;ak milijuna kuna i vratiti ga kroz svoje buduće poslovanje. Grad bi “samo” jamčio banci da će Klub vratiti kredit, jer Hajduk trenutno ne može drugačije do financijskog zaduženja. Grad ne bi ništa “dao” Hajduku, osim pisanog jamstva banci da će depolitiziran Hajduk sa stručnjacima u Nadzornom odboru vratiti Klub na staze izvrsnosti (kako u sportskom, tako i u upravljačkom smislu).
Najgore što se Gradu može dogoditi je da Hajduk ne uspije vratiti kredit, pa rate dođu na naplatu u gradski proračun. Takva situacija bi značila da prihodi i plan rada ne daju očekivane financijske rezultate. A koliko su nadzornici i zaposlenici Hajduka dobro proanalizirali sadašnje potrebe i izradili plan budućih prihoda, vidjeti ćemo u materijalima za Gradsko vijeće. Želimo vjerovati da su se dobro pripremili, obzirom da su šest mjeseci snimali stanje u Klubu i zaključili da im treba 50mdash;tak milijuna kuna za povratak u likvidnost. Što, ako nisu: u slučaju da budući poslovni rezultati budu nešto manji od planiranihmdash; kredit se, u dogovoru s bankom, može reprogramirati, a Splićani tada neće snositi trošak rate kredita. Međutim, ukoliko budući poslovni rezultati ne budu ni blizu očekivanjima, to znači kraj sadašnjeg Hajduka. Po tom najcrnjem scenariju, Gradu Splitu se vraća tridesetogodišnja koncesija na Poljud, koja je, prema procjeni iz elaborata o preoblikovanju, vrijedna oko 180 milijuna kuna.

Sličan kredit nedavno je tražio i KK Split, ali s jednom bitnom razlikom: KK Split godišnje od Grada Splita dobije 2 milijuna kuna (Hajduk ništa), a sada su podignuli kredit na 6 milijuna kuna. Dogovorili su da Grad sljedeće tri godine plaća 2 milijuna kuna ratu kredita banci umjesto da taj novac ide direktno u KK Split. Hajduk u svom slučaju traži samo “jamčevinu”, a sam planira vratiti kredit.

Gradski vijećnici popravite što ste pokvarili!

Prije par mjeseci gradski vijećnici su se aktivnije uključili u brigu za svoju imovinu, najvrijedniju sportsku ikonu ovog Grada. U rasprave su uključili i strateške partnere mdash; zainteresirane navijače okupljene u udrugu Naš Hajduk, koji su izborili pravo na demokratske izbore i imenovanje stručnjaka u NO. Uostalom, za njih su glasali i gradski vijećnici pa je, za očekivati, kvalitetnu raspravu, a ne prepucavanje na ovu značajnu temu.

Odgovornost za sadašnje stanje u Hajduku snose svi oni koji su imali utjecaj nešto promijeniti, a nisu ga iskoristili. Fascinira lakoća kojom su Grad Split i politika preko svojih nadzornika, uprava, zaposlenika, igrača, menadžera i prijatelja klubaupropastilaHajduk u samo tri godine postojanja dioničkog društva. Najstrašnije je što je ovo već drugi kolaps u posljednjih dvadeset godina. Sadašnji gradski vijećnici su prije samo dvije godine, kad se još moglo i spriječiti poniranje u nedopušteni minus, bez veće rasprave pustili gradonačelnika da postavi u Nadzorni odbor koga želi. Hajdukom je tada upravljao njihov kolega gradski vijećnik mdash; Joško Svaguša. Odmah je bilo vidljivo kud plovi bili brod, a navijači su i tada tražili natječaj i stručnjake, kako bi se spriječilo rasipanje i daljnje ateriranje u financijski i rezultatski bezdan. Pod pritiskom javnosti, vijećnici sudonijeliodluku da će se svakih šest mjeseci sastati i analizirati rad Hajduka. Obećanje su samo jednom ispunili. Na toj jednoj sjednici, kada se pričalo o stanju u Hajduku,nazirali su se “uspjesi” prošlog i budućeg rada Kluba, ali na žalost alarm za uzbunu nije bio upaljen. Nema više vremena za premišljanje, odgovornost je na gradskim vijećnicima koji trebaju dobro izvagati je li predloženo najbolje rješenje.

Ni prošli saziv vijećnika nije lišen svoje odgovornosti mdash; tada su Hajduk “dali” u ruke Mati Perošu, a nadzor njegova rada vodio je sam Gradonačelnik Ivan Kuret sa svojim političkim kolegama. To je bilo vrijeme kada se na Jerteca i Buljata potrošilo pola iznosa sada traženog kredita.

Nameće se pitanje ne bi li, kao sukrivac ovog poniranja, Grad Split trebao pokriti cijeli Hajdukov minus? Ipak Klub djeluje na vrlo bogatom europskom nogometnom tržištu (koliko god nas uvjeravali u siromašan HNL), pa je logično da sam sebe financira. I vrijeme je da njegova uprava i zaposlenici napokon počnu tržišno razmišljati. Upravo tu tržišnuorijentiranost Kluba očekujemo u budućem Hajduku, a tomu, vjerujemo, teži i Nadzorni odbor.
I tako bi mogli unedogled, ali što u slučaju odbijanja statusa jamca? Hajduku, vrlo vjerojatno, slijedi stečajni postupak, a najbolnija činjenica je da se tada raskidaju svi profesionalni i stipendijski ugovori s igračimamdash;to znači da sve ono što može privući navijače, sponzore, ali i kupce, neće biti Hajdukov potencijal i zalog za bolju budućnost.

Hajdukovci nema “bjanko” zadužnica!

Jamac ili ne mdash; odgovor će dati gradski vijećnici, a prezentacija i uvjeravanje je na Nadzornom odboru i zaposlenicima Kluba koji pripremaju tematsku sjednicu. Međutim, što će se dogoditi, ako novac sjedne na račun? To je račun koji zjapi prazan, zahvaljujući (ne)radu bivšeg, ali i sadašnjeg višeg menadžmenta Hajduka. Neki su tu duže, neki kraće, neki su više, neki manje, ali svi oni snose dio krivice za trenutni financijski i rezultatski kolaps (kao i oni koji više i nisu u klubu). Pitanje je jesu li sadašnji zaposlenici (na višim pozicijama u Klubu) ikoga uvjerili da znaju zaraditi novce ili mudro investirati ono što sjedne na račun?

Pitanje je i kakav odnos Hajduk ima sa svojim vjerovnicima? Ako je suditi po HEPmdash;u koji dolazi gasiti struju mdash; čini se kako ni na tom polju ne cvjetaju ruže. Zar nije izgradnja odnosa sa sadašnjim vjerovnicima obvezna predradnja bilo kakvom ozbiljnom razgovoru o kreditu? Porazno bi bilo da vjerovnici sjednu na račun kad kredit dođe mdash; taj novac je, valjda, namijenjen za “investicije u budućnost”, a ne redovno održavanje pogona (makar i 30% jeftinijeg).Hajduk treba s dužnicima usuglasiti plan budućeg plaćanja svojih obveza i držati se toga, inače se može dogoditi da i nakon kredita ostanu nelikvidni. Do isplate kreditnog iznosa, možda, uspiju prodati i neke od najeksponiranijih nogu u izlogu (Anas i Vukušić), pa cijeli iznos (kredit+zarada od prodaje) bude dovoljan za plaćanje svih obveza i financijsku stabilizaciju za nadolazeću sezonu.

U svakom slučaju, dosta je posla za odraditi i odgovoran je zadatak postavljen pred Nadzorni odbor i zaposlenike koji će Gradu doći sa zamolbom za jamstvo za kredit. Vjerujmo da nadzornici znaju što rade, odnosno da svoj obraz, ugled i karijere neće stavljati na kocku nepromišljenim potezom, a novce predati onima koji ne znaju što rade. Nemamo razloga sumnjati da su već pripremili najavljenu reorganizaciju radnih mjesta i definirali uvjete natječaja kojim će dovesti kvalitetan kadar ili vanjske partnere. I stoga očekujemo da će gradskim vijećnicima dati odgovor na najvažnije pitanje: s kojim osobama planiraju realizirati buduće poslovne ciljeve ili kako će doći do takvih zaposlenika. Ne treba, valjda, ponavljati da će poslovne i sportske ciljeve “ganjati” ljudi na izvršnim i odgovornim pozicijama u Hajduku. Ukratko, kredit je dobrodošao, ali samo ako ide u prave ruke koje će ga znat investirati. I mi bi ga znali potrošiti, zar ne?


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter