Bebek loše odsudio splitski derbi

Nakon najvećeg hrvatskog derbija prošle subote, ove nedjelje se igrao splitski gradski derbi na Parku Mladeži.Usprkos očekivanjima da će derbi suditi neki od splitskih sudaca, povjerenje za njegovo vođenje dobio je po imenu i poziciji najbolji hrvatski sudac Ivan Bebek.

Činjenica jest da UEFA inzistira da FIFA suci u domaćem prvenstvu sude u uigranom timu, kako bi bili u što boljoj formi, ali ovoga puta to nije bio slučaj pa su Bebeku asistirali Zagrepčani Modrić i Krmar, također sa FIFA znakom, dok je četvrti sudac bio Strahonja, nominalno iz Zaprešića.Bebek je ove godine postao član elitne skupine sudaca pri UEFA-i, što je najveći uspjeh hrvatskog suđenja do sada, no već na prvoj utakmici ovogodišnje Lige Prvaka između Reala i Šahtjora dobio je negativnu ocjenu dosudivši Srnino nepostojeće igranje rukom koje je rezultiralo kaznenim udarcem za Real. Tako je Bebek već na samom početku ove sezone kažnjen i preseljen na listu sudaca koji sude Europsku ligu.

Neki će reći da Bebek već godinama hrvatsko prvenstvo doživljava kao nešto što mora odraditi jer se može primijetiti nonšalancija i prepotencija u njegovom suđenju što onda dovodi i do čestih grešaka. Dojam koji smo dobili nakon ovog derbija je da je takvim ponašanjemiritirao kako igrače, tako i gledateljstvo na stadionu.Iako slovi za jednog od najbolje pripremljenih europskih sudaca, Bebek je na ovoj utakmici nerijetkoznao biti i po deset, petnaest metara od mjesta događaja, krivo se postavljao, što je rezultiralo krivim odlukama.

No, krenimo redom…

U 5. minuti sudio je prekršaj Blagojevića nad Balićem u blizini drugog pomoćnog suca Krmara.Potpuno nepotrebno i protivno naputku sucima, Bebek ovdje dolazi na samo mjesto prekršaja, udaljava zid na propisanu udaljenost te se potom povlači i zauzima svoju poziciju.Ovo je zona odgovornosti pomoćnog suca i ovo što je on radio, to je trebao odraditi pomoćni sudac.Ovim je stavio sebe u prvi plan nepotrebno pokazujući tko je glavni na terenu.

Nedugo potom, u 6. minuti, drugi pomoćni Krmar u vrlo teškoj situaciji signalizira zaleđe Jeffersona, što nažalost ne možemo provjeriti uslijed loše realizacije prijenosa. U 9. minuti Vidović namjerno igra rukom, za Bebeka nema ni upozorenja, a kamoli kartona.U 12. minuti Bebek nepotrebno pušta prednost na vrhu šesnaeterca, jer lopta je vraćena unatrag i opet nema ni upozorenja ni kartona za igrača Splita.

Veliku grešku radi u nastavku akcije kad ne dosuđuje očiti prekršaj Blagojevića na Sušiću što Splitu donosi kontru i najveću šansu utakmice.Sušić mu opravdano prigovara, a Bebek umjesto da to ili prešuti ili riješi tokom igre u međusobnom kontaktu ponovno sebe stavlja prvi plan i zbog prigovora dosuđuje neizravni udarac za Split, dodijelivši pritom i opomenu Sušiću .

U 15. minuti, ponovo u zoni odgovornosti pomoćnog suca, dosuđuje ubacivanje za Split umjesto za Hajduk što je krenuo pokazati Modrić koji je bio bliži i bolje vidio situaciju.Postavlja se pitanje trebaju li Bebeku uopće pomoćni suci. U 18. minuti jedna teška situacija za prvog pomoćnog Modrića u kojoj je procjenio da nema zaleđa i, čini se, bio u pravu.

U 20. minuti imamo prekršaj Vidovića, povlačenje Caktaša, a Bebek još ne vadi karton iz džepa, nego tek usmeno upozorava igrača kojem je već jednom progledao kroz prste.Zanimljivo je napomenuti kako Bebek više štiti sebe nego igru pa karton za prigovor daje odmah, dok se ovdje zadovoljava samo upozorenjima.

U 31. minuti se ponovno iz njegove greške i krive procjene prekršaja (nadskok nad Milićem) rađa opasna kontra Splita.

Najspornija situacija prvog poluvremena dogodila se u 35. minuti kada Rrahmani gazi desnu nogu Tudora i Bebek je tu mirne duše mogao pokazati na bijelu točku, međutim ostaje nijem, da bi potom ispravno prosudio da Tudor s poda radi prekršaj na Rrahmaniju.

U 40. minuti konačno smo dočekali i opomenu u cilju zaštite igre i igrača koju je zbog opasnog starta dobio Mršić.Bebek je na momente djelovao poput suca početnika, a ne suca UEFA elitne skupine pa je tako prekršaj Bagarića nad Bilijem blizu poprečne crte odlučio ne suditi pustivši da lopta ode u gol aut.Bagarić je Bilija očito povlačio, a potom i gurnuo i često se u ovakvim slučajevima zna dogoditi reakcija igrača koji je pod prekršajem, udarenjem laktom i sl, pa se preporuča odmah to sankcionirati kako kasnije ne bi došlo do neželjenih reakcija.

Zbog svoje nonšalancije u 43. minuti ne vidi lakat Tudora, štoviše, pokazuje kako je sve čisto u tom startu.U nadoknadi prvog poluvremena, nakon čisto oduzete lopte Bagariću, uslijedila je kontra bijelih i minimalno zaleđe Vlašića koje loše postavljeni Krmar ne signalizira, a Vlašić donosi vodstvo Hajduku.

Početak drugog poluvremena donio je presliku suđenja Bebeka na ovoj utakmici, predaleko od mjesta događanja što rezultira krivim odlukama.Tako u 48. minuti nije vidio da je zadnji loptom igrao igrač Splita.Ovo se dogodilo u njegovoj zoni odgovornosti.

Screenshot te situacije, sekundu prije nego je lopta završila u autu. Bebek je 20-ak metara udaljen, a njegova pozicija bi trebala biti bar 6-7 metara naprijed i 5-6 metara ulijevo.

Nedugo zatim, ponovno donosi krivu odluku uslijed krivog postavljanja pa umjesto udarca iz kuta za Hajduk dosuđuje gol-aut. Bebekova bi pozicija ovdje trebala biti jos 2-3 metra dublje i 4-5 ulijevo prema korner zastavici, iz toga kuta bi sasvim sigurno vidio tko je zadnji igrao loptom.Samo pola minute kasnije ponovno slična situacija, ne vidi prekršaj Jeffersona i upotrebu lakta u skoku.Bez obzira na tempo i brzinu igre, hodajući se ipak ne može suditi ni treća, a kamoli prva liga.

Screenshot Jeffersonovog prekršaja u skoku. Bebek se trebao nalaziti bar 7-8 m naprijed i i isto toliko ulijevo.

Svoj show program Bebek nastavlja u 54. minuti kada umjesto kontra faula Bagarića sudi prekršaj Milovića. Usporena snimka nam otkriva nonšalatnu Bebekovu šetnju 15-tak metara udaljenog od mjesta prekršaja.Umjesto školskog primjera suđenja sljedeća situacija opisuje kako se ne treba postavljati kod udarca iz kuta.

Bebek stoji točno na sredini 16m, što se nikako ne preporuča, jer u slučaju izbijene lopte sa peterca može smetati nekome na udarcu.Trebao se nalaziti 10-ak metara ulijevo.

U 74. minuti opravdano opominje Bagarića nakon prekršaja nad Jeffersonom, da bi u 78. minuti dao opomenu Obšivaču nakon starta na Maglici. Da ga je i isključio, ne bi pogriješio, no njegova je procjena da je prilika bila obećavajuća, a ne izgledna.Ostaje dvojbeno zaleđe Maglice u situaciji kad prima loptu od Milovića. Sporni trenutak drugog poluvremena dogodio se u 81. minuti kad je Bebek opet mogao pokazati na bijelu točku, ali je ponovo bio predaleko i loše postavljen, da bi vidio Blagojevićevo udaranje po desnoj Magličinoj nozi. I ovdje je Bebek predaleko da bi točno vidio situaciju.

U 84. minuti nakon obostranog držanja Vlašića i Blagojevića, potonji udara rukom u lice Vlašića, za Bebeka nema prekršaja.U sudačkoj nadoknadi, ponovno bespotrebno u zoni odgovornosti svog pomoćnika preuzima izvođenje prekršaja na sebe, trčeći 20-ak metara prema mjestu izvođenja?!Komentar nakon svega nije ni potreban, dovoljno je reći da bi ovako odsuđenu utakmicu na nižem rangu natjecanja sudac teško i završio, a lako moguće bi sa stadiona otišao u pratnji policije.