Australska A-Liga: Pregled osmog kola i još jednog derbija

U petak je odigrana utakmica osmoga kola A-lige između Melbourne Cityja i Perth Gloryja. Domaća je momčad u svim dosadašnjim utakmicama primila barem pogodak, ukupno čak 14, dok gosti u posljednje tri utakmice nisu dali pogodak i upravo taj podatak mogao je domaćima dati nadu kako će napokon doći utakmica u kojoj bi se njihova obrana mogla pokazati kao nerješiva zagonetka za protivničke napadače. Momčad Cityja predvode Mooy i Fornaroli, koji s pet pogodaka dijeli prvo mjesto liste strijelaca s napadačem Melbourne Victoryja, Besartom Berishom. Gostima već mjesec dana nedostaje mađarski veznjak Sandor zbog ozljede zgloba, a od tada nisu zabili pogodak.

Melbourne City: Sorensen, Franjić (Millar 71′), Chapman, Melling, Clisby, Retre (Mauk 80′), Paartalu, Mooy, Gameiro (Williams 64′), Fornaroli, Novillo
Perth Glory: Čović, Warren, Golec, Williams, Ferreira, Thwaite, Marinković, Garcia, Castro (Reiners 72′), Sidnei (Oxborrow 88′), Harold (Knowles 57′)

Domaćini igraju standardnih 4-3-3 s fizički izrazito snažnim veznim redom, dok je gostujuća formacija 4-4-2 sa rombom u sredini gdje Garcia igra neposredno iza napadačkog para Sidnei-Harold. Obzirom na ofenzivne ambicije, prije svega Castra, ali i Marinkovića, gostujuća momčad morala bi osjetiti deficit igrača u veznom redu, ali pritom imati kvalitetniju podršku u napadu, taj bi dio taktike svakako trebao biti jedan od odlučujućih.

Utakmica je sjajno počela za domaću momčad koja je povela već u 6. minuti nakon prekršaja nad Franjićem. Mooy je izveo slobodni udarac i u gostujućem kaznenom prostoru pronašao Paartalua koji glavom pogađa kut Čovićevog gola. Vrlo loše kretanje obrane Pertha dovelo je do toga da su iz situacije tri na dva, došli do one gdje je jedan obrambeni igrač ostavljen na jednog napadača Cityja. Nastavak utakmice donosi nešto ofenzivniju igru gostiju, nekoliko izglednih prilika, međutim mreža domaćina nije se zatresla.

Domaća momčad dolazi do drugog pogotka u 19. minuti susreta nakon još jedne asistencije Mooya. Veznjak Cityja sjajno je prodao lažnjak i poprilično osramotio Warrena, a zatim i pronašao glavu Chapmana koji povećava prednost domaćih. Ni ovaj pogodak nije prošao bez pogreške u postavljanju obrambenih igrača, točnije Castra. Iako je na prvi tren jako dobro učio da mu Chapman bježi i popratio ga, Castro pušta Chapmana u daljnjem tijeku napada, a domaći napadač neometan pogađa za 2:0.

U nastavku poluvremena, gostujuća momčad se izgubila u svojim postavkama na terenu, napade nerijetko završavaju s velikim brojem igrača koji slabo obavljaju obrambene zadatke stoga se domaća momčad, sasvim logično, odlučuje na izrazito okomite napade kako bi najlakše došli do gostujućeg gola. Upravo su na taj način došli do trećeg pogotka u 35. minuti, u središtu pozornosti ponovno je Mooy koji odličnom dugom loptom izbacuje iz igre čak sedmoricu gostujućih igrača, dok su stoperi katastrofalnom reakcijom dopustili Fornaroliju poprilično laganu egzekuciju. Do kraja poluvremena, gosti ipak smanjuju zaostatak pogotkom Sidneija nakon kornera.

U drugom poluvremenu City dominira na terenu u svakom segmentu igre, a gosti kao da nisu ni izašli na teren te je bilo pitanje s koliko će golova u vlastitoj mreži napustiti Melbourne. U 53. minuti Novillo pogađa za 4:1 nakon slabo odbijenog kornera, dok konačnih 5:1 postavlja Mooy iz penala u 82. minuti susreta. Penalu je prethodilo još jedno odlično proigravanje Mooya, ali isto tako nova greška u postavljanju stopera. Da gluposti tu ne bude kraja, Williams je kod već gotove utakmice uspio zaraditi drugi žuti karton.

Sigurno ste se u međuvremenu pitali otkud su vam poznate sve ove situacije, tako lako ispadanje obrane, slaba koncentracija stopera, nesmotrenost, ali i nepromišljenost. Odgovor se vrlo lako može pronaći u našoj ligi gdje je jedan stoperski par prijašnjih sezona uvelike razveseljavao protivničke navijače svojim igrama. Naravno, radi se o Hajdukovim stoperima, predvođenim kapetanom Maločom, koji bi nerijetko imali epizode upravo poput ove Perthovih stopera proteklog vikenda. Postavlja se pitanje je li ovo bio trenutak slabosti, na što ukazuje podatak da je Perth do ove utakmice primio relativno malo golova, ili će najslabiji napad lige, onaj Adelaide Uniteda, već iduće kolo pokazati da mogu računati na ovakve pogreške?!

Odlična utakmica Cityja i sasvim zaslužena pobjeda s pet golova u mreži gostiju ipak mogu pasti u sjenu – i to jedne osobe. Naime, Aaron Mooy svojom je odličnom igrom zaslužio posebni odlomak ove analize. Dvije asistencije, dva ključna proigravanja te pogodak samo je statistički dio onoga čime je Mooy zaslužio ovakvu pažnju, a stručni komentatori mu daju i epitet najboljeg igrača lige. Na terenu je pokazao da zna https://streamable.com/hmpm s loptom, da je pravi vođa i da se od njega mogu očekivati velike stvari, iako mu je 25 godina, za njega su se počele raspitivati neke europske momčadi. Pravo prvootkupa ima Manchester City, ali nagađa se kako bi Mooy mogao put Njemačke – već u siječnju.

U idućem će kolu City u goste Central Coast Marinersima koji nisu pobijedili od prvog kola i to upravo protiv Perth Gloryja, dok će ta momčad u goste trenutno zadnjem Adelaide Unitedu. Također, vidjet ćemo hoće li se momčad Tonyja Popovića osvetiti Brisbane Roaru za domaći poraz u prvom kolu te može li momčad s Novog Zelanda nastaviti domaći pobjednički niz protiv najboljeg napada lige. Za kraj, momčad Sydneyja kod kuće nije pobijedila u tri utakmice zaredom, a idućeg bi se vikenda pobjedom mogla odvojiti od prvog pratitelja, Newcastle Jetsa.