Argentinska Primera – San Lorenzo na vrhu nakon pobjede protiv Boce

Nakon 23. kola na vrh argentinske Primere zasjeo je San Lorenzo i to pobjedom u gostima protiv dotad prvoplasirane Boce Juniors. Treći na tablici je Rosario Central, a za njima s utakmicom manje slijede Racing i River Plate. Zlu ne trebalo, u prošlom, 22. kolu, ispratili smo dvoboj nekadašnjih velikana, Independienta i Estudiantesa iz La Plate. No, krenimo redom.

Dvoboj za prvo mjesto momci Rodolfa Arruabarrene, trenera Boce, dočekali su bez prve zvijezde, Carlosa Teveza, u formaciji 4-4-2, a napadački dio činili su Palacios i Calleri. S druge pak strane, Edgardo Bauza odlučio se na 4-2-3-1 formaciju s isturenim Barrientosom i Villalba na krilima te jednim čovjekom u napadu – Martiacute;nom Cauterucciom. Prvo poluvrijeme bilo je vrlo izjednačeno, bez većih prilika s jedne i druge strane, unatoč gromoglasnoj podršci s tribina Bonbonere. Bitka na sredini terena, no uz solidan ritam, obećavali su da bi drugo poluvrijeme moglo biti bolje. I bilo je. Boca je krenula otvorenije, no Calleri i Palacios nisu uspjeli pronaći put do mreže koju je čuvao Sebastiaacute;n Torrico. Prilike su se redale, a onda je na kraju, ni iz čega, nakon teške pogreške veznjaka Boce, Rodriga Bentancura, sam je na golmana Boce krenuo Mauro Matos, koji je u 68. minuti zamijenio Cauteruccia i – zabio. Golom u sudačkoj nadoknadi, nakon ne baš uvjerljive igre, San Lorenzo se provukao i zasjeo na prvo mjesto. Arruabarrena nakon susreta nije skrivao bol:

– Prije utakmice ne bih bio zadovoljan remijem, no izgubiti na ovakav način je bolno. Bili smo bolji, kontrolirali loptu, imali prilike, ali što na to vrijedi kad je protivnik dao gol. Pogreška Bentancura? Mlad je igrač, dao je sve od sebe i odradio što sam od njega tražio, a pogreške su moguće. Igrači moraju dan nakon utakmice zaboraviti na te stvari i krenuti dalje.

Arruabarrena nije htio komentirati činjenicu da je odmarao Teveza i Fernanda Gaga pred Superclasico protiv Rivera.

– Moramo se dignuti nakon ovog poraza i pokazati svima da zaslužujemo biti u ovom klubu i nositi ovaj dres. Superclasico je svima važan, pa tako i nama, zato sam htio da idemo sa svježim snagama u taj dvoboj.

S druge pak strane Edgardo Bauza imao je puno više razloga za veselje:

– Iskoristili smo njihovu pogrešku i pobijedili. No, daleko je još do kraja prvenstva, ima 7 kola, a nas sad čeka derbi Huracanom, pa dvije utakmice s Racingom (jedna u kupu). Ne mislim da trebamo paziti samo na Bocu, vrlo blizu su i Racing i Rosario.

U 22. kolu veliki su dvoboj igrali Independiente i Estudiantes. Veliki ako promatramo njihove uspjehe kroz povijest, a ne trenutno formu. Naime, Independiente je osvojio čak 16 domaćih naslova (posljednji 2002. godine) i sedam Copi Libertadores što je rekord. Posljednji su je put osvojili sad već davne 1984. godine. Estudiantes s druge pak strane ima 4 Cope Libertadores (posljednja 2009. godine) i 6 domaćih naslova (zadnji 2010). godine. Prije ovog susreta nalazili su se na sedmom (Independiente), odnosno jedanaestom mjestu (Estudiantes) s dva boda razmaka.

Posebnu draž susretu dala su dva čovjeka, donedavni trener Estudiantesa, Mauricio Pellegrino, koji je u travnju smijenjen s te pozicije, a sada je na klupi Independientea, te bivši napadač Estudiantesa – Diego Vera, koji je u lipnju također zamijenio ova dva dresa. Pellegrino (nekad trener španjolske Valencie) krenuo je u utakmicu u formaciji 4-4-2, a napadački duo činili su Benitez i već spomenuti Vera.

Trener gostujuće momčadi, Gabriel Milito, ovog je ljeta ostao bez glavne zvijezde, napadača Guida Carrilla koji je za 8,8 milijuna prešao u francuski Monaco, tako je ovom prilikom u napadu u formaciji 4-2-3-1 igrao Mendoza, a na krilnim pozicijama društvo su mu pravili Cerutti i Barbona. Prvo poluvrijeme donijelo je izjednačenu igru,

Estudiantes je pokušao brzim dodavanjima iz prve ostvariti terensku nadmoć na sredini igrališta i dok su imali mirnoće tako igrati (prvih 20-ak minuta) tako je i bilo. S petoricom u veznom redu stvarali su višak, no stajali su predaleko od gola za ozbiljnije prijetnje kojih je bilo tek nekoliko. S druge pak strane, domaćini su pokušali visokim presingom zaustaviti goste, a to im je i počelo uspijevati nakon što su igrači Estudiantesa izgubili strpljenje. No, osim par prilika ili više poluprilika, nismo puno vidjeli ni od njih, unatoč činjenici da je tempo utakmice bio više no dobar.

U nastavku utakmice nastavila se dominacija Independientea, a kao plod toga došao je i gol Diega Vere u 53. minuti. Iz presinga se izrodila pogreška gostiju, okliznuo se veznjak Estudiantesa, Israel Damonte, lopta je došlo do Martiacute;na Beniacute;teza koji sjajnim dodavanjem pronalazi Veru koji zabija za 1-0. Bez imalo milosti za bivši klub, Vera je glasno proslavio gol. Činilo se tada da će Pinche teško do izjednačenja, no u 64. minuti dogodio se prvi možda i sporni detalj na utakmici. Naime, sudac Dario Herrera dosudio je najstrožu kaznu nakon što je Gustavo Toledo igrao rukom u svojih 16m, no treba reći da ga je lopta prvo pogodila u nogu te se onda odbila u ruku. Kako bilo, sudac je svirao penal, a Gastoacute;n Fernaacute;ndez zabio panenkom za 1-1.

Domaćini su nakon toga pokušavali doći do pobjede, a veliki vjetar u leđa dobili su nakon što je drugi žuti karton dobio Diego Mendoza u 70. minuti, zbog navodnog ometanja vratara pri izvođenju lopte. Je li tako i bilo provjerite u našem videu. U idućih desetak minuta Estudiantes nije postojao što se tiče napadačke faze, no u 2 čvrsta bloka zaustavili su domaćine koji su prvu pravu priliku nakon crvenog kartona imali tek pred sami kraj susreta, no ostalo je 1-1 u ovoj nelošoj utakmici

U idućem kolu čeka nas “kolo derbija”, pa se tako sastaju River i Boca u Superclasicu, Independiete i Racing, Estudiantes i Gymansia i tako dalje, a više o tom kolu uskoro.