Argentinska primera: Prva meč lopta je potrošena (Racing – Boca 3:1)

Tri kola prije kraja, Boca Juniors igrala je protiv Racinga, a u Avellanedu je došla po pobjedu s kojom bi osigurali naslov prvaka. Rodolfo Arrubarrena nije mijenjao sistem koji njeguje kroz cijelu sezonu, te je zaigrao napadački, u sustavu 4-3-1-2. U vrhu napada zaigrali su Tevez i Calleri koji su zajedno ove sezone zabili 15 golova. Aktualni prvak Racing nastupio je defenzivnije, s pet igrača u sredini terena i Bouom kao isturenim napadačom. Njihov sustav 4-2-3-1, trebao je smanjiti i zaustaviti Bocine napadačke tendencije.

Boca je krenula furiozno te su u 5. minuti utakmice imali prvu stopostotnu šansu. Udarac Lodeira s pet metara zaustavio je domaći vratar Saja. Odmah u idućoj akciji domaćini dolaze do pogotka. Ivan Pillud je prošao po desnoj strani, otresao se dvojice protivničkih igrača te ubacio u peterac izravno na glavu strijelcu Acuni.

Do nove izglednije prilike za postizanje gola čekali smo desetak minuta. Pablo Perez je okušao svoj udarac s ruba kaznenog prostora kojeg je vratar domaćih s lakoćom ukrotio. U 23. minuti Boca je konačno odigrala jednu smislenu akciju te su došli do toliko željenog izjednačenja. Sve započinje na centru gdje Erbes krade loptu nesmotrenim igračima Racinga te je dodaje Tevezu. “El Apache” je prima i šalje petom na lijevu stranu utrčalom Erbesu koji ubacuje u sredinu na Callerija. Napadač Boce baca se na glavu i postiže svoj 10. gol u prvenstvu.

U 27. minuti domaćini gađaju prečku, a tri minute poslije dolaze do udarca s bijele točke. Sudac Loustau vidio je igranje rukom Cate Diaza te pokazuje na bijelu točku, a spomenutog igrača šalje u svlačionicu. Bou je nepogrešiv i dovodi svoju momčad do novog vodstva. S igračem više Racing preuzima inicijativu i traži novi gol te po drugi puta pogađaju prečku.

Drugi dio utakmice bio je dosta siromašan prilikama. Od svega što se događalo valja spomenuti drugi žuti karton Erbesa, te novi penal na utakmici za domaćine kojeg silovito izvodi vratar Saja za konačnih 3:1.

Strateg gostiju Rodolfo Arruabarrena bio je smiren unatoč porazu, a ovo je kazao:

– Utakmica je bila intenzivna, pogotovo u prvom poluvremenu. Uspjeli smo se snaći nakon isključenja Diaza. Promijenili smo način igre, ali kad smo ostali s dva igrača manje tada je zaista bilo teško. No, ne sumnjam da ćemo naslov na kraju osvojiti, imam puno povjerenje u svoje igrače. Ipak, slažem se s Tevezom kad kaže da trebamo više igrati kao momčad i završiti s 11 igrača na terenu.

S druge pak strane, golman Racinga Sebastian Saja nije imao previše milosti za Bocu:

– Pokazali smo zašto smo aktualni prvaci i da lanjski naslov nismo osvojili slučajno. Šteta je što nismo malo više rangirani na ljestvici, ali što je tu je. Gustavo Bou ponovo je bio sjajan – pohvalio je Saja svog suigrača za kraj.

Boca je tako propustila svoju prvu meč loptu za osiguravanje naslova prvaka. Drugu priliku će imati pred svojim navijačima protiv neugodnog Tigrea (1.11). Ukoliko i tada ne uspiju, u zadnjem kolu ih očekuje utakmica protiv izravnog suparnika za naslov – Rosarija.

Rosario je u ovom kolu svladao Argentinos Juniorse 2:0. Na najbolji način su iskoristili poraz San Lorenza protiv Olimpa, te su zasjeli na drugo mjesto na tablici s 5 bodova zaostatka za vodećom Bocom.

Vezanjak Rosaria, Nery Dominguez, rekao je da ne gube nadu da mogu doći do naslova, unatoč velikom bodovnom zaostatku:

– Dok postoje matematičke šanse, mi ćemo se boriti. Nažalost, čak smo pet puta remizirali kod kuće ove sezone i to nas je koštalo dosta bodova. Ipak, vjerujemo da Tigre može pomrsiti račune Boci, a ako se to dogodi, jedva čekam utakmicu u zadnjem kolu protiv Boce na našem terenu. Bit će to spektakl.

Od ostalih rezultata vrijedi zabilježiti remi River Platea 1-1 na domaćem terenu s Aldosivijem u kojem je trener Rivera, Marcelo Gallardo, odmarao pola momčadi kako bi bili spremni za četvrtfinale Copa Sudamericane, kao i golijadu Estudiantesa protiv Quilmesa (4-1), čime su Pinche izborile mogućnost da u zadnja 2 kola dohvate i mjesto koje vodi u Copu Libertadores.