Search
Close this search box.

Analiza utakmice Španjolska-Nizozemska 1:5

Ovako su otprilike izgledale početne postave:

Nizozemci su ipak odlučili na teren poslati ekipu u sustavu kojeg su u zadnje vrijeme primjenjivali u prijateljskim utakmicama, a to je igra s tri stopera i dva motorična beka koji stalno daju ofenzivni impuls. Naprijed igra “sveta trojka” nizozemskog nogometa na kojoj je najveći fokus u završnicama napada.

Španjolci su na teren poslali dva krila koja traže loptu u noge i ne stvaraju prostor – Silvu i Iniestu. Naprijed su mu priključili Costa, robusnog i inteligentnog napadača koji je doživio ogromne zvižduke od publike u svojoj domovini.

Utakmica je počela u jednom standardnom španjolskom ritmu, s puno presinga po gubitku lopte, i jako produženom fazom napada unutar koje su u prvih 15-ak minuta nametnuli svoj ritam.

Nizozemci su u tim trenucima loše izgledali iz dva razloga:

– loše su koristili igrača više u zadnjem redu za izlazak iz presinga, tako da su prebrzo gubili lopte. Bilo je puno prostora za Janmaata iza Iniestinih leđa, ali nikako nisu uspjeli doći do daha u zadnjoj liniji kako bi netko imao vremena za odigrati taj pas. To im je strašno falilo, jer da je lopta otišla na bok, Španjolcima bi trebalo dosta vremena da se premjeste pa bi to olakšalo borbu protiv njihovog presinga. Najmanje su korisni bili de Guzman i de Jong, koji nisu aktivno sudjelovali u nuđenju da igraju loptom, pa je Španjolcima bilo dosta lakše zatvoriti obranu.

Nisu koristili ni golmana, što inače stalno čine. Ako vratiš loptu golmanu, Costa i još jedan igrač se moraju pomaknuti i pretrčati 15 metara, što daje više vremena stoperima da se otkriju i po podu iznesu loptu.

– to je za posljedicu imalo duge španjolske napade, zbog čega su nizozemski bekovi bili previše povučeni i nisu se na vrijeme mogli priključiti naprijed u trenutku kad su uzimali loptu.

Nizozemci mi nisu bili naročito impresivni u prvom dijelu, ali imali su jasan plan kojeg su se slijepo držali. U obrani su pokušavali nakon drugog ili trećeg španjolskog pasa, tražiti kontakt i faul da im razbiju ritam. U napadu su dugim loptama tražili van Persieja pa bi ga onda okružili s velikim brojem igrača i pokušali osvojiti loptu na sredini igrališta, što im zbog prethodno spomenute povučenosti bekova nije sjajno uspijevalo.

Najveću šansu imali su u direktnim loptama preko obrane kako bi iskoristili Robbenovu brzinu i visoko postavljenu španjolsku zadnju liniju.

Kod Španjolaca je velik posao radio Costa – razvlačio je obranu i time omogućavao trojki iza leđa (Xavi, Iniesta i Silva) izlaske prema naprijed- a osim toga, s njim imaju i konkretnu dimenziju u završnici i duelu. Španjolska je u sredini terena radila overload (opterećenje nekog dijela terena s velikim brojem igrača), jer su se i Iniesta i Silva stalno zabadali prema unutra i konstantno rotirali te tako otkrili najveći problem u nizozemskoj obrani – preuzimanje igrača u zadnjoj trećini terena.

Španjolska je svoje bekove držala vrlo visoko jer su bili svjesni da će ih Nizozemska s bekovima na vrhu 16 metara teško kontrirati.

Costa je iznudio penal, Alonso zabio i utakmica je izgledala kao da ide svom očekivanom kraju.

Tada je Silva pri kraju poluvremena promašio čistu šansu – sjajno je iskoristio kretnju Inieste koji je povukao stopera za sobom, što je otvorilo Silvi čisti koridor po sredini terena. Da je tada Silva zabio, utakmica bi bila gotova. Španjolska po svom sustavu i prirodi igrač obožava nizak tempo i konstantna dodavanja kojima drže posjed i ne daju suparniku šansu za zabiti gol.

Međutim, na drugoj strani odmah je izjednačio van Persie i utakmica je bila izjednačena. Blind je poslao prekrasnu loptu preko obrane, a van Persie zabio gol koji će se dugo vremena čitati iz udžbenika za killere. Najveću grešku napravio je Ramos – Pique je morao čuvati igrača bliže lopti, Ramos je bio na udaljenoj strani i vidio je cijeli teren. Ako je već sve vidio, nije smio namještati ofsajd kad Pique mora biti deset metara dublje jer čuva igrača.

U toj situaciji Ramos mora ili dijagonalno pokriti leđa Piqueu (što je bilo najpametnije), ili prije Piquea upozoriti da skupa izađu namjestiti ofsajd.

Tako je jedno namještanje ofsajd zamke prošlo najgore za Španjolce, i odmah su bili kažnjeni. Ostvarile su se prognoze iz live analize da će baš visoka linija biti najveći problem Španjolcima – osim gola, na taj konto su dozvolili i Sneijderu jedan zicer.

Na poluvremenu utakmice sam imao jedno zapažanje koje bi ovdje samo citirao:

“Španjolce ne možeš dobiti u sredini terena, a onda im ne smiješ dati i bokove. Nizozemska bi trebala više igrati sa svojim bekovima, da markiraju španjolske – zato jer Španjolska ni u Iniesti ni Silvi nema igrača prostora koji bi to iskoristio. To može Costa – ali mislim da je to sasvim prihvatljiv rizik u ovoj situaciji, a ionako ga može pratiti i jedna stoper jer imaju braniča viška.

Puno bolje nego ovakva postavka gdje s bekovima ne možeš izaći u napad pa Španjolska u presingu lako uguši sredinu terena, tako je i stvorila 3 od 4 najbolje šanse.”

I upravo to su i napravili, uspjeli su dići bekove, malo povezati svoje redove i igrati duži napad koji je otežao Španjolskoj ulazak u ritam kao na početku utakmice. Uspjeli su doći do daha i to je vrlo brzo konkretno realizirano.

Robben je zabio za 2:1. u 51.-oj minuti.

Blind je uspio dobiti loptu bez pritiska, Španjolska zadnja linija je bila razvučena tako da je po sredini terena ostao sam Robben protiv Piquea. Opet lopta preko obrane, opet nizozemski napadač najbrži i utakmicu okreću na svoj mlin.

Nedugo nakon toga, pao je gol iz prekida koji je i presudio utakmicu, i time dolazim do dva zaključka ove analize:

1. Španjolsku još uvijek smatram jednim od najvećih favorita. Priroda njenih igrača i sustava je takva da oni ne mogu stići dva gola razlike. Zašto? Pa zato jer onda moraju uvoditi igrače prostora (Pedro, Navas, Villa), moraju igrati konkretnije i okomitije pasove, pa češće griješe i više ne mogu igrati tako kvalitetan presing. I jedna gol razlike bi jako teško stigli osim ako nemaju barem 60 minuta ispred sebe – jednostavno su navikli voditi utakmicu s malo rizika, povesti, a onda još ljubomornije čuvati loptu.

Da stvar bude čudnija, upravo te navike igrača da primaju loptu u noge i odigravaju odgodne pasove čime smiruju tempo im i omogućava ono u čemu su najbolji u knock-out fazi – čuvanje rezultata. Baš zato smatram da bi utakmica bila gotova da je Silva zabio – kako okrenuti Španjolsku koja će imati 70-75% posjeda u svojim nogama bez velikih, kardinalnih grešaka?

2. Stoga, rezultat i ne smatram pretjerano uznemirujućim. Znam da zvuči smiješno, ali jednom kada je Nizozemska otišla na 2 gola prednosti i Španjolska se malo otvorila te izgubila ritam – bilo je samo pitanje koliko talenta ima suprotna strana da iskoristi rale i rale prostora. 5:1 ili 3:1, osim u nekom zatvorenom krugu koji Španjolce nije zanimao i nije neka razlika.

Dapače, možda nije ni loše da odmah moraju sami sebe staviti pod pritisak.

U razgovoru s Generalima, prije SP-a, nekoliko nas se složilo da će Španjolci teže proći skupinu nego osminu i četvrtfinale. Zašto? Jer u skupini moraš napadati Australiju koja će se braniti, nije ti dosta da igraš 90 minuta presing i posjed pa čekaš dvije šanse na utakmici od kojih jednu zabiješ.

Daljnji period utakmice i nema potrebe analizirati, bila je totalna razvaljotka- probali su s Pedrom naći malo prostora, ali bilo je prekasno i momentum je totalno prešao na suprotnu stranu. Iako je Casillas zeznuo gol i pol, obranio je dva zicera.

Španjolci su i dalje ekipa s koncepcijski najmanje grešaka – danas su prednost prosuli izoliranim incidentima i užasnom pozicioniranju zadnje linije – sumnjam da će se to tako brzo ponoviti. Čile i Australija su utakmica za biti ili ne biti, ukoliko izbore prolaz, prilično sam uvjeren da opet mogu jako, jako daleko.

Nizozemcima i van Gaalu , koji je poslušao savjet Generala o igri s trojicom nazad, kapa do poda!

Vice Karin


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter