Analiza suđenja utakmice Inter – Dinamo: Gabrilo griješio u korist gostiju

Puno je bure izazvala subotnja utakmica u Zaprešiću između domaćina Intera i gostiju sa stadiona pokraj maksimirskog parka, stoga je sasvim logično da u ”Sudačkoj nadoknadi” ovog tjedna analiziramo kako je istu odradio glavni sudac utakmice, Goran Gabrilo, zajedno sa svojim pomoćnicima iz Splita, Mariom Pepurom i Hrvojem Radićem.Splitsku sudačku trojku pojačao je Domagoj Vučkov iz Rijeke kao četvrti sudac.

Kako smo već vidjeli, Dinamo se nakon iskušenja u Ligi Prvaka teško vraća u stvarnost HNL-a, a Inter predstavlja najugodnije iznenađenje ovogodišnjeg prvenstva, stoga se očekivala zanimljiva utakmica, što je na kraju i bila.Osim psihološke pripreme, sudac na ovom nivou u pripremi utakmice mora voditi i računa o taktičkim postavkama momčadi kojima sudi kako bi se lakše mogao pripremiti za utakmicu.

Poznato je da Dinamo bazira svoju igru kroz posjed, dok se Inter suprotstavlja ekipama iz višeg kvalitativnog razreda vrlo dobro organiziranom obranom, sa odličnom kontrom i polukontrom. I, upravo je tako i izgledala utakmica, a dojam je još više pojačalo i rano vodstvo Intera, već u 6. minuti.

Utakmica je počela neobično korektno pa tako do 18. minute bilježimo samo 4 prekršaja, od čega je 3 napravio Rog, najskuplje pojačanje Dinama u povijesti, kojeg Gabrilo preventivno upozorava.Nekoliko minuta kasnije, u obećavajućoj situaciji za ”modre”, Gabrilo opravdano opominje Mlinara.

Nekom neupućenom pratitelju ovo bi možda izgledalo kao neujednačen kriterij davanja kartona (Rog samo upozorenje nakon prekršaja, Mlinar odmah opomena), no nije tako: postoje dva različita kriterija davanja kartona, jedan je ovisan o težini prekršaja, a drugi je ovisan o poziciji, odnosno je li igrač spriječio obećavajuću ili izglednu priliku.Potpuno je jasno da Mlinar svojim prekršajem spada u ovu drugu kategoriju, stoga ne možemo govoriti o neujednačenom kriteriju dodjeljivanja kartona. To vjerojatno nije bilo jasno ni Interovom treneru Toplaku pa je nedugo potom prigovorio Gabrilu nakon još jednog prekršaja nad njegovim igračem, tražeći opomenu za goste iz Zagreba.Gabrilo je to riješio vrlo autoritativno, upozorivši Toplaka da neće trpjeti nikakve prigovore.

Kako smo već napomenuli, Inter je svoju igru pogotovo nakon vodstva bazirao na kontrama. Takvu jednu smo vidjeli u 28. minuti, a izdvojili smo je kao ogledni primjerak odlične fizičke pripremljenosti suca koji je brzu kontruispratio gotovo od jednog do drugog kaznenog prostora.

U međuvremenu je Inter zabio i drugi pogodak, a sami kraj poluvremena donosi nam dvije vrlo bitne situacije.Prvo je u 45. minuti opravdano požutio Soudani, da bi u sudačkoj nadoknadi Dinamo smanjio iz kaznenog udarca na 2:1.

Je li bilo igranja rukom? Snimka i kut koji ona pokriva je jako loša. Sam igrač je priznao da je igrao rukom, no nije svako igranje rukom kažnjivo.Ono što se iz snimke da zaključiti je da je udarac bio iz blizine otprilike metar i pol, a naslućuje se da Interovog igrača prvo ta lopta udara u nogu, tek zatim u ruku, što isključuje bilo kakvu namjeru igranja rukom, a to je jedan od preduvjeta da se ista kazni prekršajem.

Treba napomenuti da lopta odlazi prema korneru i da iza njega nema nijednog plavog igrača koji bi mogao doći do lopte, što također isključuje bilo kakvu namjeru obrambenog igrača da nešto spriječi, ili gol ili opasnu priliku za gol.
Blizina udarca, “biljar” od noge pa tek onda kontakt ruke i lopte te činjenica da zapravo ta ”ruka” ništa ne sprječava, dovodi nas do zaključka da po svemu nije trebao biti kazneni udarac.U nedavnom derbiju u Splitu, u puno čišćoj situaciju od ove sudac te utakmice procijenio je da nema prekršaja. Ostaje činjenica da se u obje situacije našao isti klub i da je u obje situacije bolje prošao od svojih takmaca na tim utakmicama.

Početak drugog poluvremena donio je vrlo brzo izjednačenje Dinama koje je posve otvorilo utakmicu koja je, za razliku od prvog poluvremena, postajala sve žustrija i nervoznija pa je tako u 55. minuti potpuno opravdano požutio Goncalo.

U 56. minuti Zaprešićani su tražili kazneni udarac u duelu Čabraje i Muse u Dinamovom šesnaestercu.Na slici se lijepo vidi da o prekršaju nema ni govora. Čabraja je počeo padati i prije nego ga je Musa jedva taknuo rukom po ramenu.

U 58. minuti Soudani radi prekršaj na Mazaloviću, no po Gabrilovom kriteriju na utakmici to svakako nije prekršaj za žuti karton. Za usporedbu smo izdvojili prekršaj na Hodžiću u 84. minuti.Koliko je bitno biti u blizini i dobro postavljen za suca, govori nam i situacija iz 63. minute kada Nestorovski pokušava iznuditi prekršaj. Opravdana opomena za simuliranje.

U 67. minuti izvrsna procjena drugog pomoćnog suca Radića da zaleđa Antolića nema, što ga dovodi u gol šansu koju na žalost klupe Dinama ne realizira.

Tri četvrtine utakmice Gabrilo je bio na visini zadatka ako izuzmemo dvojbeni kazneni udarac
. Rastrčan, odlično postavljen, autoritativan, puštao prednosti i vraćao iste, no u zadnjoj četvrtini nedvojbeno možemo reći da je oštetio domaćina svojim odlukama.

Ako je u 58. minuti Soudani opravdano prošao bez druge opomene, u 77. minuti ju je morao dobiti zbog namjerne igre rukom. Gabrilo je svirao samo prekršaj. Nedugo potom ponovno je trebao vaditi crveni kartom iz džepa, no to nije učinio.Naime, Begić je Musi opalio pravu košarkašku bananu pri izvođenju ubacivanja, a Musa je istog opalio objema rukama u visini vrata Nakon kraće gužve Gabrilo je obojici dodijelio po opomenu, iako je Musa ovdje morao biti puno strože kažnjen.

Mazalović je u 79. minuti dobio zasluženu opomenu, kao i Hodžić za pokušaj iznuđivanja kaznenog udarca u sudačkoj nadoknadi.Od relativno lagane utakmice za suđenje, ona je zbog svog kretanja rezultata i događanja na terenu postala zahtjevna i teška, a Gabrilo na kraju nije dobro odgovorio na izazove koje je pred njega stavila završnica utakmice.

Nedvojbeno su ovu utakmicu obilježile suđene i nesuđene ”ruke”, a čija ”(ne)vidljiva ruka upravlja” prvenstvom to je i pticama u maksimirskom parku jasno.