Analiza Hajduka (Zadar-Hajduk 2:0) – Do kad ćemo gledati spor i nemoćan Hajduk s iskusnim prvotimcima?

Hajduk je poražen u Zadru, propuštena je prilika za odvajanje od Lokomotive te je borba za Europu i dalje potpuno otvorena. Nakon dvije neuvjerljive partije, koje su ipak završile pozitivno, teško se moglo očekivati uspjeh na nezgodnom gostovanju bez bitnih pomaka u igri. Kako se to nije dogodilo, Hajdukova igra u prvih 45 minuta može se slobodno okarakterizirati katastrofalnom. Bez agresije, borbe i praktički bez dobivenog duela, a igru su vodili stoperi upornim forsiranjem visokih i beskorisnih lopti prema naprijed. Rezultat takve igre jednako je porazan: nula udaraca i jedan jedini izboreni korner. S druge strane Zadar je oslabljen neigranjem čak četiri standardna prvotimcaočekivano krenuo agresivno, ali su istovremeno uspijevali spojiti i nekoliko dodavanja te pokušavali kombinatorikom doći do gola. Vrlo brzo nakon početka susreta im je to i uspjelo, već u 16. minuti. Ponovo je prekid bio koban za Bijele: nakon centaršuta iz korneraKalinić ostaje na crti, a Vršajević pogledom ispraća strijelca Ikića. I nakon utakmice s Lokomotivom pisali smo o problemu golmanske struke u Hajduku, o činjenici da iznimno visoki golmani ne izlaze na peterac i lagano skupljaju te centaršuteve, da bi se identična situacija dogodila već u idućem kolu.

Do kraja poluvremena Zadrani su se malo povukli i prepustili Hajdukovim stoperima da vode igru što je zbilja izgledalo iznimno loše, upravo negledljivo.

Izlaskom Tudora i ulaskom MilevskogHajduk je nekih 20mdash;ak minuta drugog poluvremena uspio uspostaviti nekakvu dominaciju, pa i stvoriti nekoliko prilika od kojih je najbolja bila ona Maglicena dodavanje Sušića (nažalost, jedino uspješno) kada je izašao sam ispred Gluića i neshvatljivo išao napamet na dodavanje. Imao je Maglica i još jednu priliku nakon jednog nekontroliranog ispucavanja igrača Zadra, ali ni nju nije uspio realizirati, pa čak niti uputiti udarac prema golu. Bilježimo i fina dodavanja Vlašića za Milevskog, te Milevskog za Sušića, ali su oba udarca završila u bloku Zadrovih igrača. Bilo je to sve od Hajduka, do kraja utakmice Bijeli nisu uspjeli složiti smislenu akciju niti opasnije zaprijetiti vratima Zadra. Imao je i Zadar već na početku drugog poluvremena šansu za riješiti utakmicu nakon neshvatljivo lošeg povratnog pasa Caktaša, ali je Krstanović tukao pored vrata. Točku na i stavio jeKrstanović, nakon prodora Pešića po lijevoj strani u kojem je jednostavno odnio Caktaša u duelu te idealno ubacio u sredinu.

Veliki je ovo poraz za Hajduk, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da je fenjeraš Zadar nastupio jako oslabljen. Ipak, više od poraza smeta užasna igra i još gori pristup, prvenstveno iskusnih igrača, istih onih koji su klub i doveli u situaciju da se, nakon serije poraza u proljetnom dijelu sezone, sada očajnički bori za mjesto koje vodi u europske kupove.

Kalinić mdash; bez previše posla, sukrivac za gol kada je ostao zalijepljen na crtu po drugi put u dvije utakmice.
Vršajević mdash; jedan od najlošijih. Postavlja se pitanje zbog čega ima osigurano mjesto u prvoj momčadi? Desna strana, koja je u zadnje vrijeme bila znatno aktivnija i opasnija po protivnički gol dok je Avdija bio kažnjen sa četiri susreta neigranja, ostala je njegovim povratkom bez ikakvog ofenzivnog učinka, dok je upravo po toj strani Zadar stvorio najviše problema Hajdukovoj obrani. Direktni krivac za gol Zadra.
Maloča mdash; opet, po tko zna koji put, predvodnik panike, nekontroliranih ispucavanja nakon kojih se redovito događaju šanse za protivničku momčad (pamtimo 78. minutu i serviranu priliku Zadru prilikom jednog takvog, neuspješnog, ispucavanja), te karakterističnog povlačenja prema vlastitom šesnaestercu, umjesto ulaska u duel. Nevjerojatna je nonšalancija kojom je ispratio prodor Pešića kod drugog pogotka Zadra.
Milović mdash; ostavljen da organizira igru, bez pomoći veznih igrača, što je rezultiralo negledljivom predstavom Hajduka. Njegova tehnička limitiranost postaje sve češća meta trenera protivničke ekipe.
Mikanović mdash; prebačen na sebi neprirodnu lijevu stranu, odradio sasvim solidan posao, jedan od boljih.
Caktaš mdash; da nije bilo katastrofalne pogreške, kojom je servirao Krstanoviću matnu poziciju, te onog tragikomičnog duela prije drugog pogotka Zadra, ne bismo ni primijetili da je nastupio.
Sušić mdash; nakon nekoliko netočnih dodavanja imao je idealan pas za Maglicu te još nekoliko zanimljivih situacija u šesnaestercu Zadra, ali bez završnice. Zajedno s Caktašem potpuno izgubio bitku na sredini terena, pogotovo u prvih 45 minuta.
Tudor mdash; nevidljiv, potpuno neiskorišten te zamijenjen na poluvremenu.
Vlašić mdash; jedan od rijetkih koji je pokušavao, trudio se, ali nije imao nikakvu podršku, niti mu je baš puno toga polazilo za nogom.
Mezga mdash; nevidljiv, bez nekog posebnog učinka.
Maglica mdash; gotovo svaku utakmicu možemo isto napisati: trud, trka, promašene šanse, pogrešna dodavanja. Realizacija mu je ogroman problem.
Milevskijmdash; unio živost, ali bez nekog konkretnijeg učinka. Nevjerojatno je da izgleda agresivniji i s više želje od velike većine suigrača.
Juranović i Maloku su premalo igrali.

Vukas mdash; potpuno deklasiran u direktnom duelu s Igorom Štimcem. Puštanje Maloči i Miloviću da vode igru polako postaje pravilo kod svih ekipa kada igraju s Hajdukom, na što nema pravog odgovora s Hajdukove klupe. Teško je razumljiva i odluka da se Mikanovića pošalje na lijevi bok, toliko malo povjerenja Vukas ima u mladog Pejićakoji je u jednom jedinom dosadašnjem nastupu, protiv Lokomotive u Zagrebu, odigrao sasvim solidno. Ne možemo se oteti i dojmu da je Hajduk znatno bolje izgledao svaki puta kad bi Zoran Nižić dobio priliku na stoperu. Ulaskom mladih igrača:Vlašića, Tudora, Juranovića, Mikanovića iBašićaBijeli bobiju jednu novu energiju te dozu brzine i agresivnosti, koja im je prije nedostajala. Ti mladići su odigrali nekoliko vrlo dobrih utakmica, pa je tim više čudna Vukasova odluka da se drži standardnih prvotimaca, koji praktički imaju zagarantirano mjesto u ekipi. On očito ne vjeruje mladima, Tudor redovito prvi izlazi iz igre, Vlašić odmah nakon njega, a nakon povratka Jozinovića, vrlo vjerojatno će i Mikanović preseliti na klupu. Hajduk se polako vraća onome kako je izgledao u većem dijelu proljetnog dijela sezone, a i igre postaju sve sličnije tom razdoblju, na užas svih Hajdukovih navijača. Ostaje za vidjeti koliko je realno da će barem rezultati biti drugačiji.

Kako bilo, mnogi se pitaju je li krajnje vrijeme da u Hajduku konačno imenuju trenera za iduću sezonu, puna tri mjeseca nakon odlaska Igora Tudora.