Search
Close this search box.

Američki kutak: Bili smo na utakmici MLS-a

O MLS:

Major League Soccer. Prosječnoj osobi prvo će na pamet pasti David Beckham i njegova era u LA Galaxyju. Oni koji malo više prate nogomet sigurno se sjećaju barem desetak velikih imena koji su prošli (te još prolaze) kroz MLS, kao Thierry Henry, Tim Howard, Carlos Valderrama, Landon Donovan, Omar Gonzales. MLS povijest se dijeli na tri dijela, poznatija kao MLS 1.0, MLS 2.0 te era u kojoj trenutno živimo, MLS 3.0.

MLS 1.0 (1996.-2006.)

MLS je začet 1994. godine kao obećanje FIFA-i u zamjenu za domaćinstvo Svjetskog prvenstva. Sjedinjene Američke Države su ranije igrale na svjetskoj smotri rsquo;90 te su završili natjecanje na ukupno predzadnjem mjestu, ali to ih nije spriječilo da na sljedećem Svjetskom prvenstvu prođu skupinu te ispadnu od kasnijeg pobjednika Brazila. Uspjeh reprezentacije je poslužio kao idealni kamen temeljac za novoosnovanu ligu. Liga je krenula u proljeće 1996. godine pred utakmicom San Josea i DC Uniteda 32.000 gledatelja. Usprkos solidnom početku, natjecanje se ubrzo našlo u problemima. Gledatelja je bilo sve manje na stadionima, sponzori nisu bili zainteresirani za sport koji nitko ne gleda, a liga je gurala sve više pravila kojima je otežavala klubovima kupnju igrača.

MLS 2.0 (2006.-2015.)

Dodavanje Designated Player pravila označava početak nove ere za MLS. Pod tim pravilom, klubovi imaju pravo dovesti bilo kojeg igrača u klub, ali samo će se $400,000 plaće računati prema Salary Capu. U Americi je pravilo postalo poznatije kao lsquo;rsquo;The Beckham Rulersquo;rsquo;, nakon glasina da je David zainteresiran potpisati za LA Galaxy ili novobrandirane New York Red Bullse. David se na kraju odlučio potpisati za LA Galaxy za $32.5 milijuna kroz pet sezona. Beckhamov transfer je otvorio vrata i drugim internacionalcima poput Cuauhtemoca Blanca, Juan Pabla Angela… U ovoj eri MLS-u su se pridružili klubovi Seattle Sounders, Philadelphia Union, Portland Timbers, Vancouver Whitecaps, Montreal Impact

MLS 3.0 (od 2015.)

Dodavanje Orlanda te NYCFC-a označava početak nove ere MLS-a. Klubovi troše sve više novaca na dovođenje igrača (Pirlo, Kaka, Lampard, Villa, Howard, Giovinco…), sponzorski ugovori su sve bogatiji, stadioni sve popunjeniji. Višak novaca se troši na gradnju novih stadiona te otvaranje novih tržišta dodavanjem novih ekipa (Atlanta, Minnesota, LAFC…). Nitko još ne zna gdje sve ovo točno vodi, ali pred ligom je svijetla budućnost.

O New York Red Bulls:

New York Red Bulls su osnovani 1995. godine kao New York / New Jersey MetroStars, te su jedni od osnivača MLS Lige. 2006. godine ekipa je prodana Red Bull GmbH-u koji rade totalni rebrand ekipe. Te godine klub dobiva novo ime, nove boje, novi logo te plan za novi stadion. 2010. godine klub napokon dobiva novi stadion, Red Bull Arena. Kapaciteta 25.000, stadion je prava ljepotica i jedan je od rijetkih stadiona u Americi koji je napravljen isključivo za nogomet. Te godine navijači Red Bullsa dobivaju još jedno iznenađenje, poznati francuski napadač Thierry Henry potpisuje ugovor sa Red Bullsima! Najveći uspjeh kluba je osvajanje Supporters Shield trofeja 2013. i 2015. godine (najviše osvojenih bodova u regularnom dijelu sezonu prije play-offa). Iako su uvijek pri vrhu, Red Bullsi još uvijek nisu uspjeli osvojiti MLS Cup, najprestižniji trofej u Americi. Među navijačima Red Bullsa postoji uzrečica lsquo;rsquo;Itrsquo;s a Metro way.rsquo;rsquo;, koja aludira na to da bez obzira kako ekipa dobro igrala, nekako će naći način za prosuti već dobivenu utakmicu. I to su pokazali puno puta ove sezone, čak u pet navrata su imali vodstvo od dva gola razlike da bi na kraju utakmica završila remijem.

Iskustvo praćenja MLS utakmice iz novinarske lože

Zahvaljujući prijateljima na portalu NogometPlus, imao sam čast pratiti MLS utakmicu između New York Red Bullsa i Montreal Impacta iz novinarske lože. Sada ćemo vidjeti kako utakmice organiziraju Amerikanci i na što se obraća pažnja.

Red Bulls Arena je locirana u Harrisonu, NJ; vlakom udaljena 20 minuta od World Trade Centra. Vožnja vlakom je brza i udobna te nam daje priliku uživati u prirodnim ljepotama New Jerseya.

Kao pravi Amerikanci, i nogometni fanovi vole tradiciju tailgating. Tailgating je američka tradicija roštiljanja i ispijanja alkoholnih pića u blizini stadiona prije utakmice. Na lijepi sunčani dan ljudi provedu više vremena na tailgatingu, nego na stadionu gledajući utakmicu. Iako se i mi volimo napiti i najesti prije utakmice, Amerikanci to rade na malo drugačiji način.


I tako, malo pomalo, došli smo do samog ulaza stadiona.

Okolica stadiona je okružena raznim igrama za djecu i odrasle. Uspješni i sretni igrači mogu osvojiti razne nagrade poput originalnog dresa kluba, kape, šalove… Ako na stadion dolazite s djecom, ovo je definitivno način za “ubiti” sat vremena dok se djeca igraju.


Nakon par minuta lutanja, došlo je vrijeme za skupit akreditaciju i uputiti se prema radnome mjestu.

Naravno, kakav bih ja to novinar bio da ne probam ponuđenu hranu te napišem recenziju? Pasta s vodka umakom vrlo dobra, meatballs vrlo mekani i ukusni. U svakom slučaju, isplatilo se pojesti dva tanjura ponuđenog te sve zaliti, a čime drugim nego, Red Bullom.


Mamuran od hrane, bilo je vrijeme da se uputim prema svojoj poziciji. Kao visokopozicioniran novinar Nogomet+ portala, morao sam sjesti na najbolju poziciju gdje ću imati najbolji pregled terena dok pijem Red Bull i jedem hot-dogove koje nude konobarice.

Čekajući početak utakmice, vrijeme sam kratio slikavajući detalje koji su mi upali u oko.

Prvo poluvrijeme je proletjelo čekajući da se nešto zanimljivo dogodi. U tim trenucima najveća briga mi je bila je li kome sumnjivo što sam jedini lsquo;rsquo;novinarrsquo;rsquo; u loži bez laptopa, papira i kemijske olovke. Iako nisam imao potrebnu opremu za pisanje prilika i poluprilika, imao sam više limenki Red Bulla pored sebe nego svi ostali novinari. Šteta što ne dopuštaju novinarima da konzumiraju alkohol, sigurno bi mi pomogao u tim teškim, dosadnim trenucima. Po završetku prvog dijela sam odlučio posjetiti WC te vidjeti jesu li slični onim na Poljudu. Na moju sreću, toaleti na Red Bull Areni su savršeno čisti i očuvani. Sve pohvale čistačicama!

Ali tu moje oduševljenje nije stalo! Po povratku na svoju poziciju sam prošao pored novinarskih prostora te vidio da se menu promijenio. Pastu i meatballs su zamijenili piletina i pomfrit. Teška srca sam morao odbiti ponuđeno i vratiti se na poziciju. Drugo poluvrijeme je nastavljeno u sličnom ritmu te se ništa nije dogodilo do 60. minute kad NYRB napokon zabija za vodstvo od 1:0. Naravno, jedini sam proslavio gol u loži dok su svi ostali piskarali u laptope i notese. Težak je život novinara, ne možeš ni zgoditak proslaviti u miru.
Ostatak utakmice sam kratio pokušavajući slikati najumjetničkiju moguću sliku stadiona i utakmice.

Na kraju, utakmica je završila rezultatom 1:0, kojim je NYRB osigurao poziciju u play-offu; dok će Drogba i Montreal morati još pričekati na isto. Sažetak utakmice:

No, tu nije bio kraj mojim avanturama. Po izlasku iz lože sam primijetio galamu i kuršlus pored mene. Kao pravi novinar, dopustio sam da me ponesu novinarski instinkti te sam izvadio mobitel i snimio svađu izmeđuDrogbe i dva navijača NYRB-a. Ekskluzivni video, samo za N+, možete vidjeti ovdje.

Šećući prema izlazu prošao sam pored novinarske prostorije, gdje, na moje neugodno iznenađenje, nije bilo deserta za kraj utakmice. Pognute glave sam se uputio prema izlazu, znajući da je moja avantura gotova. Do sljedećeg puta. I sljedeće avanture.


Lovro Bilonić
]]>


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter