Afričke kvalifikacije za SP 2018: Nepobjedivi Egipat, DR Kongo bolji od Gvineje (VIDEO)

Egipat je u utakmici skupine E treće faze afričkih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiji rezultatom 2-0 pobijedio Ganu.

Faraonisu poveli pogotkom Mohameda Salaha iz kaznenog udarca u 43. minuti susreta. Konačnih 2-0 postavlja veznjak Al Ahlyja Abdalla El Said na asistenciju Salaha u 86. minuti utakmice.

Zahvaljujuć današnjoj pobjedi Egipat je produžio svoj niz nepobjedivosti na domaćem terenu u kvalifikacijama za SP. Riječ je o 16 utakmica u kojima su Faraoni upisali samo jedan remi; posljednja momčad koja je bila bolja od domaćina u Egiptu je Obala Bjelokosti (1-2) još davne 2004. godine. Osim lijepe tradicije, Egipat si je ovom pobjedom osigurao i prvo mjesto skupine E sa 6 osvojenih bodova.

Iduće kolo igra se u kolovozu 2017. godine, a Egipat će dočekati drugoplasiranu Ugandu koja na kontu ima 4 boda.

Svoju kvalifikacijsku utakmicu danas su odigrali Gvineja i DR Kongo. Domaćin je na prepunom stadionu u glavnom gradu Conarkyju poveo pogotkom veznjaka Slovana iz Libereca Seydoube Soumaha iz kaznenog udarca u 23. minuti susreta. Izjednačenje Kongu pogotkom u 54. minuti donosi veznjak Fulhama Neeskens Kebano, a potpuni preokret i konačnih 1-2 pogotkom u 56. minuti Kongoancima donosi veznjak Evertona Yannick Bolaise.

Ovom pobjedom DR Kongo je izbio na na čelo ljestvice sa 6 osvojenih bodova, koliko ima i drugoplasirani Tunis. U idućem kolu će momčad iz središnje Afrike gostovati upravo u Tunisu.

Kvalifikacijske utakmice za Svjetsko prvenstvo u Rusiji u tijeku su i na afričkom kontinentu.Prvu utakmicu današnjeg programa igraju Egipat i Gana, s početkom u 17 sati.Velik je to dan za egipatski nogomet i tamošnju nacionalnu vrstu. Ono zbog čega je utakmica važna, činjenica je da će Egipat nakon dvije godine imati pravu podršku s tribina.

Naime, Egipat je zbog restrikcija bio primoran puštati u prodaju do 20 tisuća ulaznica, a egipatska je vlada za ovaj dvoboj prvi puta nakon 2 godine odobrila prodaju više od 20 tisuća karata. Osim toga, prvi puta nakon 14. rujna 2009. godine, egipatska vlada dozvolila je otvaranje cijelog stadiona za reprezentativne nastupe.

Igrat će se na Borg El Arab stadionu u Aleksandriji, koji prima 86 tisuća gledatelja, i koji je već sat i pol prije utakmice ispunjen do posljednjeg mjesta. Na egipatskoj televiziji uvodne emisije o susretu traju od 10 sati ujutro, tako da ne treba pretjerano objašnjavati o koliko se važnom susretu za Egipat, i posebno njegove navijače, radi.

Egipat je u prvoj utakmici skupine E treće faze kvalifikacija pobjedio Kongo u gostima rezultatom 1-2, dok je Gana na domaćem terenu remizirala s vodećom Ugandom, koja je jučer rezultatom 1-0 bila bolja od posljednjeplasiranog Konga.