A-liga: Big Blue pripao Sydneyju

Ovoga vikenda odigrani su susreti petoga kola australske A-Lige u kojemu je odigran Big Blue derbi između Sydneyja i Melbourne Victoryja.

Blitzkrieg Brisbanea za treću pobjedu u nizu

Peto kolo australske A-Lige otvoreno je u petak izuzetno zanimljivom utakmicom između Brisbane Roara i Melbourne Cityja. Domaća momčad, nakon remija i poraza na samom početku sezone, zaredala je dvije pobjede, dok su gostujući igrači domaći poraz protiv Perth Gloryja uspjeli prebroditi pobjedom protiv Adelaide Uniteda.

Jedan trenutak obično je dovoljan da prelomi utakmicu poput ove, utakmicu u kojoj se sastaju dvije velike momčadi, a upravo to dogodilo se i na otvaranju petoga kola. Tek što je prošlo deset minuta igre, Thomas Broich nevjerojatnom loptom pronašao je Tommyja Oara. Napadač domaćih izbjegao je zaleđe i iskoristio grešku gostujuće obrane i pomalo (ne)spretno poslužio je nepogrešivog Jamieja Maclarena za 1:0.

Iako je to bio jedini – i pobjednički pogodak na utakmici, zanimljivosti u idućih 80 minuta nije ne nedostajalo. Prije svega, bilo je tu nekoliko zaista grubih i nesmotrenih prekršaja, posebice iz redova gostujućih igrača. U tome se isticao i bivši igrač Roara Luke Brattan koji je očito osjetio potrebu osvetiti se bivšoj momčadi. Do kraja utakmice, još je Brandon Borrello uspio pogoditi vratnicu, ali nalazio se u nedozvoljenoj situaciji.

Preokret Sydneyja na krilima jokera s klupe

Najveći derbi australske A-lige odigran je u Sydneyju gdje je istoimeni domaćin u subotu dočekao momčad Melbourne Victoryja. Big Blue derbi u najbolje je trenutku došao za domaću momčad koja je u prva četiri kola ostvarila sve četiri pobjede, dok su gosti, nakon gubljenja bodova protiv Brisbanea i gradskog rivala, uspjeli doći do pobjeda protiv Adelaide Uniteda i Wellington Phoenixa.

Kako i priliči jednoj ovakvoj utakmici, izuzetno dinamično i agresivno bilo je svih 90 minuta. Već u 25. minuti najbolju priliku na utakmici imao je Besart Berisha s bijele točke, ali napadač Victoryja nije uspio realizirati najstrožu kaznu. Ipak, njegova momčad do vodstva dolazi pet minuta prije kraja poluvremena.

Veliku pogrešku napravio je Matt Jurman kada je propustio jednu dugu loptu misleći da će izaći van terena, a Marco Rojas uspio ju je stići i ubaciti za Mitcha Austina koji ovakve prilike ne propušta. Bio je to prvi primljeni pogodak Sydneyja u ovosezonskom izdanju natjecanja.

U drugom dijelu – druga priča. Graham Arnold nakon sat vremena igre potez utakmice, vadi Slovaka Filipa Hološka i u igru stavlja Davida Carneyja. Australski nogometaš na najbolji način odužio se svome treneru te je s dva pogotka do kraja utakmice preokrenuo rezultat u korist svoje momčadi. Mora se naglasiti da je prvi pogodak postignut nakon očiglednog igranja ruke, ali sudac to nije ili nije htio vidjeti.

Ovom pobjedom, Sydney je nastavio stopostotni niz u ovoj sezoni te se sa svih pet bodova nalaze na vrhu ljestvice. S druge strane, Victory je ovim porazom pao na peto mjesto na ljestvici, ali s tek tri boda manje od drugoplasiranog Brisbane Roara.