3.HNL Jug: Solin izgubio u Otoku, Opuzenci sve dalje

Završio je i jesenski dio natjecanja dalmatinskih trećeligaša. Neretvanac je pobjegao na 5 bodova prednosti ispred Solina. Mosor je i dalje na samom dnu, no čak 8 ekipa se nalazi u samo 6 bodova razlike.

Otočani su prvi dio premijerne trećeligaške sezone zaključili domaćom pobjedom nad jednim od favorita prvenstva – Solinom. Da se teško bodovi odnose iz Otoka sve se više uvjeravaju trećeligaši pa je tako OSK-ovcima ovo četvrta uzastopna domaća pobjeda, a u ta četiri susreta primili su samo 1 pogodak. Junak OSK-a u ovoj velikoj pobjedi bio je Petar Bašić-Šiško koji je u 5. minuti poslije kornera bio na pravom mjestu i zabio, pokazalo se, ključan pogodak. Sama utakmica nije obilovala prigodama ni na jednoj strani tako da su domaći bez većih problema sačuvali svoja vrata i zasluženo pobijedili. Osim toga, u 34. minuti propustili su realizirati najstrožu kaznu – udarac Jure Matijaševića obranio je Hrvoje Višić. Dodajmo kako je poslije utakmice trener-igrač OSK-a Petar Bašić podnio ostavku na mjesto trenera.

U derbiju začelja Zagora je savladala Mosor i ostavila ga prikovanog za dno prvenstvene ljestvice. Prije samo 12 mjeseci Mosor je na ostatak lige gledao s vrha, izgledali su odlično. Gledali su im u leđa i Solin i današnji lider 2.HNL Šibenik. Zagora je slavila pogotkom Kurbaše, no treba navesti da su se i gosti ispromašivali, točnije odlično je branio Ivan Rodić. Napadač, koji je još u Pločama silom prilika morao na vrata, opet je obukao rukavice i golmanski dres. I to obavio izvrsno. Važna 3 boda za Zagoru, koja je promašila i kazneni udarac, točnije Čubić je obranio pokušaj Ante Baraća.

U još jednom derbiju začelja Kamen je zasluženo slavio protiv gostiju iz Makarske te ih preskočio na ljestvici. Strijelac prvog pogotka bio je branič Češljar koji je u 34. minuti s nekoliko metara ugurao jednu loptu u gol. Početkom drugog dijela prednost domaćih autogolom je povećao Jezidžić, a to vodstvo Ivanbegovljani su uspješno sačuvali.

Ovo kolo imali smo dvostruki program neretvansko-sinjskih dvoboja. Zadovoljni mogu biti klubovi iz Doline Neretve koji su osvojili četiri boda u ta dva susreta.

Sinjani su još jednom podbacili – na svom terenu su odigrali 2:2 protiv Jadrana LP iako su bili bolji protivnik i imali bolje prigode. Prvi su poveli gosti, sredinom prvog poluvremena dosuđen je kazneni udarac za Jadrana. Pucao je Primorac, vratar Junaka Banić je obranio taj pokušaj, no iz drugog pokušaja veznjak gostiju šalje loptu u mrežu. Do kraja poluvremena Junak je golovima Sablića i Buljana sasvim preokrenuo rezultat te se očekivalo da drugo poluvrijeme dođe do potvrde pobjede. No tako nisu mislili uporni gosti koji u 66. minuti drugim pogotkom Primorca dolaze do velikog i neočekivanog boda. Junak je do kraja bio bolji protivnik, imao više prilika, ali mrežu nisu uspjeli zatresti.

U Metkoviću je Neretva slavila protiv Hrvaca i ubilježila vrijednu pobjedu za mirniji zimski san. Nije ovo bila baš polusezona iz snova za Metkovce, no nakon ove pobjede sve će biti nekako lakše. Poveli su gosti preko Vukovića, do odmora izjednačio Brečić iz kaznenog udarca. U nastavku sve je riješeno u samo 10 minuta. Brečić i Jerković za slavlje plavo-bijelih. Hrvace su također imale kazneni udarac, no vratar Rolj je obranio udarac s bijel točke. Ipak treba navesti da je gostima isključen službeni predstavnik kluba, navodno je i udaren u gužvi. O incidentu nema ni traga u službenom izvješću, kojeg je kapetan Hrvaca Marunica odbio potpisati. U svakom slučaju o događaju ćemo vjerojatno čitati u danima koji dolaze.

Nedjelja je donijela još 4 susreta. U Blatu je Zmaj dočekao ekipu Primorca iz Biograda i ispratio ih sa uvjerljivih 3:1 . Poveli su crveni već u 5.minuti susreta, lijepo je pogodio Lipotić. Gosti uzvraćaju i smanjuju preko Vodopije, no do kraja poluvremena stvari na svoje mjesto vraća Jerko Šeparović. U kaznenom prostoru srušen je Čubrilo, sudac je pokazao na bijelu točku, a mladi Šeparović sigurno realizirao najstrožu kaznu. Konačni rezultat postavlja Branko Čubrilo. Zmaj je ovom pobjedom skočio na odličnu treću poziciju. Spomenimo i da su gosti na Korčulu doputovali sa samo 12 igrača.

Lider Neretvanac je još u prošlom kolu osigurao prvu poziciju uoči zimske stanke, no u Stobreču nisu imali namjeru pokvariti sjajan jesenski učinak. Domaćinu su bodovi potrebniji pa su i krenuli agresivnije, prvi gol zabio je Frane Tomaš pred kraj prvog dijela. Primorac je izgledao bolje u prvom poluvremenu, dok su gosti se mučili sa građenjem igre. Izjednačenje donosi kapetan Deak, glavom nakon kornera. To je ujedno i 6. prvenstveni pogodak stopera plavih. Na 2:1 povećava Božina udarcem iz velike daljine, a dio krivnje svakako snosi i vratar gostiju. Do kraja susreta bod Opuzencima donosi Lončar nakon lijepog solo prodora. Na samom kraju susreta velike prilike propustili su Zoungrana i Štimac, no i ovako Opuzenci moraju biti zadovoljni sa 5 bodova prednosti ispred prvih pratitelja.

Croatia je odličnu polusezonu pokvarila sa dva uzastopna poraza. I dok se onaj u Opuzenu može opravdati, iza domaćeg poraza od Omiša Zmijavčanima ostaje gorak okus, pogotovo što su pogodak primili u 92. minuti, a sretni strijelac za goste bio je Luka Jurić. Odlični trener Mirko Grabovac očito je nakon uvodnih oscilacija uspio posložiti gusare s Cetine i trenutno imaju respektabilnih 28 bodova.

Druga momčad Hajduka ostvarila je drugu ovosezonsku gostujuću pobjedu, u Kaštel Starome je svladan Val. Hajduk je u vodstvo u 25. minuti doveo Hrvoje Relota, koji je neko vrijeme bio i član Vala. Ništa se nije događalo sve do posljednjih 15 minuta. Prvo je na 1:1 poravnao domaći stoper Slavko Grubić da bi u 86. minuti tri boda gostima donio Ante Sršen, koji je za Hajduk bio strijelac i u prošlom kolu.

Napomenimo za kraj da je najbolji strijelac ligeŽeljko Sablićiz Junaka sa 13 postignutih pogodaka.