3. HNL jug: Neretvanac promarširao kroz Blato

Jadran LP – Mosor 3:1 (Jelčić, Franić, Primorac 11m / Anković)
Val – Omiš 0:2 (Jurić, Koštić)
Junak – Primorac B. 1:0 (Pajčić)
OSK – Neretva 1:0 (Grgat)

Zagora – Hajduk II 2:1 (A.Barać 2x / Mujanacute;)
BŠK Zmaj – Neretvanac 2:3 (Šeparović 11m, Cicijelj / Mihaljević, Lončar, Štimac)
Croatia – RNK Zmaj 2:2 (Ćapin,Vuksan / Gojak 2)
Primorac 1929 – Solin 0:3 (Kapetanović, Hajder, Pavlinović)

U očekivanju nedjelje i sudara klubova sa vrha tablice odigrano je u subotu 6 susreta 15. kola 3. HNL jug. Krenimo ipak od kraja. U Blatu je igran derbi između doma neporaženog Zmaja i lidera Neretvanca.

Plava Makinja je posljednja slavila na Zlinjama, bilo je to prije više od godinu dana, kada je bilo uvjerljivih 0:3. Od tada traje neporaženi niz “u zmajevu gnijezdu”. Danas su crveni poveli iz prestrogo dosuđenog jedanaesterca, siguran je s bijele točke bio Jerko Šeparović. Pred kraj prvog dijela prednost povećava “gospar” Baldo Cicijelj nakon kornera. Činilo se da će to biti još jedna uvjerljiva pobjeda Zmajevaca, no u drugom dijelu Opuzenci potpuno uzimaju stvari u svoje ruke. Tek što se krenulo s centra Mihaljević fantastično pogađa sa više od 20 metara, a potom Lončar iz skraćenog kornera vara golmana domaćih za 2:2. Potpuni preokret donosi Štimac, za veliko slavlje Opuzenaca. Samo jedna pobjeda ih dijeli od naslova jesenskog prvaka, što je ogroman uspjeh za drugu najmlađu momčad lige. Treba istaknuti i nastup Patricea Zoungrane, koji je u drugom dijelu potpuno zagospodario terenom i bio nerješiva enigma za domaće igrače. U sljedećem kolu u slučaju pobjede nad Croatijom, Opuzenci slave naslov jesenskog prvaka. Za kraj istaknimo i veliki pljesak blatske publike, koja je pozdravila svoju momčad, ali i goste, koji su još jednom pokazali da igraju najbolji nogomet ove sezone.

Zmijavci su svjedočili susretu Croatije i Zmaja, očekivala se uvjerljiva pobjeda domaćina, no šokirao ih je rani pogodak Gojaka. Domaćin uspijeva preokrenuti, no do kraja Gojak još jednom šokira domaće i smjenjuje Zmijavčane s druge pozicije. Solin je iskoristio ovaj poraz i uvjerljivo slavio u Stobreču te se vratio na drugo mjesto.

Hajduk je gostovao kod Zagore u Unešiću, predvođen najboljim strijelcem Mastelićem te dvojcem Mujan-Toma Bašić. No ni to nije bilo dovoljno za izbjegavanje novog poraza. Crveni su poveli preko Ante Baraća, a smanjio je Tonči Mujan. Ante Barać još je jednom pogodio do kraja susreta, ovog puta sa bijele točke za vrijedna tri boda domaćeg sastava. Zagora je ovom pobjedom izbjegla posljednje mjesto, a uz dvostrukog strijelca Antu Baraća, svakako treba istaknuti i vratara momčadi s Borovišta, koji je u nekoliko navrata izvrsno reagirao.

U Pločama je Jadran dočekao ove sezone neprepoznatljivo lošeg Mosora i uvjerljivo slavio. Sve je bilo riješeno nakon prvih 45 minuta. Jadranaše je u vodstvo doveo Jelčić u 11. minuti, samo 5 minuta kasnije bilo je već 2:0, strijelac mladi Franić. Mosor se vraća u igru preko Luke Ankovića, da bi konačni rezultat utakmice postavio Primorac, pogotkom sa bijele točke u 43. minuti.

Na gradskom stadionu u Sinju Junak je dočekao Biograđane i uspio minimalnim rezultatom pobijediti. Počelo je prilikom Jandreka, no mladi igrač Junaka ne uspijeva dobro šutirati i prilika propada, slično kao i Sablić, koju minutu poslije. Primorac najbolju prigodu ima preko brzonogog Zubčića, no njegov udarac je blokiran. Pogodak je pao u 38. minuti nakon dobro izvedenog kornera Hrgovića. Loptu je na drugu vratnicu prenio Sablić, tamo je najprisebniji Pajčić za 1:0 domaćina. U nastavku po jedna izgledna prilika na svakoj strani, Borgelott sjajno brani pokušaj Hrgoviću, kao i Banić s druge strane Lazarevskom. Na kraju minimalna, ali zaslužena pobjeda Junaka. U Kaštelima je Val dočekao Omišane ojačan za Šimu-Josipa Pedišića, kojeg nije bilo prošlo kolo. No ni on ni ostatak momčadi nisu uspjeli pronaći lijek za dobre goste. Omiš je poveo već u 15. minuti preko mladog Jurića, a Koštić je u 33-oj postavio konačnih 0:2.

U Ivanbegovini je Kamen minimalno slavio protiv gostiju iz Hrvaca, a nakon utakmice javnost je doznala da alfa i omega gostujućeg kluba, Stipe Doljanin daje ostavku na mjesto predsjednika plenuma klubova 3. HNL jug zbog suđenja na ovom susretu. Za ponedjeljak je najavio i tiskovnu konferenciju, a treba napomenuti da predstavnici gostiju nisu došli potpisati službeni zapisnik. O ovoj utakmici čitat ćemo očito u narednim danima. Jedini zgoditak na utakmici postigao je Ante Jonjić u 38.minuti.

Do minimalne, ali vrlo bitne pobjede došli su igrači OSK-a iz Otoka. Na svojim Golim Brdima ugostili su Neretvu iz Metkovića, jednog od najlošijih gostiju lige te slavili s minimalnih 1:0. Pogodak je postigao Zvonimir Grgat u 83. Minuti. Neretva je, treba istaknuti, tijekom prvog poluvremena propustila nekoliko izglednih prigoda što im se na koncu i osvetilo te se sa još jednog gostovanja vraćaju praznih ruku.