3. HNL Jug – Neretvanac preuzeo vrh

Po uzoru na kolege iz najvišeg ranga domaćeg klupskog nogometa treće kolo 3.HNL jug se protegnulo na čak 3 dana, no još uvijek razlog nisu TV prijenosi. Mi ćemo pregled kola započeti od nedjelje, kada su odigrane posljednje utakmice.

U Splitu su mladi Hajdukovci dočekali susjede iz Stobreča, a susret je obilježio Tonči Mujan. Najprije je u 20.minuti iskoristio proigravanje Mastelića te pogodio sa 13-14 metara za vodstvo bijelih, da bi u drugom dijelu loptu ubacio u mrežu na nesebičnu asistenciju Tome Bašića.

Susret dana i derbi kola odigran je u Opuzenu gdje je domaći Neretvanac još jednom deklasirao Neretvu. Susjedski derbi završen je identičnim rezultatom kao i lani, Plavi su se pretplatili na pobjede 5:1 protiv “najdražeg” protivnika. Plavi bolje otvoraju susret, gol je visio u zraku. Prvi gol djelo je mladog Čolaka, koji je iskoristio asistenciju Mihaljevića i ljevicom naciljao malu mrežu. Najbolji igrač današnjeg susreta Juričić, povećava na 2:0 udarcem glavom nakon kornera. Metkovci prijete iz kontranapada, ali na vratima je siguran Pavlović. U nastavku ponovno Plavi kreću bolje, Juričić koristi greške gostujuće obrane. Nadu je samo na trenutak vratio Jerković, nakon jedne odbijene lopte. I onda najljepši trenutak utakmice, mladi Ante Kraljević, koji je ušao s klupe prekrasnim udarcem s 30 metara probija mrežu nemoćnog Dragobratovića Konačni rezultat postavlja ponovno Juričić, za veliko slavlje Opuzenaca i preuzimanje prvog mjesta. Odličan start u sezonu za drugu najmlađu momčad prvenstva.

Subota je ponudila 6 utakmica, a derbi je igran na igralištu pored Jadra, gdje je domaćin dočekao Mosor. No gosti nisu ni sjena ekipe , koja se prošle sezone borila za prvo mjesto. Solin bolje otvara susret, Štimac tuče pored gola, a prednost u 10.minuti donosi Grubišić preciznim udarcem. Mogli su i povećati vodstvo modri preko istog igrača, ali na asistenciju Medaka, ali udarac je bio nedovoljno dobar. U nastavku Solin kreće još agresivnije, a za 2:0 precizan je Vučemilović-Grgić s bijele točke. Gosti prijete preko Vučemilović-Alegića, koji trese vratnicu Solinjana, a smanjenje rezultata donosi Vrgoč . Ipak do kraja susreta Solinjani postižu još 2 pogotka, Duje Medak pogađa sa 20-tak metara lijepim udarcem za 3:1. Konačni rezultat djelo je Pavlinovića, za uvjerljivu pobjedu jednog od favorita prvenstva.

Jedina otočka momčad zabilježila je vrijednu pobjedu u Borovištu protiv Zagore. Dobro izgledaju Zmajevi ove sezone, Lipotić je asistirao, a Čubrilo i dobri, stari Ante Prižimić zabili za 3 boda u gostima i barem privremeno prvo mjesto na tablici. Uvjerljiv je kod kuće bio i povratnik u ligu, biogradski Primorac. Dva pogotka postigao je Vodopija, a mladi Jure Bašić dodao jednoga. Gosti iz Ivanbegovine morali su stisnuti ruku kvalitetnijem domaćinu.

Omiš
je pored ušća Cetine dočekao drugog novaka u ligi OSK iz Otoka. Domaćin bolje kreće u susret, imaju inicijativu i dominiraju, a nakon jednog nabačaja Bauka lijepo pogađa Puljić za vodstvo Omiša. OSK-ovci se nisu predavali, pred kraj prvog dijela I.Samardžić izbio je sam ispred vratara domaćih i lijepo ga prebacio za 1:1. Imao je isti igrač priliku u 75.minuti dodatno šokirati domaćine, ali Škorić spašava svoja vrata. U posljednjim trenucima susreta jednu nabačenu loptu Čagalj spušta Pivčeviću za veliko slavlje domaće ekipe.

Uoči utakmice u Sinju najbolji strijelac lanjske sezone Sablić dobio je 2 nagrade, jednu od strane domaćih navijača “Dite Maligana”, a drugu kao najbolji igrač prošle sezone. Val je došao kao lider prvenstva nakon dva kola, no brzo su Sinjani pokazali da ne misle prepustiti bodove gostima. Već u 7.minuti Velimirović centrira, a sjajni Sablić nastavlja u svom ritmu i pogađa za 1:0. Nakon velike pogreške domaće obrane, loptu uzima Marinović, ulazi u kazneni prostor. Banić nema izbora i ruši ga, a siguran realizator najstrože kazne je Pedišić. U nastavku susreta Leticu je prebacio Božinović, no gol se piše Jandreku, koji je potvrdio pogodak. Marinović je isključen za goste nakon drugog žutog kartona u 64.minuti.

Pločani su zabilježili prvu pobjedu u novoj sezoni, a prvi je nastup u novoj sezoni zabilježio i veteran Hrvoje Vejić. U goste je došla zmijavačka Croatia, koja je u prošlom kolu uvjerljivo nadigrala mlade Hajdukovce. Ipak na krilima mladog Kešine, Jadranaši bilježe važnu pobjedu za bijeg sa začelja. Još u petak su Hrvace uvjerljivo slavile u Makarskoj protiv drugog Zmaja. Koliko god BŠK Zmaj izgleda dobro na početku nove sezone, imenjak iz Makarske se muči sa vlastitom igrom. Hrvace su povele već u 1.minuti preko mladog Mamuta, koji je na posudbi iz Hajduka. Crveni uspijevaju preokrenuti do poluvremena, Gojak i Andrijašević donijeli su prednost. No u nastavku opet veliki pad u igri i gosti bilježe uvjerljivu pobjedu.

RNK Zmaj-‪Hrvace‬ 2:4
(Andrijašević 5′, Gojak 15′-11m /Mamut 1′, Maganić 46′, 65′, Šalinović 70′-ag)
Jadran LP – Croatia 2:0 (Kešina 2x)
Junak – Val 2:1 (Sablić, Jandrek / Pedišić 11m)
Omiš – OSK 2:1 (Puljić, Pivčević / I.Samardžić)
Primorac B. – Kamen 3:0 (Vodopija 2x, Ju.Bašić)
Zagora – BŠK Zmaj 0:2 (Čubrilo, Prižmić)
Solin – Mosor 4:1 (Grubišić, Vučemilović-Grgić, Medak, Pavlinović / Vrgoč)
Hajduk II-Primorac 1929 2:0(Mujan 2x)
Neretvanac-Neretva 5:1(Čolak,Juričić 3x,Kraljević/Jerković)

U tjednu ispred nas, trećeligaši će igrati ubrzanim ritmom, čak 2 kola su na rasporedu. Derbi se igra u srijedu u Hrvacama, gdje zahuktali domaćin čeka vodećeg Neretvanca.