25. kolo HNL-a: Odigran derbi, svi navijači ušli na stadion!

Nakon jednog od najturbulentnijih kola u ovogodišnjem prvenstvu, prošli smo vikend zakoračili u posljednju trećinu prvenstva. Na rasporedu su bila dva splitsko mdash; zagrebačka dvoboja, susret davljenika te dva susreta između momčadi iz vrha s ekipama koje još uvijek vode borbu za goli život. I u ovom se kolu nastavilo loše suđenje, veliki derbi je pružio više od očekivanja, legenda je održala lekciju mladim napadačima, a dijete Osijeka porazilo je Osijek. Pa krenimo redom.

Zagreb mdash; Split 1:2
Prvi susret 25. kola igrali su u petak Zagreb i Split. Zagreb koji je upao u krizu igre i rezultata tražio je bodove protiv Splita koji je nakon dugog niza bez pobjede u posljednjem kolu uspio trijumfirati. Nakon što je u posljednjem kolu počastio suce ne baš lijepim riječima, inženjer Medić vjerovao je da će protiv Splita imati bolje suđenje. Ono što će sudac Zebec raditi u narednih devedeset minuta nije mogao ni sanjati. Dogodi se često da neki sudac odsudi nekoj momčadi u korist, namjerno ili ne, ali da sudac napravi ovoliko grešaka i pritom ošteti obje momčadi prava je rijetkost. Sve je počelo u desetoj minuti kada je vratar gostiju Zagorac na trideset metara od svog gola pokupio Bruna Bobana koji je ostao nepomično ležati, a Zebec pritom nije svirao ni prekršaj, a o kažnjavanju Zagorca izgleda nije ni razmišljao. Ubrzo se stvorila gužva, a epilog gužve je bio crveni karton za Brunova brata Gabrijela. Gabrijel je u jednom trenutku krivo pogledao Tomislava Barbarića kojeg je taj pogled oborio s nogu. Uhvatio se pri padu i za glavu pa je Zebec, na intervenciju jednog od pomoćnika, odlučio pogled kazniti isključenjem i Zagreb je morao nastaviti susret s desetoricom. Godinu dana prije rođenja junaka naše današnje priče Ado Gegaj je otpjevao pjesmu “Tvoj me pogled ubi”, a naši su junaci ovom utakmicom odali svojevrsnu odu ovom davnom hitu (autor je sklon vjerovati da Barbarić i Boban vole vrstu glazbe koju pjeva Ado Gegaj mdash; op.a.). Igrači Splita su vrlo brzo iskoristili brojčanu nadmoć i samo sedam minuta kasnije prelijepim golom Antonija Mršića vodili su 1:0. No, da im radost ne potraje dugo pobrinuo se “više Nijemac, nego Hrvat” Denis Kolinger. Momak koji je odrastao u Jastrebarskom odbio je nedavno poziv Nenada Gračana u mladu reprezentaciju Hrvatske u nadi da će dobiti poziv iz Njemačke. I dok čeka poziv zabio je nakon gužve i izjednačio na 1:1. Ostatak utakmice bio je vjerojatno najgori pojedinac Zagrebove momčadi jer je skrivio kazneni udarac, ali ga indisponirani Zebec nije dosudio. Poluvrijeme je dočekano neodlučenim rezultatom, a konačni rezultat postavio je Dražen Bagarić lijepim golom pod gredu Livakovića nakon lijepe akcije svoje momčadi. 300 gledatelja svjedočilo je uživo nastavku lakrdije, a siguran sam da će Inženjer i ovoga puta imati što reći sucima.

Subota je nosila najveću utakmicu hrvatskog nogometa. Hajduk je čekao neporaženi Dinamo, a u drugom susretu u Koprivnici Farmaceuti su ugostili Lokomotivu.

Hajduk mdash; Dinamo 1:1
Osamnaest tisuća ljudi pohodilo je u prekrasno subotnje poslijepodne Gradski stadion na Poljudu. Osamnaest tisuća zaljubljenika u nogomet imalo je priliku na djelu vidjeti budućnost hrvatskog i europskog nogometa. S jedne strane Mikanović, Balić i Vlašić, a s druge Fiolić, Ćorić i Pjaca. Nakon neodigranog derbija u Zagrebu, moglo se prije ove utakmice čitati kako je jedino bitno da se ovaj derbi odigra, kako su navijači suprotstavljenih klubova spremni na sve, čak je i kapetan Dinama Arijan Ademi najavljivao rat. Ovakve i slične gluposti punile su novinske stupce danima prije utakmice, umjesto da se koncentracija javnosti okrenula prema ogromnom talentu koji će igrati na utakmici. Dinamo je u utakmicu ušao dosta agresivno vjerojatno vođeni mišlju kapetana da sudjeluju u ratu. Na svu sreću brzo su shvatili da Ademi nije imao pravo i od tog smo trenutka mogli uživati u svoj raskoši talenta koju nam nudi hrvatski nogomet. Minijature Ćorića, snaga Vlašića, brzina Pjace i boxmdash;tomdash;box igra svestranog Balića morali su oduševiti sve gledatelje kako na stadionu, tako i pored malih ekrana. Iskusni lisac Poklepović sjajno je postavio igru Hajduka i svi napori Dinama da dođe do vodstva bili su uzaludni. Poluvrijeme je završilo bez golova, ali dojam je bio i više nego dobar. Gledali smo dobar i čvrst nogomet, a ono što će se dogoditi u drugom poluvremenu sigurno će se prepričavati još dugo. Prvo je u 73. minuti fenomenalni Balić pogodio za 1:0 nakon lijepe akcije Hajduka i time nastavio ožujak iz snova. Peti gol u četiri utakmice zaista je nevjerojatan pothvat posebno kada se u obzir uzme da Balić još uvijek nije punoljetan. Navijačima Hajduka ostaje samo nada da će uspjeti zadržati Balića barem još godinu dana jer ovakav igrač se ne rađa često. Rekao bih da se ovdje radi o novom Modriću, ali Luka nije bio ovako dobar sa sedamnaest godina, niti je zabijao toliko često. I kako mrzim kada novinari nazivaju mlade igrače “novim nekim”, neću barem zasad Andriju uspoređivati s velikanima svjetskog nogometa. Nakon gola Balića Hajduk je uspješno odolijevao napadima Dinama, a i sam je bio opasan pred vratima Eduarda. Priliku za staviti točku na i propustio je Mijo Caktaš za što je ponovno pobrao salve zvižduka na Poljudu. Činilo se kako će netko konačno uspjeti pobijediti Dinamo u ovoj sezoni i onda je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Paulo Machado prekrasnim volejem uspio matirati Lovru Kalinića i donijeti svojoj momčadi bod. Pogodio je Machado što se kaže “sad i više nikad”, ali piše se 1:1. Apsolutno najljepši potez kola pripada dakle Machadu koji je najavljivan kao veliko pojačanje, a ovo mu je vjerovali ili ne prvi pogodak ove sezone.

Slaven Belupo mdash; Lokomotiva 4:0
Mogao bih vam sad ispričati suhoparnu priču o utakmici u Koprivnici u kojoj je Slaven nadigrao Lokomotivu i osvojio tri važna boda u borbi za ostanak u prvoj ligi. Mogao bih do u detalj prepričati akcije iz kojih su padali golovi i tražiti razloge loše igre Lokomotive. Ali, dopustit će te mi da priču o ovoj utakmici zamijenim pričom o Davoru Vugrincu. Čovjeku koji će za osam dana napuniti četrdeset godina. I dok su njegovi vršnjaci s kojima je dijelio svlačionicu odavno prestali igrati, otvorili kafiće, a neki i bankrotirali, Davor Vugrinec i dalje vrijedno trenira, igra nogomet i uživa u još jednoj životnoj ljubavi mdash; umjetnosti. Davor je u svojoj karijeri igrao za Varteks, Trabzonspor, Lecce, Atalantu, Cataniju, Dinamo, Rijeku, Zagreb i sada za Slaven Belupo. Gdje god da je igrao postao je miljenik navijača. Dok danas svjedočimo hrvatskim nogometašima koji se u inozemstvu tuku na treninzima, pokazuju srednji prst navijačima svog kluba i slične gluposti, Davor je dobrodošao gdje god se pojavi. Najbolji strijelac HNLmdash;a svih vremena u subotu je na svoj konto dodao još dva pogotka i to u maniri rasnog golgetera. Nešto što današnji napadači u HNLmdash;u ni ne znaju da se može. S dva postignuta gola stigao je na 146 pogodaka i teško će ikad taj rekord biti skinut, posebno jer igrači koji nešto i vrijede odlaze u inozemstvo nakon prve ponude koja stigne u njihov klub.Ako je ovo posljednja sezona Davora Vugrinca kao igrača, uskoro ćemo izgubiti igračku i ljudsku veličinu na terenima diljem lijepe naše. Davore, nadam se da će te put i nakon završetka igračke karijere vući u nogomet i da ćeš nas uveseljavati kao trener, baš kao što si i kao igrač.
Pogotke za Slaven Belupo zabili su Mirić u 30., Ejupi u 47., te Vugrinec u 83.i 84.

Nakon uzbudljivih petka i subote na red je došla i nedjelja koja je obećavala nova uzbuđenja. Na Aldo Drosini Istra je čekala Osijek, a Rijeka je na Kantridi tražila pobjedu u susretu sa Zadrom.

Istra 1961 mdash; Osijek 1:0
Preporođeni Osijek tražio je u Puli bodove kojima bi se odvojio od svog domaćina i Zadra i time si osigurao mirniji nastavak prvenstva. Istrani za pobjedu ne znaju 130 dana i susret s Osijekom bio je prava prilika za izlazak iz rezultatske krize. Pamić i Šušak poslali su na teren postave kojima je primarni zadatak bio obraniti svoj gol, a za nešto više čekati polukontre i kontre. Sama utakmica nije bila nimalo atraktivna, može se čak reći da je bila i dosadna, ali cilj opravdava sredstvo. Osječani su čvrsto držali sredinu terena ne dopuštajući Istri da opasno zaprijeti golu Mikulića, a prema naprijed su bili poprilično jalovi tako da obrana Istre i Lovrić na golu nisu imali puno posla. I kada se činilo kako će Osijek doći do boda koji im je također donosio određenu sigurnost, Istra je iz ničega zabila gol. Znam da zvuči pomalo bezobrazno kada se tako sroči, ali zaista je tako bilo. Barišić je poklonio Istri korner, a nakon glavometa u kaznenom prostoru gostiju najbolje se snašao Dino Špehar koji je samo dvije minute prije toga zamijenio Joa. Dino je inače igrač Dinama na posudbi u Istri, a klub iz kojeg je potekao je upravo Osijek. Kao i nemali broj puta do sada, pokazala se istinitom ona “tko će kome nego svoj svome”. Rezultat se do kraja nije mijenjao, a Istra je upisala važne bodove u borbi za ostanak u ligi kojima je preskočila Zadar i bodovno se izjednačila s Osijekom.

Rijeka mdash; Zadar 4:0

Posljednja utakmica 25. kola igrana je u nedjelju na Kantridi. Rijeka je čekala Zadar koji je ohrabren s nekoliko dobrih rezultata u posljednje vrijeme vrebao svoju šansu i pod stijenama. No, da neće to tako lako ići vidjelo se od prve minute. Riječani su u utakmicu ušli čvrsto s jasnim ciljem da iz ove utakmice odnesu sva tri boda. No prije gola, sa zapadne strane došla je potpora treneru domaćih. U svjetlu događanja iz utakmice s Lokomotivom kada se Kek opravdano žalio na suđenje, a nakon toga je isključen i protiv njega je poveden disciplinski postupak, Armada je digla poruku podrške. No, delegat Tomislav Gjajić odlučio je da se istina na stadionu ne smije reći pa je cenzurirao poruku potpore. Mi je donosimo u cijelosti: “Sluge mafijaškog kluba pljuju po treneru našeg kluba. Ostavite se gospodina Keka, zapamtit ćete ime Armada Rijeka“. Što je točno gospodina Gjajića zasmetalo u poruci nije jasno. Armada je svoju poruku pripremila i nije napala nikoga eksplicitno. Ako je gospodin Gjajić nekoga tu prepoznao i smatrao da će netko biti uvrijeđen, onda očigledno ima saznanje da postoji mafijaški klub i njegove sluge. No, da ne duljimo o sivilu hrvatskog nogometa, idemo na ono ljepše. Rijeka je bolju igru i dominaciju na terenu okrunila pogotkom Balaja u 27. minuti susreta. U idućih devet minuta Bugarin Hristov i bek Rijeke i reprezentacije Leovac zabili su za 2, odnosno 3:0. Utakmica je bila riješena nakon nešto više od pola sata igre, a točku na i stavio je u 57. minuti svojim drugim pogotkom Hristov koji je ovime naznačio ulazak u formu pred ključne susrete u polufinalu kupa i završetak prvenstva.