21. kolo: Dinamo s vodeće pozicije ulazi u 2016. godinu

Politika je ukrala show. Kako to obično biva u tiranijskim, da ne kažem jednopartijskim sustavima, trakavica s kaznama vrhovnim hobotnicama europskog nogometa skrenula je reflektor s naših travnjaka, a ne pomaže ni naša državna politika: tko će koga, komu, kad, s koliko stolica, s vazelinom ili bez, tako da je posljednje kolo zimskog dijela sezone ostalo u sjeni. Rijeka na odmor odlazi neporažena, Zagreb će ovim tempom isto otići, ali u drugu ligu; Soudani opet u završnici donosi pobjedu Dinamu; Hajduk bez poteškoća svladava Istru, kao i Lokomotiva Slaven Belupo, a Osijek je u predbožićnom raspoloženju Splitu poklonio bod.

Zagreb – Rijeka 0:2

Rijeka je fascinantna. Neki stručnjaci kažu – najkvalitetnija momčad u ligi, Tomasov proglašen najboljim igračem, jedina neporažena i – druga. U domaćem je okršaju sa Zagrebom, doduše, krenulo dosta mlako, s tek dva konkretna pokušaja u prvom dijelu, no u nastavku su pokazali ono što momčadi treba da bude na vrhu – realizaciju. U 53. minuti Tomasov ubacuje, lopta dugo putuje, popraćenima trima-četirima pogledima Zagrebovih obrambenih igrača, i koliko god oni zurili, to ipak nije blok, pa je Bezjak trbuhom za loptom u padu uspio zabiti za 1:0. Rijeka je postavila konačnih 2:0 deset minuta kasnije nakon lijepe akcije Močinića, Moisesa i Vešovića, a za zaustaviti jednog Bezjaka zaista ne bi trebala vojska čarobnjaka, no gostujuća je obrana opet bezumno izvisila i dopustila Rijeci da mirno proslavi svoja 2 gola i 3 boda za kraj ovog dijela sezone.

Dinamo – Inter 1:0

Iako se Inter mnogo puta dosad pokazao tvrdim orahom na kojemu svi koji ga podcjenjuju mogu slomiti zube, ipak je bilo teško vjerovati da bi na Maksimiru mogli izvući bod. No gosti su se držali sve do 86., a Dinamo je opet uzeo bodove ne fasciniravši prikazanom igrom. U prvom poluvremenu tek dvije dobre akcije: snažan prizeman udarac Ćorića koji je izbacio Ćosić te kod gostiju pokušaj Bočkaja s 20-ak metara. Drugo je poluvrijeme u magli vjerojatno i onima na terenu, a svi nesretnici koji su s drugih pozicija pokušavali pratiti što se s modrim i žutim mrljama događa vidjeli su Čovićevo vađenje Soudanijeva udarca iz samoga kuta, hvalevrijednu upornost Ottochiana i opasnog Radića te mnogo kornera. Iz jednog takvog Rog je ubacio, Henriquez tobože prebacio, Soudani dotrčao na loptu i zabio za 1:0. I eto. Sic transit gloria mundi. Maglovito uvijek odgovara Dinamu.

Istra 1961 – Hajduk 0:2

Poprilično izmiješane i kartonima i izostancima izranjavane momčadi odigrale su solidnu utakmicu na Aldo Drosini. Hajduk je od samog početka pokazivao da je došao po bodove. Vodstvo je stiglo već u 12. minuti nakon mnogo brzih dodavanja pred Istrinim golom i Milićeva zgoditka. Kod domaćih se trsio Nikolić, no bez većeg uspjeha. U 27. minuti nakon kontre Tudor izbija sam pred Ivešu, no golman izlazi kao pobjednik duela. Početak drugog poluvremena donio je povećanje vodstva nakon što je Bencun ušao u protivnički šesnaesterac i lijepo asistirao raspoloženom Sušiću. Bosanski je reprezentativac imao još akcija oči u oči s Ivešom, kao i Tudor, no Istrin je golman branio sve što se braniti dalo. Krajem utakmice Kasalica je promašio dobru šansu za domaće, što je značilo uvjerljivu Hajdukovu pobjedu i nastavak crne serije Rubčićeve momčadi.

Slaven Belupo – Lokomotiva 0:3

Jedna od onih utakmica u kojoj ne možete reći da se poraženi nije trudio, ali rezultat sugerira sasvim suprotno. Kopićeve su trupe zapele zbog nekonkretnosti i neshvatljivih grešaka koje je Lokomotiva bez poteškoća iskoristila. Prvi je gol plod Andrijaševićeva dobrog snalaženja među dvojicom čuvara u šesnaestercu. Kakav-takav odgovor je opasan udarac Savića krajem poluvremena, no kad spadne knjiga na jedno slovo, obično ništa od toga. U 64. je minuti nakon Fiolićeva kornera Belupovu vrataru Rozmanu lopta ispala jer su mu suigrači zasmetali, što je Grezda u djeliću sekunde kaznio zakucavanjem u mrežu s 2 metra za 2:0. Nervoza domaćina nastavila se, a okrunjena je jedanaestercem nakon što je Galović izgubio loptu i srušio Filoića, a Marić s 11 metara poentirao za 0:3 da Sreten Ćuk može sretan otići na blagdanski odmor.

Split – Osijek 1:1

Split se pod Sablićevim vodstvom dobro drži, posljednja je četiri kola neporažen, a Osijek se pokušava odlijepiti od predzadnjeg mjesta koje je suvereno držao veći dio prvenstva. Prvo poluvrijeme bilo je nelijepo za gledanje, Osijek je dugo igrao čvrstu obranu, pa je prvi udarac Mršić uputio tek u 34. minuti i propustio dovesti Crvene u vodstvo promašivši praznu mrežu nekoliko minuta poslije. U nastavku je Mikulić nekoliko puta lijepim paradama parirao Splitovim napadačima. U 76. minuti Osijek je poveo. Grgić je 5 minuta nakon ulaska u igru zabio glavom pored dvojice za veliko slavlje gostiju. Da je ipak trebalo zadržati glavu, pokazao je zamalo autogol Matasa (greda). I onda po Dinamovu receptu: u 89. nakon kornera Simonovski pogađa gredu, Rrahmani skače, lopta se od Matasa odbija u gol za konačnih 1:1.

Nakon 21. kola domaće nam nogometne lige, Dinamo je u vodstvu s 45 bodova, 2 više od Rijeke i 6 više od Hajduka. Split i Lokomotiva vrte se oko četvrtog mjesta, a samo 2 boda ispod Intera i Slaven Belupa stisnuli se se Istra i Osijek. Zagreb je usamljen na dnu, s mizernih 9 bodova. Hoće li se na vrhu što promijeniti, hoće li na kraju sudačke pogreške presuditi vodećem trojcu, hoćemo li saznati di su pare, hoćemo li imati Vladu do sredine veljače kada očekujemo nastavak prvenstva… Ostaje za vidjeti.