Prvijenac Bistrovića u dresu CSKA; Milović, Knežević, Pamić, Obšivač strijelci; Jelavić i Brekalo asistenti (VIDEO)

Jučer su hrvatski nogometaši bili prilično raspoloženi. Bilježimo asistencije Jelavića i Brekala, te golove Bistrovića, Kneževića, Pamića, Obšivača i Milovića.

Jelavić asistent u velikom slavlju Guizhoua nad Shandongom

U 19. kolu kineske Super League posljednjeplasirani Guizhou Hengfeng na svom je stadionu u Guiyangu rezultatom 3-1 svladao trećeplasiranu momčad prvenstva Shandong Lueng. Vrlo dobar nastup u redovima domaćih asistencijom je okrunio bivši reprezenatativni napadač Hrvatske, 32-godišnji Nikica Jelavić.

Dobru priliku za postizanje pogotka Jelavić je imao u 7. minuti utakmice, no njegov udarac iz malo zahtjevnije situacije završio je u vanjskom dijelu protivničke mreže. U vodstvo je momčad Dana Petrescua stigla u 13. minuti kada je Kaimu Zheng glavom pospremio loptu u mrežu za 1-0 nakon prelijepe asistencije Yunlong Fana iz prekida. U 20. je minuti Jelavić lijepo proigrao kolegu napadača Stevea, Gambijac je srušen u kaznenom prostoru, no za glavnog suca Fu Minga to nije bio start za kazneni udarac. Na 2-0 Guizhou povisuje u 41. minuti nakon fantastične kontre koju je odlično povukao Iminjan Ilhamjan, u mrežu je loptu pospremio stoper Pengfei Han.

49. minuta i 3-0 za domaćina. Loptu je iz svog prostora ispucao vratar Boyang Su, Jelavić ju spretno prima na lijevoj strani napada i odlično upošljava 23-godišnjeg Gambijca Bubacarra Trawallyja Stevea, koji poslije poštenog valjanja obrane posprema loptu u mrežu za svoj 9. prvenstveni pogodak u sezoni, čime je trenutno ušao u top 10 strijelaca kineske Super League.

Poraz gostiju je, svojim osmim pogotkom u aktualnoj sezoni, u 81. minuti utakmice ublažio Graziano Pellè.

Jelaviću je ovo bio ukupno 9. nastup u ovogodišnjem izdanju kineskog prvenstva, a uz jučerašnju asistenciju za sada je upisao i tri pogotka. Podsjetimo, prošlu sezonu 32-godišnji je hrvatski napadač okončao s učinkom od 4 asistencije i 15 pogodaka. Njegovom Guizhou ovo je tek treća prvenstvena pobjeda, te su trenutno na 11 osvojenih bodova i uvjerljivo posljednja momčad lige, četrnaestoplasirani Henan, koji drži posljednje mjesto koje garantira ostanak, trenutno im bježi 7 bodova.

Kristijan Bistrović stigao do prvijenca u dresu CSKA, debitantski nastup Vlašića

U 4. kolu ruske Premier League CSKA je rezultatom 3-0 svladao Arsenal iz Tule, a u strijelce se u 77. minuti lijepim pogotkom upisao i donedavni član Slaven Belupa Kristijan Bistrović. 20-godišnji veznjak standardan je prvotimac na otvaranju aktualne sezone, a ovo mu je bio ukupno 5. nastup, u kojem je tako upisao i svoj prvijenac u dresu svog novog kluba.

Svoj debitantski nastup za CSKA upisao je i 20-godišnji Nikola Vlašić, koji je igru napustio u 79. minuti utakmice. Uz sunarodnjaka Bistorvića Vlašić je, zajedno s 19-godišnjim Slovencem Jakom Bijolom, kvalitetno držao sredinu terena doprvaka Rusije, a u 16. se minuti mogao upisati i u strijelce u debitantskom nastupu, no njegov pokušaj iz zicer situacije bio je pretraljav.

Moskovskom CSKA ovo je bila prva ligaška pobjeda u novoj sezoni, te su uz dva remija i poraz trenutno šesta momčad prvenstva s 5 bodova na kontu. Pred početak prvenstva momčad Viktora Goncharenka 0-1 pobjedom nad Lokomotivom iz Moskve osvojila je Superkup.

Drugi pogodak Milovića za Oostende

29-godišnji hrvatski stoper Goran Milović prilično je golgeterski raspoložen počeo svoju avanturu u dresu belgijskog prvoligaša Oostendea. Nakon što je bio strijelac u 5-2 porazu na gostovanju kod Anderlechta, Milović je mrežu zatresao u jučerašnjem 1-2 slavlju na gostovanju kod Kortrijka, te je trenutno na respektabilnom učinku za stopera – četiri nastupa – dva pogotka. Milović je strijelac bio u 10. minuti utakmice za vodstvo gostiju, domaćin do izjednačenja stiže preko Jovana Stojanovića u 81., a konačnih 1-2 i drugu prvenstvenu pobjedu Oostendeu prekrasnim je pogotkom u 82. donio 24-godišnji Srbin Aleksandar Bjelica.

Oostende je nakon nekompletiranog 4. kola, uz dvije pobjede i dva poraza, na 6 osvojenih bodova i trenutno drži 7. mjesto prvenstvene ljestvice.

Prvijenac Kneževića za Puškaš Akademiju u aktualnoj sezoni

U utakmici 5. kola prve mađarske lige Puškaš Akademija je, na svojoj Pancho Areni pred 589 gledatelja, odigrala neriješenih 1-1 protiv Kisvarde. Strijelac jedinog pogotka za domaću momčad bio je 29-godišnji Josip Knežević koji je mrežu zatresao u 58. minuti utakmice. Kneževiću, koji je prošlu sezonu upisao ukupno 14 pogodaka i 8 asistencija u 35 nastupa za Puškaš Akademiju u svim natjecanjima, ovo je bio prvijenac u aktualnoj sezoni, u kojoj za razliku od prethodne nije standardan prvotimac. Do sada je odigrao tri utakmice, a u ovoj je imao najveću minutažu, travnjak je napustio u 79. minuti utakmice.

Spomenimo da je u redovima gostiju do 68. minute u igri bio bivši igrač Cibalije, 26-godišnji Matija Mišić. Puškaš Akademija u sezonu je ušla očajno s dva remija i tri poraza.

Prvijenac Zvonka Pamića u dresu OFK Titograda

OFK Titograd, kojeg s klupe vodi Igor Pamić, preokretom je u 4. kolu crnogorske prve lige stigao do 2-1 slavlja nad Zetom i tako upisao treću prvenstvenu pobjedu na otvaranju sezone. Gosti su poveli pogotkom Krstovića u 17. minuti, a izjednačenje Pamićevoj momčadi prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca u 34. minuti donio je njegov sin Zvonko (ovo ljeto stigao iz Dinama). Pogodak Zvonka Pamića pogledajte na 1:58 minuti videa. Konačnih 2-1, također lijepim pogotkom postavio je kapetan Raičević u 82.

Nakon nepotpunog 4. kola Titograd je prvoplasirana momčad prvenstva s 10 bodova na kontu.

Obšivač strijelac za pobjedu Atyraua nad trećeplasiranim Tobolom

U 23. kolu kazahstanske prve lige Atyrau je rezultatom 2-1 na svom travnjaku svladao trećeplasirani Tobol. Strijelac za pobjedu domaćina u 85. minuti je bio Jure Obšivač. 28-godišnjem Hrvatu to je prvi pogodak nakon povratka u dres Atyraua u srpnju ove godine. S klupe domaćina cijeli je susret odgledao donedavni član Rudeša Tomislav Barbarić.

Brekalo asistent za jedini pogodak u slavlju Wolfsburga nad petoligašem

U prvoj utakmici njemačkog DFB Pokal kupa Wolfsburg je rezultatom 0-1 izbacio petoligaša SV Elversberg, koji je u odličnoj domaćinskoj atmosferi poprilično namučio bundesligaša. 20-godišnji Josip Brekalo na travnjaku je proveo 83 minute, a asistenciju Ginczeku za pobjedonosni pogodak upisuje u 76. minuti utakmice. Imao je bivši nogometaš Dinama priliku i sam upisati se u strijelce, no baš kao i njegovi suigrači nije bio dovoljno kvalitetan i koncentriran u situacijama za postizanje pogotka.