Upside Down #5: Petarda u gradskom derbiju

Upside down
N+

Četvrti nastavak kolumne Upside Down donosi događanja u sklopu 10. kola australske A-lige, a s posebnim zanimanjem pratio se gradski derbi u Sydneyju.

Crveno-crni zavijeni u crno

Najzanimljiviji dvoboj ovoga kola bio je onaj odigran u najvećem australskom gradu, a u gradskom derbiju susreli su se Western Sydney Wanderersi i Sydney. Domaća momčad nije okusila slast pobjede još od prvog kola, dok aktualni prvaci vladaju tamošnjim travnjacima i bez većih problema drže prvo mjesto prvenstvene ljestvice.

Pri kraju prošlotjedne kolumne odlučio sam se na prognozu u kojoj će Wanderersi u svakom slučaju iz ovog derbija izaći kao neporažena momčad jer – vrijeme je:

“Priliku za iskupljenje, crveno-crna momčad imat će već u idućem kolu kada su domaćini u gradskom derbiju.”

Ipak, mora se reći da nisam nikad bio više u krivu! Naime, ne samo da domaća momčad nije uspjela ostati neporažena, već nije uspjela ni postići pogodak, a primila ih je čak pet.

Noćna mora za momčad Josepa Gombaua započela je u 14. minuti kada je poljski veznjak Adrian Mierzejewski doveo goste u vodstvo. U međuvremenu je Alvaro Cejudo dalekomentnim pokušajem pogodio okvir gostujućeg gola i to je bilo sve što se od domaće momčadi moglo vidjeti u prvom dijelu.

Sjajan pogodak za 2:0 postigli su gosti u 41. minuti kada je Bobo sjajno proigrao za Brosquea, a ovaj nije imao težak posao zaobići Janjetovića i poslati loptu u prazna vrata. Ipak, kraj događanja u prvom dijelu bio je tek u 45. minuti kada je Mierzejewski postigao svoj drugi pogodak za 3:0, ovoga puta iz slobodnog udarca s 20-ak metara.

Nije trebalo proći ni 10 minuta u drugom dijelu da Sydney postigne i četvrti pogodak. Zapravo, na ubačaj Mierzejewskog “sjajno” je reagirao domaći nogometaš Lachlan Scott i glavom svladao svog vratara. Konačni rezultat postavio je Brandon O’Neill u 76. minuti susreta kada je s ruba šesnaesterca pogodio suprotni Janjetovićev kut.

Treba spomenuti da je i posljednjih 10-ak minuta za gostujuću momčad odigrao i Anthony Kalik, Hajdukov igrač na posudbi, dok u domaćem sastavu još uvijek nema Stevena Luštice koji se oporavlja od ozljede.

Samo jedna domaća pobjeda

U ostala četiri susreta, samo je jedna momčad uspjela ostvariti pobjedu na domaćem terenu, a bio je to Melbourne City koji je s minimalnih 1:0 slavio protiv Central Coast Marinersa. Strijelac jedinog pogotka na utakmici bio je Ross McCormack čije je utrčavanje u prazan prostor sjajno prepoznao veznjak Luke Brattan.

Najbliži domaćoj pobjedi u ostala tri susreta bila je momčad Brisbane Roara koja je tijekom cijele utakmice spašavala svoja vrata od naleta napadača Wellington Phoenixa. A onda, u posljednjim minutama susreta, Petros Skapetis sjajno je proigrao Coryeja Gameira, ali gostujuća vrata izvrsnom reakcijom spasio je Lewis Italiano. Na kraju, susret je završio bez pogodaka.

Dvije pobjede identičnim rezultatom ostvarili su Adelaide United i Newcastle Jetsi. Momčad iz Adelaidea šokirala je Melbourne Victory u gostima, dok su Jetsi bili bolji od Perth Gloryja na krajnjem zapadu australskog kontinenta. Rezultat na obje utakmice bio je 2:1 za goste.

Na utakmici u Melbourneu, gostujući vratar Paul Izzo bio je pravi heroj susreta. Prvo je obranio kazneni udarac najboljem strijelcu u povijesti lige, Kosovaru Besartu Berishi, a onda je u posljednjoj minuti sudačke nadoknade – u trenutku kad je njegova momčad imala dva igrača manje – obranio nespretni udarac vlastitog braniča Ersana Guluma te tako uvelike pomogao svojoj momčadi da osvoji sva tri boda.