Upside Down #3: Roosi u Rusiji, Sydney do Kupa

Upside down
N+

Treći nastavak kolumne Upside Down donosi događanja u sklopu 7. kola australske A-lige, a bit će riječi i o tamošnjoj reprezentaciji koja je izborila nastup na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, dok je Sydney došao do druge titule u ovoj kalendarskoj godini.

Roosi u Rusiju na hrvatskim krilima

Nakon što su prošle nedjelje nastup na Svjetskom prvenstvu u Rusiji izborili Hrvati koji su bolje upoznati s hrvatskim bankarskim sustavom, nekoliko dana kasnije – točnije, u srijedu – put u najveću državu svijeta izborila je i australska reprezentacija… pogonjena raspoloženim Hrvatom!

Naime, nakon mukotrpnih 0:0 u prvoj utakmici, Honduras je stigao u Sydney u potrazi za iznenađenjem te mogućim odlaskom u Rusiju. Ipak, Socceroosi su bili preveliki zalogaj za državu Srednje Amerike te su izborili nastup na četvrtom uzastopnom svjetskom prvenstvu.

Vijest je tim zanimljivija jer je ključan čovjek u redovima Roosa bio Australac hrvatskog podrijetla Mile Jedinak. Kapetan reprezentacije i član engleske Aston Ville postigao je sva tri pogotka u 3:1 pobjedi u uzvratu razigravanja te tako omogućio svojim suigračima da iduće ljeto provedu u Rusiji.

Sydney osvojio Kup nakon produžetaka

Početkom svibnja ove godine, Sydney je osvojio naslov prvaka u velikom finalu protiv Melbourne Victoryja kada su momci Grahama Arnolda slavili poslije izvođenja jedanaesteraca. Svoj drugi ovosezonski trofej podignuli su poslije produžetaka…

U finalu Australskog kupa protivnik im je bio Adelaide United, a prvih 90 minuta proteklo je u znaku srpskih nogometaša. Prvo je Miloš Ninković doveo Sydney u vodstvo u 19. minuti susreta, a u 67. minuti rezultat je prelijepim pogotkom poravnao Nikola Mileusnić.

Do kraja regularnog dijela utakmice, rezultat se nije mijenjao, a drugi ovosezonski naslov svojoj momčadi osigurao je brazilski napadač Bobo u 111. minuti susreta.

Nekoliko minuta kasnije, utakmicu je zasjenio “incident” sa sakupljačem loptiju kada je Adelaideov nogometaš Michael Marrone htio uzeti loptu iz dječakovih ruku, jedva ga zagrlio, a zatim – čini se, ipak, malo pretjerano – zaradio crveni karton. Tada su se i konačno ugasile sve nade u drugi povratak njegove momčadi u utakmicu.

Povratak prvenstvu

Još u petak su jedan od zanimljivijih susreta ovoga vikenda odigrali Brisbane Roar i Melbourne City, a domaća momčad uspjela je stići do prve pobjede u ovoj sezoni. Papadopoulos je bio precizan dvaput, a Bautheac jednom za domaće, dok je poraz gostiju ublažio Mauk.

Do prve pobjede u ovoj sezoni stigla je i momčad Melbourne Victoryja koja je na gostovanju na dalekom zapadu kod Perth Gloryja osvojila sva tri boda. Gosti su slavili rezultatom 2:0, a strijelci podosta sličnih pogodaka bili su Berisha i George.

Ipak, dvoboj prve i druge momčadi prvenstvene ljestvice otišao je na stranu osvajača Kupa. Sydney je slavio protiv Newcastle Jetsa rezultatom 2:1, a strijelci su – baš kao i u finalu Kupa – bili Ninković i Bobo, dok je Dimitri Petratos zabio gol za goste.

Za kraj, utakmicu između Central Coast Marinersa i Adelaide Uniteda obilježio je najljepši pogodak ovoga vikenda, a djelo je gostujućeg veznjaka Daniela Adlunga čija je momčad slavila rezultatom 2:1 poslije preokreta.

Zanimljivo, odgođen je susret koji su trebali odigrati Western Sydney Wanderers i Wellington Phoenix, a kao razlog u priopćenju navedeno je da ljetna trava, koja je tek postavljena, nije bila u dovoljno dobrom stanju zbog nešto hladnijeg vremena koje je pogodilo najmnogoljudniji australski grad.