Upside Down #29: Adelaide osvojio kup

Upside down
N+

Pred vama je 29. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Prošlog vikenda odigrani su susreti drugog kola, a zatim i finale FFA kupa.

Adelaide uništio City

Bitka za prvi dvoboj sezone odigrana je na australskom tlu u dvoboju Adelaide Uniteda i Melbourne City. Te dvije momčadi susrele su se u finalu Kupa, a nadmoćnu pobjedu odnio je domaćin.

Jedini pogodak u prvom dijelu domaća momčad postigla je preko Tourea koji je iskoristio sjajno dodavanje Straina i jako lošu reakciju gostujućeg vratara Bouzanisa. Početkom drugog poluvremena, domaćini su brzom tranzicijom došli do vratiju Cityja, a Halloran nije imao težak posao i pogodio je za povećanje vodstva.

Nakon sat vremena igre, Mileusnić je iz blizine pogodio prazna vrata na asistenciju Hallorana za treći pogodak domaće momčadi, dok je strijelac tog pogotka asistirao nekadašnjem igraču Cityja McGreeju za konačnih 4:0. U posljednjem trenutku susreta, Jamieson je mogao postići počasni pogodak, ali lopta je prošla pokraj stative.

Otkako se igra FFA Cup od 2014. godine, Adelaide je postao prva momčad koja je obranila naslov te tri puta osvojila natjecanje.

Pregled kola

Drugo kolo u petak su otvorili Melbourne Victory i Western Sydney Wanderers. Prvo poluvrijeme proteklo je u znaku dobrih prilika s obje strane, stative Jurmana te sjajnih reakcija Lopara. Vjerojatno najljepši pogodak kola postigao je Baccus na početku drugog poluvremena. Nakon sat vremena igre, nekadašnji najbolji strijelac Bundeslige, Meier povećao je vodstvo gostiju na 2:0, dok je počasni pogodak postigao Toivonen iz kaznenog udarca.

Oba susreta odigrana u subotu završila su istim rezultatom, a pobjednika nije bilo. Prvo je Western United ugostio Perth Glory, a sjajan pogodak za domaće postigao je Kone na otvaranju drugog poluvremena. Ipak, konačnih 1:1 i bod gostima donio je Kristian Popović kojeg je njegov otac Tony uveo u igru nekoliko minuta ranije. Do kraja susreta, domaća momčad imala je nekoliko dobrih prilika, uključujući i vratnicu mladog Pieriasa.

Bez pobjednika je odigran i F3 Derby između Central Coast Marinersa i Newcastle Jetsa. Nakon manje od četiri minute igre, Đurić je doveo domaću momčad u vodstvo, a na početku drugog dijela imao je još jednu sjajnu priliku iz slobodnog udarca, ali uspješniji je bio gostujući vratar Moss. Dobrih intervencija imao je i Birighitti, ali nije uspio zaustaviti kazneni udarac Petratosa za konačnih 1:1. S obzirom na prilike s obje strane, nikome zapravo nije jasno kako nije bilo više pogodaka na ovoj utakmici.

Najavu finala Kupa u nedjelju su odigrali Melbourne City i Adelaide United, a u ovoj “manje važnoj” utakmici slavili su Građani pogocima Maclarena, dok je počasni pogodak postigao McGree koji, očito, volio zabijati protiv bivšeg kluba. Sjajna je to bila najava za utakmicu u srijedu koja je, ipak, završila na strani Crvenih.

Posljednju utakmicu kola odigrali su Sydney FC i Wellington Phoenix. Domaća momčad povela je rano preko O’Neilla, ali gosti se nisu predali i pokušali su izjednačiti veću prvom dijelu, no to je spriječio Redmayne. Ipak, izjednačenje je došlo u drugom dijelu preko Davile, a domaći su samo jedan pogodak u drugom dijelu primili uz mnogo sreće. Nakon nekoliko minuta, Grant je uspio postići pogodak za 2:1 i pobjedu na asistenciju strijelca prvog pogotka, O’Neilla. Do kraja susreta, Cacace je dobio crveni karton i tako osigurao mirniji kraj susreta za domaćine.