Upside down
N+

Pred vama je 22. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Prošlog vikenda odigrani su susreti 3. kola, a najzanimljiviji je bio onaj između Melbourne Cityja i Sydneyja.

Demoliranje Građana

Derbi kola odigran je u Melbourneu gdje su domaći Građani ugostili aktualnog prvaka regularnog dijela, a bila je to prava poslastica na otvoranju nogometnog vikenda. Obje momčadi uoči ovog kola bile su neporažene uz po jednu pobjedu i remi, dijelile su vodeće mjesto na ljestvici s još dva kluba, stoga je ovaj susret s punim pravom okarakteriziran kao onaj koji će privući najviše pozornosti.

Domaća momčad predvođena je sjajnim urugvajskim napadačem Brunom Fornarolijem koji još uvijek nije postigao pogodak ove sezone, dok se u napadu gostiju nalazio Englez Adam Le Fondre, nekadašnji napadač Boltona, koji je već dva puta zatresao mreže protivničkih vratara.

Noćna mora za momčad koju vodi Warren Joyce započela je već u 16. minuti kada je njihov bivši igrač Paulo Retre načeo mrežu Eugena Galekovića za 0:1. Iako se domaća momčad nije najbolje snašla u ostatku prvog poluvremena, na odmor se otišlo s minimalnom prednošću gostiju.

Drugo poluvrijeme bila je druga priča, barem što se tiče odnosa snaga na terenu, ali ne i rezultata. Naime, domaći igrači vratili su se na teren s drugim pristupom i u potpunosti kontrolirali igru u narednih 45 minuta. Ipak, jalova inicijativa, a opet puno opasnija igra nego ona u prvom poluvremenu, nije rezultirala željenim učinkom. Zato su gosti na najbolji mogući način iskoristili mrvice koje su ugrabili u drugih 45 minuta.

Najboljim strijelcom lige, poslije ove utakmice, postao je Le Fondre zahvaljujući dvama pogocima koje je postigao u posljednjih pola sata igre. Strijelac prvog pogotka Retre sjajno je, kroz domaće obrane, proigrao engleskog napadača, a ovaj je nepogrešiv u takvim situacijama. Konačno, u posljednjim trenucima utakmice, Srbin Miloš Ninković pokazao je zašto je jedan od najboljih pojedinaca u Australiji, a proigravanje petom za Le Fondrea bilo je dovoljno za konačnih 0:3.

Sažetak kola

U subotu su odigrana tri susreta, a program je započeo onim na Novom Zelandu gdje je domaći Wellington Phoenix ugostio Western Sydney Wandererse. Premijerni pogodak u gostujućem dresu postigao je Nijemac Alexander Baumjohann već u 11. minuti, a asistent mu je bio Bruce Kamau. Početkom drugog dijela, Oriol Riera realizirao je kazneni udarac za 0:2, dok je Kenau Baccus asistirao Jordanu O’Dohertyju za konačnih 0:3.

Još jednu gostujuću pobjedu uspjeli su ostvariti nogometaši Melbourne Victoryja koji su s minimalnih 0:1 slavili na gostovanju kod Newcastle Jetsa. Strijelac jedinog pogotka na utakmici bio je Terry Antonis na asistenciju Keisukea Honde. Mladom Australcu bio je to drugi najljepši pogodak kola zaredom, dok je iskusni Japanac upisao treću asistenciju sezone.

Ipak, jedini susret koji je završio pobjedom domaće momčadi u ovom kolu bio je onaj između Perth Gloryja i Brisbane Roara. Na klupi domaće momčadi nalazi se australski Hrvat Tony Popović, dok su mjesto u početnoj postavi našli stoper Tomislav Mrčela i bek Ivan Franjić. Za sjajno otvaranje domaćina pobrinuo se Andy Keogh koji je sjajno utrčao na dodavanje Chrisa Ikonomidisa i doveo svoju momčad u vodstvo.

Glory je nakon sat vremena igre povećao vodstvo na 2:0, a nakon što je Jamie Young sjajno reagirao na udarac Keogha, loptu je u vlastitu mrežu pospremio Connor O’Toole. Vratar domaće momčadi posebno se iskazao još u prvom dijelu kada je, također, Keoghu obranio dva udarca iz blizine.

Konačni rezultat postavio je nekadašnji igrač Gloryja Adam Taggart koji je realizirao najstrožu kaznu poslije prekršaja i isključenja bivšeg Lokomotivinog stopera Mrčele.

Posljednju utakmicu kola odigrali su Central Coast Marinersi i Adelaide United, a baš kao i prva tri susreta i ovaj je otišao na stranu gostujuće momčadi. Sjajan dan imali su Craig GoodwinApostolos Stamatelopoulos. Prvi je postigao dva pogotka, a drugi jedan, dok su oba upisala po jednu asistenciju. Sjajnu golgetersku formu Goodwin je započeo u drugom kolu kada je zabio Jetsima, nastavio ju je protiv Sydneyja u finalu FFA kupa kada je postigao dva pogotka, baš kao i u ovom susretu protiv Marinersa.

Oba igrača postigla su po pogodak već u prvih 15 minuta susreta kada je na semaforu stajalo 0:2, dok je Goodwin svoj drugi pogodak postigao iz slobodnog udarca, baš kao i prošlog tjedna, ali ovaj će ići na dušu domaćeg vratara Bena Kennedyja koji nije najbolje reagirao. Adelaide je, tako, uz Sydney i Perth ostao jedina neporažena momčad ove sezone.

Idućeg će vikenda najzanimljiviji dvoboj biti između Wanderersa i Roara u Sydneyju, a to su jedine dvije momčadi koje su uspjele ili izgubiti sva tri finala doigravanja ili pobijediti u sva tri finala doigravanja u kojima su sudjelovale.