Upside Down #20: Melburnski derbi na otvaranju sezone

Upside down
N+

Pred vama je 20. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Prošlog vikenda odigrani su susreti 1. kola nove sezone, a najzanimljiviji je bio onaj između gradskih rivala iz Melbournea.

Preokret u gradskom derbiju

Derbi kola odigran je u Melbourneu gdje su gradski rivali Victory i City odmjerili snage. Domaća momčad pojačala se Keisukeom Hondom i Olom Toivonenom, dok su gosti u svoje redove, između ostaloga, doveli Rileyja McGreea i ponovno na posudbu iz Manchester Cityja vratili Anthonyja Caceresa.

Uz Usaina Bolta, koji je ovo ljeto proveo u Australiji, Honda je zasigurno najznačajnije ime ove lige. Japanac je nakon manje od pola sata gradskog derbija uspio zatresti mrežu, a asistent mu je bio Roux, akvizicija iz Marinersa. Ipak, to nije bilo dovoljno niti za bod domaće momčadi jer su gosti do kraja susreta rezultat preokrenuli u svoju korist.

Nije prošlo ni 10 minuta, a Victory je već dobio izvrsnu priliku za poravnanje rezultata. Berenguerov pokušaj s bijele točke brani Thomas, ali na odbijenu loptu natrčava De Laet koji uspijeva svladati domaćeg vratara za 1:1. S tim se rezultatom otišlo i na odmor.

U drugom dijelu, gostujući trener Joyce radi izmjenu koja mu donosi preokret – Caceres je napustio travnjak, a zamijenio ga je McGree. Nekadašnjem igraču Jetsa trebale su samo tri minute da iskoristi sjajnu asistenciju Brattana i donese svojoj momčadi sva tri boda. Zanimljivo, bio je to ujedno i McGreeov prvi dodir s loptom otkako je ušao u igru.

Na kraju, City je zasluženo slavio rezultatom 2:1 i tom pobjedom najavio još jednu sezonu u kojoj bi trebali biti jedni od glavnih favorita za osvajanje naslova. S druge strane, aktualni prvaci nisu se najbolje snašli na otvaranju prvenstva, ali već idući vikend imaju popravni protiv Gloryja.

Sažetak kola

Prvenstvo je otvoreno dvobojem između Adelaide Uniteda i Sydneyja. Iako je susret završio bez pobjednika, donio je najljepši pogodak prvog kola. U trećoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena, Scott Galloway uputio je prekrasan udarac s ruba kaznenog prostora i svladao Redmaynea za 1:0. Ipak, poravnanje rezultata i bod gostima donio je Le Fondre na asistenciju Ninkovića u 78. minuti.

Osim subotnjeg derbija, preostale su još tri utakmice koje su odigrane u nedjelju. Prva je bila na Novom Zelandu gdje je Wellington Phoenix s 2:1 svladao Newcastle Jets. Nekadašnji HNL-ovac Georgievski zatresao je vlastitu mrežu u 32. minuti, a na 2:0 povećao je Krishna u 89. nakon što mu je kazneni udarac na tren obranio Moss. Konačni rezultat predivnim pogotkom postavio je Petratos u petoj minuti nadoknade.

Preostala dva susreta završila su identičnim rezultatom, bilo je 1:1 i u dvoboju između Brisbane Roara i Central Coast Marinersa te na zapadu gdje su se sastali Perth Glory i Western Sydney Wanderersi. Marinersi su poveli kod Roara pogotkom Paina u 4. minuti utakmice, dok je Taggart nakon sat vremena postavio konačni rezultat, iako mu je jedan pogodak ranije (opravdano) poništen zbog nedozvoljene pozicije. U posljednjem dvoboju Keogh je razveselio domaće navijače sredinom prvog poluvremena, ali bod gostima donosi Bonevacia u 65. minuti utakmice.

Najzanimljiviji susret idućeg kola igra se u Sydneyju gdje će snage odmjeriti gradski rivali.