Upside Down #10: Sydneyju pripao “Big Blue”, VAR ponovno na udaru (VIDEO)

Upside down
N+

Na red je došao i deseti nastavak kolumne Upside down, a u ovome broju bit će riječi o tome kako su se video-suci ponovno našli na udaru. Uz to, Brisbane Roar je na sveopće iznenađenje došao do druge uzastopne pobjede – po prvi puta u ovoj sezoni – u 18. kolu australske A-lige.

Sydneyju pripao “Big Blue”

Najviše pažnje ovoga vikenda privukla je utakmica u kojoj je Melbourne Victory ugostio Sydney, a bio je to 38 ligaški susret (ne računajući završnicu) ove dvije momčadi, a do 12. pobjede stigao je Sydney.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, a za početno i iznimno kratko slavlje domaće momčadi pobrinuo se najbolji strijelac u povijesti lige Besart Berisha. Igrala se 57. minuta kada je Joshua Brillante srušio Jaija Inghama u šesnaestercu, a 32-godišnji Kosovar doveo je Victory u vodstvo.

Uslijedio je šok na AAMI Parku jer su gosti do izjednačenja stigli samo dvije minute kasnije. Australski veteran Luke Wilkshire ubacio je s desne strane, a Brazilac Bobo bio je najviši u skoku te je poravnao rezultat na 1:1.

Isti igrač doveo je goste do potpunog preokreta u 78. minuti kada je bio precizan s bijele točke, dok je David Carney pogodio u 84. minuti, na asistenciju Adriana Mieruejewskog, za konačnih 1:3.

Bila je to peta uzastopna pobjeda Sydneyja u “Big Blue” derbiju!

VAR ponovno na udaru

Nogometaši Perth Gloryja u prošlom su kolu doživjeli poraz od Brisbane Roara, ali ovoga vikenda vratili su se pobjedama. Na zapadu Australije stradao je Western Sydney Wanderers s 3:1, a u prvi plan izbili su suci.

Započela je 4. minuta susreta kada je sjajni Španjolac Diego Castro dao dubinsku loptu za Joela Chianesea kojeg je u šesnaestercu srušio Kenau Baccus. Isprva, sudac Jonathan Barreiro pustio je da se igra dalje, ali na asistenciju VAR-a pokazauje na kazneni udarac, dok gostujućem braniču pokazuje izravni crveni karton.

Australska javnost odmah je počela negodovati, tim više što je VAR poznat po diskutabilnim odlukama. U međuvremenu, vodeći pogodak za domaću momčad postigao je Castro s 11 metara.

Već u 10. minuti moglo je biti i 2:0 za domaću momčad, ali Chianeseov pogodak poništio je – ovoga puta sasvim opravdano – VAR jer se domaći napadač našao u nedozvoljenoj poziciji.

Gostujuća momčad poravnala je rezultat na 1:1 preko Oriola Riere iz kaznenog udarca u 17. minuti. Isti igrač izborio je najstrožu kaznu kad je domaći vratar Liam Reddy zakasnio u duel s napadačem Wanderersa.

Na kraju 40. minute do svog drugog pogotka dana stigao je nevjerojatni Španjolac Castro koji je sjajno pogodio iz slobodnog udarca s 20-ak metara. Samo dvije minute kasnije, Španjolac je upisao asistenciju, a konačnih 3:1 postavio je Andy Keogh.

Roar do nove pobjede

Za najveće iznenađenje 18. kola australske A-lige pobrinuli su se nogometaši Brisbane Roara koji su na gostovanju svladali Central Coast Marinerse s 2:1.

Gosti su poveli u 23. minuti poslije katastrofalne pogreške domaće obrane, siguran za 0:1 bio je Brett Holman.  Kod drugog pogotka ponovno je pogriješio domaći vratar Ben Kennedy koji je, ovaj put, loptu prodao Mattu McKayu. Gostujući kapetan mirno pogađa za povećanje svoje momčadi.

Konačni rezultat u 63. minuti utakmice postavio je najbolji strijelac domaće momčadi Blake Powell. Nakon sjajnog bicikla, kojim je izvrtio Jacka Hingerta, Powell je pogodio suprotni kut gostujućih vratiju.

Zanimljivo, trebalo je proći čak 18 kola da bi Roar upisao dvije uzastopne pobjede. Prisjetimo se, u prošlom su kolu svladali Perth Glory s 3:2 na svom stadionu. Također, Roar je doživio neugodan, ali ne i pretjerano neočekivan poraz u kvalifikacijama za azijsku Ligu prvaka. Filipinska momčad Ceres bila je bolja s 3:2 na Suncorp stadionu.

Poznato o nepoznatom

Kolo je otvoreno derbijem u kojemu je Melbourne City ugostio Newcastle Jets. Goste je u vodstvo doveo Nikolai Topor-Stanley, dok je za domaće izjednačio Daniel Arzani iz kaznenog udarca poslije nepromišljenog starta Daniela Georgievskog.

U drugom poluvremenu, Jason Hoffman ponovno je doveo Jetse u vodstvo, a bod domaćinima spasio je Dario Vidošić u 82. minuti susreta. Osječaninu je uvelike pomogla loša procjena gostujućeg vratara Jacka Duncana.

Nogometaši Adelaide Uniteda slavili su na gostovanju kod Wellington Phoenixa s minimalnih 1:0, a domaću momčad srušio je George Blackwood sjajnim prodorom.