Tour de Ligue 1: PSG došao do vrha, na jedan dan (VIDEO)

Nastavile su se pobjede Monaca i PSG-a i u 34. kolu Ligue 1, ali zato je Nica osvojila samo bod na gostovanju kod Toulousea, iako su veći dio susreta bili puno bolji i ozbiljniji. Bordeauxova dobra forma i dalje traje, a ovog puta je poražena Bastia koja je već otpisana. Lorient se oporavio od poraza iz prošlog kola i napunio je Metzovu mrežu, a Caen si je sve zakomplicirao i umjesto da lagano privode prvenstvo kraju morat će se boriti za opstanak.

Nancy i Marseille u ništa

Marseille je nakon velike pobjede od 4-0 nad St. Etienneom u prošlom kolu sada čekalo gostovanje kod Nancyja. Domaćini su u vrlo nezahvalnoj situaciji i svaki bod im je potreban u borbi za opstanak. Stoga je bilo za očekivati da neće lako pokleknuti na svom terenu. Tako je na kraju i bilo, te je Marseille upisao četvrti remi u posljednjih pet kola. Problem Rudiju Garciji je bio izostanak najboljeg strijelca Gomisa koji je preskočio ovaj susret radi žutih kartona, ali na raspolaganju je imao ostale udarne igle kao što su Thauvin i Payet. Što se tiče prigoda, bile su dvije poprilično opasne. U prvom dijelu je Maouassa umalo doveo Nancy u vodstvo, ali je lopta pogodila vratnicu, a isto se dogodilo u drugom dijelu na suprotnoj strani kada je u prilici bio Thauvin. Marseilleu je ovo bila osma prvenstvena utakmica koja je završila rezultatom 0-0, a niti jedan drugi kluba iz liga petice nije dosegao tu brojku.

PSG nakratko do vrha

Nastavlja PSG s nizom pobjeda kako bi uspio dostići Monaca na vrhu ljestvice. Tijekom tjedna su slavili na gostovanju kod Metza zahvaljujući Matuidiju i njegovom pogotku za 2-3 u sudačkoj nadoknadi. Isti igrač je bio vrlo važan i ovog vikenda kada je na Parku prinčeva pao Montpellier. Veznjak PSG-a je asistirao Cavaniju koji je doveo momčad u vodstvo, a u 48. minuti je ukrao jednu loptu koju je samo trenutak poslije sjajnim udarcem Di Maria poslao u mrežu. Osvetili su se Montpellieru na neočekivanom i vrlo visokom porazu iz prosinca od čak 3-0. Parižani su ovom pobjedom barem nakratko zasjeli na sami vrh ljestvice, ali na svega jedan dan. I još jedan vrlo interesantan podatak. Cavaniju je u Ligue 1 jedino nedostajao pogodak protiv Montpelliera, a evo sada je i u tome uspio.

Gotovo je gotovo

Jednakim rezultatom kao PSG slavio je i Bordeaux kod kuće protiv Bastije. Gosti s Korzike su u ovaj susret ušli nakon prekida utakmice prošlog kola s Lyonom do kojega su doveli upravo njihovi navijači s dva upada u teren. To je samo pogoršalo, ionako već vrlo tešku situaciju  u kojoj se klub nalazi, a uzlet Bordeauxa je došao u najmanje željeno vrijeme. Trenutno četvrtoplasiranu ekipu Ligue 1 od rujna prošle godine kod kuće su jedino uspjeli poraziti Monaco i PSG. Nije bilo previše razloga za optimizam kod Bastije pred odlazak na ovo gostovanje. Prvih 45 minuta su uspjeli izdržati, ali nakon deset minuta drugog dijela su primili prvi pogodak. Sankhare je sjajno proigrao Malcolma koji udarcem iz prve dovodi svoju momčad u vodstvo. Osim asistencije, Sankhare se upisao i u strijelce. Postigao je drugi i posljednji pogodak na utakmici u 69. minuti udarcem glavom. U 75. minuti Bastia se vratila svojim dobrim starim navikama. El Kaoutari je zgazio Sankharea, a sudac Chapron mu je pokazao drugi žuti karton i poslao ga prije vremena pod tuš. Bordeaux je ovom pobjedom skočio na 4. mjesto i trenutno bježi bod Lyonu koji ima i utakmicu manje, a sljedeće kolo ga čeka dvoboj s još jednim davljenikom, Dijonom. Što se tiče Bastije, sve je izvjesnije da su joj dani u elitnom društvu odbrojani.

Problemi za Caen

No, niti tu nije bio kraj susretima koji su završili rezultatom 2-0. Za razliku od prijašnja dva ovog puta su gosti uspjeli doći do tri boda. Iako trener NantesaConceicao nije mogao računati na svog hit igrača ovog proljeća, Nakoulmu i njegovog partnera u napadu Salu, ukazao mu se Bammou i riješio sve u prvih 35 minuta. Mogla je pobjeda biti i veća da na vratima Caena nije bilo vrlo raspoloženog Vercoutrea. Garandeova momčad se ubacila u velike probleme, a ovaj poraz je samo nastavak njihove katastrofalne igre. Već dva mjeseca ne znaju za pobjedu i sada su samo na bod od „crvene“ zone.

Dijon slavi Dionya

Prestao je Angersov niz vrlo dobrih igara i trenutno imaju četiri poraza u nizu. Ovog vikenda je kobno bilo gostovanje kod Dijona koji se svim silama trudi da ostane u prvoligaškom društvu i sljedeće sezone. Nakon prvih 45 minuta na semaforu je stajao rezultat 3-0 i izgledalo je kao da je sve gotovo. Maestralnu je dionicu odradio Diony s dva pogotka i jednom asistencijom Lees Melou. Gosti se nisu predali, pa su u drugom dijelu napali, ali nedostajao im je jedan gol za veliki povratak. Mangani je u 68. minuti realizirao jedanaesterac, a minutu poslije Ekambi je pogodio za 3-2.

Lille slavio, Guingamp se čuvao

Uvjerljivo je Lille slavio kod kuće protiv Guingampa s visokih 3-0. Gosti su ovaj susret dočekali u vrlo nezgodno vrijeme jer ih je čekalo polufinale kupa protiv Angersa. Tako je  Kombouare na klupi ostavio Brianda, svog ponajboljeg igrača, te prvotimce Mendya, Sorbona i Ikoka. Domaćeg trenera Passija nisu brinule nadolazeće utakmice, već ozljede. On nije mogao računati na prvog vratara Enyeamu koji se ozljedio u prošlom kolu, pa ga je među vratnicama zamijenio Maignan. Od ostalih izostanaka trebalo bi napomenuti ozljede Benzije i Soumaoroa, te suspendiranog Mavubu. Ono što je razveselilo domaćine je povratak Baše. Što se tiče samog susreta, od početka je bilo jasno da Lille drži sve konce u svojim rukama. Poveli su već u 9. minuti pogotkom De Previllea, a isti igrač je u 35. minuti realizirao kazneni udarac koji je izborio Eder. Upravo je Eder imao u prvih 45 minuta najviše prilika, ali njegovi udarci su završavali na gredi i vratnici. Ali, pošlo mu je za rukom upisati se u strijelce u 66. minuti kada je loptu s crte gurnuo u mrežu. S ovom pobjedom je Lille praktički osigurao ostanak u ligi i mogu se već polako okretati ka novoj sezoni.

Oporavak Lorienta

Porazom od Montpelliera u prošlom kolu izgledalo je kako Lorient čeka povratak u prošlost i da je tu kraj dobrim igrama kojima su uspjeli vezati tri pobjede. Ali, Casonijeva momčad se vrlo brzo oporavila i Metz kući poslala s pet komada u mreži. Iako, teško da je itko mogao očekivati tako visoku pobjedu nakon prvog dijela koji je završio rezultatom 1-1. U 13. minuti Lorient je poveo nakon jednog kornera kojeg je izveo Cabot, a najviše je skočio Ciani i glavom poslao loptu u mrežu. Isti igrač je u 32. minuti još jednom u glavnoj ulozi, ali ovog puta skrivljuje jedanaesterac kojeg sigurno realizira Diabate i vraća stvari na početak. Četiri minute nakon povratka s odmora nova promjena rezultata. Cabot je još jednom sjajno asistirao, ovog puta iz slobodnog udarca, a Waris je pogodio za 2-1. Asistent kod ovih golova, Cabot, odlučio je i sam se upisati u strijelce. Prvo je u 60. minuti iskoristio poklon Signorina i iz mrtvog kuta pogodio, a onda i šest minuta poslije nakon asistencije Moreire postigao svoj drugi pogodak. Konačnih 5-1 postavio je Moukandjo u 78. minuti. Velika pobjeda Lorienta i šteta bi bila kada nakon ovakvih rezultata u posljednje vrijeme ne bi uspjeli u svom naumu, ostanku u ligi.

Boljoj Nici samo bod

Ukoliko je postojala kakva nada kod Nice da mogu iznenaditi i do kraja se nekako probiti na vrhu, nakon ovog vikenda se pretvorila u samu teoriju. Favreova ekipa je s gostovanja kod Toulousea odnijela samo bod. Puno bolju igru u prvom dijelu nisu uspjeli okruniti pogotkom, pa se na odmor otišlo s 0-0. Le Bihan, koji je ostao u prvih jedanaest iako je Balotelli bio spreman, te Ricardo su ozbiljno zaprijetili, ali vratar Lafont je bio nesavladiv, a Seri je iz slobodnog udarca zatresao vratnicu. Deset minuta nakon povratka s odmora šok za Nicu. Jean je iskoristio lošu reakciju u protivničkoj obrani i pogodio za 1-0. No, nije dugo trajalo vodstvo Toulousea. Svega tri minute poslije Eysseric je poravnao nakon kornera. Mogli su domaćini još jednom iznenaditi, ali Durmazov udarac je vratar Cardinale skrenuo u gredu. Toulouseu je ovo bila četvrta utakmica u nizu kod kuće da su podjelili bodove, a u sljedećem kolu idu u goste Monacu kojeg su već savladali ove sezone. Bit će zanimljivo za vidjeti hoće li uspjeti to ponoviti. Nicu čeka utakmica kod kuće sa PSG-om. Utakmica u Parizu je završila bez pobjednika, a Emeryjevi igrači nemaju pravo na kiks.

Nogomet u otužnoj atmosferi

St. Etienne i Rennes su odigrali susret u komornoj atmosferi zbog kazne praznog Geoffroy-Guichard stadiona. Ipak, grupa navijača je uspjela provaliti na tribine, pa je sudac Buquet na kratko i prekinuo susret dok se situacija ne riješi. U takvoj, nenogometnoj atmosferi domaćini su uspjeli povesti u 40. minuti pogotkom Beriča, ali Rennes se vraća pet minuta poslije nakon kornera kojeg je izveo Gourcuff, a glavom loptu u mrežu poslao Mexer. Obe momčadi mogu bez većih problema privesti sezonu kraju jer ostanak imaju osiguran, a europska natjecanja su im predaleko. Vrlo vjerojatno će kraj dočekati na trenutnim pozicijama, eventualno mjesto gore-dolje što je i njihova realnost.

Monacu derbi kola

Derbi kola u nedjelju navećer odigrali su Lyon i Monaco. Upravo su igrači Lyona nanijeli jedini poraz Monacovim na njihovom terenu ove sezone. Obje ekipe su susret dočekale nakon uspješno odrađenih europskih utakmica. Jedni su nakon ruleta jedanaesteraca na gostovanju kod Besiktasa prošli dalje, a drugi su kod kuće savladali Borussiju Dortmund. Što se tiče Ligue 1, Lyon je tu upao u male probleme. Prvo su iznenađujuće kod kuće poraženi od Lorienta, a zatim je njihov susret na Korzici protiv Bastije prekinut radi upada navijača. Na to se još nadoveže susret protiv najbolje momčadi u Francuskoj. No, tu nije kraj jer trener Genesio za ovaj susret nije mogao računati na svog najvažnijeg prvotimca Lacazettea, Fekira, Ghezzala i Mammanu, a Valbuena nije bio spreman za početak, pa je krenuo s klupe. U takvoj situaciji priliku je od prve minute dobio Jean-Philippe Mateta, 19-godišnjak koji je ove sezone upisao samo 15 minuta u utakmici protiv Montpelliera u rujnu prošle godine. Monacu su nedostajali bočni igrači Sidibe i Toure, pa su njihove pozicije zauzeli Raggi i Dirar. Od samog početka napao je Monaco i jasno je bila vidljiva njihova želja da ovdje dođu do sva tri boda, te se na taj način osvete za poraz iz prosinca i prošlosezonski kada ih je Lyon savladao s ogromnih 6-1. Uspjeli su povesti u 36. minuti. Lemar je izveo korner, Glik se uspio nekako othrvati iz Diakhabyjevih ruku i gurnuti loptu glavom Falcau koji ju na isti način šalje u mrežu. Nedugo poslije Silva radi pravu pomutnju u obrani Lyona i pogađa gredu, a onda u 44. minuti upošljava Mbappea koji savladava Lopesa i povisuje na 0-2. Bio je to 13. prvenstveni pogodak mladog napadača Monaca. Pet minuta nakon povratka s odmora Lyon smanjuje. Depay je izveo korner, a Tousart glavom doslovno zakucao loptu u Subašićevu mrežu. Malo je nedostajalo da Tousart na isti način još jednom pogodi nakon Rafaelovog ubačaja, ali lopta je prošla malo pokraj vratnice. Ovom pobjedom se Monaco na vrhu izjednačio sa PSG-om, ali imaju i utakmicu manje od njih. Pitanje je koliko će im i hoće li im Liga prvaka odmoći u lovu na titulu, a sve je izglednije da od Francuskog kupa odustaju jer se nagađa da će u polufinalu sa PSG-om poslati na teren rezerve i juniore.