Tour de Ligue 1: Ples u ritmu sambe na Parku prinčeva (VIDEO)

Sve ono što se ovog vikenda dogodilo u Ligue 1 prije nedjelje navečer i posljednje utakmice, one između PSG-a i Toulousea, zasjenjeno je od strane čudesnog Neymara. Prvi je put istrčao na Park prinčeva u dresu novog kluba i nije se mogao predstaviti na bolji način. Čak je i Lyonov Fekir sa svojim pogotkom, kakav se vrlo rijetko viđa na nogometnim terenima, ubrzo prestao biti glavna priča 3. kola Ligue 1.

Kakva utakmica, kakvi golovi

Nije mogla bolje započeti nogometna subota u Francuskoj. Kao što smo i najavili najneizvjesniji i najzanimljiviji susret 3. kola je trebao biti onaj između Lyona i Bordeauxa. I bio je. Sjajno su domaćini otvorili susret i već u 10. minuti su poveli. Fekir je presjekao jedno dodavanje i odlučio se na potez luđaka, opaliti točno s centra. Na oduševljenje prepunog stadiona lopta je završila u mreži nesretnog Costila. Treći je ovo pogodak u tri odigrana kola za 24-godišnjeg kapetana Lavova.

Ubrzo je Tete povisio i na 2-0, ali onda Darder u svega tri minute zarađuje dva žuta kartona i dovodi svoju momčad u probleme. Brojčanu nadmoć Bordeaux iskorištava u 41. minuti kada Malcom uz pomoć bloka smanjuje vodstvo Lyona. No, igrač manje nije pokolebao domaćine, pa čak 15 minuta prije kraja susreta povisuju na, izgledalo je nedostižnih, 3-1. Vrlo precizno izvedenim slobodnim udarcem Bertrand Traoré postigao je svoj prvijenac za novi klub. Najveća zvijezda Burkine Faso se nakon 4 godine lutanja po posudbama na koje ga je slao Chelsea vratio u Francusku. Iz Auxerra je otišao u potragu za srećom na Otok.

Kada je izgledalo kao da će Lyon doći do nova tri boda uslijedila je prava triler završnica. Prvo je Lerager smanjio na 3-2, a u 91. je minuti Malcom kao iz topa pogodio od grede Lopesovu mrežu. Uistinu sjajnu predstavu su nam priuštile ove dvije momčadi.

Prva pobjeda Nice…

Nakon dva uzastopna poraza Nica je uspjela ovog vikenda doći do pobjede. Između dva susreta Lige prvaka s Napolijem u goste im je dolazio Guingamp. Mjesto u početnom sastavu pronašao je i Wesley Sneijder. Naravno s brojem 10 na leđima. Odličnu utakmicu je odigrao Plea koji je Nicu doveo u vodstvo pred kraja prvog dijela, a zatim je imao velike zasluge i za drugi pogodak, dvije minute nakon što su se igrači vratili s pauze. Prošao je po lijevoj strani i pucao, ali vratar Johnsson je zaustavio njegov udarac, no odbijena lopta dolazi do Lees Meloua koji ju glavom prosljeđuje do Waltera i to je 2-0. Veznjak Nice je očito dres na brzinu uzeo iz stadionskog fan shopa, pa je zaboravio skinuti s njega etiketu.

…i Ranierija

Kada je dolazio u Nantes, talijanski stručnjak, Claudio Ranieri je predstavljen kao veliko pojačanje za klub, ali nakon prva dva kola ima jednak broj poraza. To se ipak promijenilo ovog vikenda kada je njegova momčad gostovala kod Troyesa. Novi prvoligaš je jako dobro ušao u sezonu s 4 osvojena boda i nije ga se nikako smjelo podcijeniti. Još jednom je susret loše počeo za Ranierija i njegove momke jer je u 34. minuti branič Awaziem zaradio izravan crveni karton. Ipak, spasio ih je spretni Sala i desetak minuta prije kraja donio tri boda.

Neymar, Neymar, Neymar

Posljednji susret 3. kola bio je onaj na Parku prinčeva između PSG-a i Toulouse. Sve je bilo spremno za predstavljanje „čovjeka od zlata“ pariškoj publici. Nije mu svjetla reflektora uspio preoteti niti Matuidi, koji se prije početka utakmice pozdravio na terenu sa suigračima i gradom, te se istu večer uputio za Torino kako bi što prije obukao dres Juventusa.

Lagano su domaćini ušli u susret i Toulouse je to kaznio lijepim pogotkom Gradela, ali onda je uslijedio show u ritmu sambe. Neymar je upisao dvije predasistencije, dvije asistencije, izborio jedanaesterac i postigao dva pogotka. Posebno je onaj posljednji, za 6-2, bio čudesan. Kao da je začarao loptu i zalijepio ju za svoje noge. Možda nije Toulouse mjerilo, ali ovakav PSG bi ove sezone mogao voditi glavnu riječ u Ligi prvaka.

Rezultati 3. kola:
Metz – Monaco 0:1 (Falcao)
Lyon – Bordeaux 3:3 (Fekir, Tete, Traore; Malcolm, Lerager, Malcolm)
Montpellier – Strasbourg 1:1 (Congre; Saadi)
Nice – Guingamp 2:0 (Plea, Walter)
Rennes – Dijon 2:2 (Mubele, Mubele; Kwon, Tavares)
St. Etienne – Amiens 3:0 Bamba (11m), Dabo (11m), Dabo)
Troyes – Nantes 0:1 (Sala)
Lille – Caen 0:2 (Da Silva, Santini)
Marseille – Angers 1:1 (N’Jie; Ekambi)
PSG – Toulouse 6:2 (Neymar, Rabiot, Cavani (11m), Pastore, Kurzawa, Neymar; Gradel, Silva(ag))

Najava 4. kola

Sljedećeg vikenda, kada je na rasporedu 4. kolo Ligue 1, najzanimljiviji će biti prvi i posljednji susreti. U petak PSG dočekuje St. Etienne koji je sjajno ušao u sezonu s tri pobjede i bez primljenog pogotka. Teško je očekivati da će tako ostati nakon što ih dohvate Neymar i Cavani. U nedjelju navečer nas čeka M&M. U kneževinu dolazi Marseille, koji je ovog kola kiksao kod kuće protiv Angersa i sigurno će tražiti koji bod kod Monaca, još jedne stopostotne momčadi. Amiens je jedina momčad koja još ne zna kakav je to osjećaj postići pogodak u najvećem razredu francuskog nogometa. Možda iskoriste umor Nice, koju čeka uzvratni susret Lige prvaka protiv Napolija, i uspiju iznenaditi.