Tour de Ligue 1: Nica počinje zaostajati (VIDEO)

Odigrano je ovog vikenda 25. kolo francuske Ligue 1. PSG i Monaco su uvjerljivo slavili, a Nica podjelom bodova kod Rennesa polako počinje zaostajati za vodećim dvojcem. Za razliku od vrha vodit će se borba velikog broja momčadi na dnu. Samo četiri boda razlike je između 18. mjesta koje vodi u doigravanje za opstanak i 11. koje na prvu predstavlja sigurnost, ali trenutno ne i kod Francuza.

Pobjeda PSG-a pred Barcelonu

Standardno je petak bio dan zadužen za otvaranje novog kola Ligue 1. Bordeaux je na krilima nekoliko vrlo dobrih rezultata dočekao momčad koja mu je jedina nanijela poraz u ovoj godini i to u kup natjecanju, PSG. Gosti iz glavnog grada nisu lako dolazili do pobjeda u posljednjim susretima, a u prošlom kolu su porazili Lille pogotkom u posljednjoj minuti kojem je prethodilo nesuđeno zaleđe. Dodatno im nije išao u prilog susret Lige prvaka koji ih očekuje u utorak kada im u goste dolazi Barcelona, pa su im misli već polako bile usmjerene prema tom danu što je Bordeaux vidio kao priliku da iznenadi. Emery je od prve minute na teren poslao povratnika Verrattija, a Matuidija, Draxlera i Silvu je odlučio odmoriti. Već u 6. minuti se vidjelo da pozitivan niz domaćina ovdje prestaje. Jovanović, kojem je ovo bio tek drugi nastup za Bordeaux je Cavaniju kao najboljem prijatelju spustio loptu glavom, a ovaj volejem iz prve sjajno pogodio. Pet minuta prije odlaska na odmor PSG povisuje nakon sjajnog dodavanja VerrattijaDi Mariji koji lagano prebacuje Carrassoa. Gosti su u drugi dio ušli s ciljem rješavanja susreta, a to se i dogodilo nakon samo dvije minute nastavka. Još jednom je sjajni Urugvajac Cavani iz voleja pogodio za konačnih 3-0 nakon odlične asistencije Di Marije. Pokazao je El Matador da je trenutno jedan od najboljih napadača na svijetu, a trenutno ima 25 prvenstvenih pogodaka. Samo za usporedbu, niti jedan od najboljih strijelaca ostalih liga petice nema na kontu ni 20 pogodaka. Zanimljivo će biti i u utorak kada PSG očekuje pravi izazov, susret s Barcelonom.

Povratnik Benezet u četiri minute riješio sve

Lyon je nakon uvjerljive pobjede 4-0 nad Nancyjem sredinom tjedna u subotu otišao u goste Guingampu po nova tri boda. Domaćini su katastrofalno ušli u novu godinu osvojivši svega jedan bod u pet kola i ovo je bila prilika za momčad Bruna Genesia da nastavi s pobjedama iako su im nedostajala dva važna prvotimca. Valbuena se ozlijedio u prošlom kolu, a Tolisso je odrađivao kaznu radi crvenog kartona od prije dva kola. Sjajno je krenulo po goste kada ih je u 10. minuti doveo u vodstvo Lacazette. Izvrsnom napadaču je to bio 20 pogodak ove sezone u Ligue 1 i evo treću sezonu u nizu ih je postigao barem toliko. Posljednji kojem je to uspjelo je bio legendarni Pauleta 2003. godine, a zadnji Francuz, Papin 1992. No, onda su uslijedile četiri minute Nicolasa Benezeta. Prvo je u 30. asistirao Diallu za izjednačenje, a onda se u 34. minuti i sam upisao u strijelce. Inače, ovo je prvi put nakon godinu dana da je krenuo od početka, a radi ozljede je u tom razdoblju upisao svega 48 minuta. Pokušao je trener gostiju s uvođenjem Depaya i Ferrija spasiti što se spasiti da, ali bezuspješno.

Dijonu pobjeda u snježnoj bitci

Vrlo važna tri boda je osvojio Dijon u utakmici protiv Caena, jednog od konkurenata u borbi za opstanak. Teško je bilo i jednoj u drugoj momčadi radi snijega koji je poprilično napadao, a nije prestajao padati tijekom cijelog susreta. Posebno je bilo nezgodno pratiti igrače Caena koji su se u svojoj potpuno bijeloj kombinaciji stopili poput kameleona s terenom. Što se tiče same igre ona je bila onakva kakva i priliči utakmicama u teškim uvjetima. Bilo kakva kombinatorika nije postojala, ali domaćini su bili spretniji i uspjeli su na kraju slaviti s 2-0. Poveli su pet minuta prije odlaska na odmor preko Abeida, a u 86. minuti su potvrdili pobjedu vrlo lijepim pogotkom Dionya. Puno pohvala ide na račun i vratara Dijona Reyneta koji je s nekoliko zaista fantastičnih reakcija zaustavio pokušaje Caenovim igrača.

Lilleu nije pomogao niti Bissoumin projektil

Lille je nakon nesretnog poraza od PSG-a u posljednjem kolu ovaj vikend dočekao Angers. Bila je to dobra prilika za Collotovu momčad da se vrati pobjedama jer im je opasno zaprijetila zona koja vodi u niži rang. Nije im krenulo kako su željeli jer je u 20. minuti glavom pogodio Capelle. Sedam minuta poslije u igru ih je vratio Bissouma sjajnim udarcem s 30-ak metara. Vratar Michel je loptu mogao samo pogledom ispratiti. Pokazalo se da Lilleu očito ne odgovaraju visoke lopte što je Angers iskoristio i u 60. minuti kada je Thomas vratio svoju momčad u vodstvu, također udarcem glavom. Pokušavali su domaćini još jednom doći do poravnanja, ali bezuspješno. Na kraju je strijelac njihovog jedinog pogotka, Bissouma, zaradio i izravan crveni karton radi vrlo ružnog ulaska otvorenim džonom prema nozi Santamarije. Ovim porazom je Lille pao na 17. mjestu, samo jedno iznad onoga koje vodi u Ligue 2.

Teški porazi Metza i Nancya

Metz je ovo kolo čekalo gostovanje kod Monaca, a pred susret im je u sjećanju sigurno bio dvoboj protiv istog protivnika iz prvog dijela sezone kada su poraženi s ogromnih 7-0. Ovog puta su prošli samo malo bolje. Jardim je malo ispremiješao sastav, pa su mjesto u prvoj momčadi našli Raggi, Toure, Moutinho, Boschilla i Mbappe. Pokazalo se u ovom susretu koliko je Monaco uistinu moćan. Konačni rezultat od 5-0 postavljen je bio do 55. minute. Falcao je postigao dva pogotka, a hattrick je upisao mladi Mbappe koji iz utakmice u utakmicu pokazuje koliki talent leži u njemu. Sa svojih 18 godina i 2 mjeseca je postao najmlađi igrač nakon Meneza (17 godina i 8 mjeseci) koji je postigao tri pogotka na jednoj utakmici. No, sjajnu predstavu Monaca je zasjenila ozljeda Boschille u 68. minuti koja će ga udaljiti s terena do kraja sezone.

Novi težak poraz upisao je Nancy ovog vikenda kod kuće od Montpelliera. Gosti su se probudili dolaskom novog trenera Gasseta i s pobjedom 0-3 se vratili kući. Do 20. minute smo već vidjeli dva pogotka. Prvi je postigao Mbenza, a drugi Mounie. Kod domaćina je na poluvremenu ušao i iskusni Pedretti, ali nije ni on uspio puno pomoći. Mbenza se još jednom upisao u strijelce u 60. minuti kada je sjajno pogodio za konačnih 0-3. Mladi Belgijanac je ovu zimu došao u Montpellier iz Standard Liegea gdje je u cijeloj polusezoni postigao samo jedan pogodak. Možda ga krene kod Gasseta.

Delort – Toulouseov jackpot

Bastia je nakon odgođene utakmice prošlog kola, koju je trebala odigrati protiv Nantesa, odmornija dočekala gostovanje kod Toulousa, ali ni to im nije puno značilo. Katastrofalna forma momčadi s Korzike se nastavila i sada djele posljednje mjesto s Lorientom. No, tko zna što bi bilo da su poveli kada je udarac Onianguea na samoj crti zaustavio vratar Lafont. Ali kada su domaćini krenuli nisu znali stati. Još jednom je sve pokrenuo čudesni Delort svojim trećim pogotkom u isto toliko odigranih utakmica, a ovaj je bio postignutškaricama. Samo nekoliko minuta prije odlaska na odmor kapetan Braithwaite je povisio na 2-0. Gosti su uspjeli smanjiti preko Onianguea, ali onda su usljedila dva događaja koja su odredila završetak. Prvo je Cahuzac zaradio drugi žuti karton, a onda i Saint-Ruf skrivivši jedanaesterac. Siguran izvođač je bio Braithwaite kojem je to 10 prvenstveni pogodak i najbolji je strijelac svoje momčadi. Dvije minute prije kraja Diop je glavom nakon kornera pogodio za konačnih 4-1.

Nica polako ispada iz borbe za vrh

Izgleda da se Rennes ove godine pretplatio na neodlučene rezultate, a ovaj s Nicom im je peti u nizu. Iako je odlično u susret ušla momčad, u posljednje vrijeme dosta kritiziranog, Gourcuffa i povela već u 7. minuti preko Amalfitana koji je u klub došao ovu zimu. Onda su i povisili na 2-0 u 21. minuti preko Sia. Pomoćni sudac je u toj situaciji prvo podigao zastavicu i označio zaleđe, ali nakon konzultacija s glavnim pogodak je priznat što je ispravna odluka bila. Očito su igrači od Favrea na odmoru dobili „jezikovu juhu“, pa su živnuli u drugom dijelu. Smanjio je Donis, koji je u igru ušao umjesto ozlijeđenog Plee, u 60. minuti i tako postao prvi Grk nakon Tavlaridisa i 2006. godine koji je postigao pogodak u Ligue 1. Deset minuta prije kraja Nica se vratila preko Eysserica, ali na kraju osvojila samo bod i polako se udaljava od prvog mjesta. Mario Balotelli nije konkurirao za ovaj susret radi prehlade, ali u posljednje vrijeme je na njegov račun upućeno nekoliko kritika. Prvo ga je trener Favre „oprao“ radi ne odrađivanja obrambenih zadataka, a onda i suigrač Eysseric radi manjka timskog duha i zalaganja na terenu.

St. Etienne razbio Lorient

Polako se Lorient u posljednje vrijeme dizao i hvatao to mjesto koje vodi ka ostanku u elitnom društvu, ali hladan tuš je došao ovaj vikend na gostovanju kod St. Etiennea. Poveli su domaćini u 18. minuti pogotkom Perrina koji se vratio nakon ozljede, a dvije minute poslije je udarac Veretouta u vlastitu mrežu skrenuo Peybernes. Drugi dio je bio kao repriza prvoga. Na 3-0 je povisio najbolji strijelac kluba Hamouma u 58. minuti i upisao svoj šesti pogodak ove sezone. U prvoj minuti sučeve nadoknade konačni rezultat je postavio Jorginho kojem je ovo prvi gol za momčad u koju je došao ove zime. St. Etienne se ovom pobjedom još više približio Lyonu koji im sada bježi bod na 4. mjestu, a Lorient zajedno s Bastijom drži samo dno.

Tri pogotka Nantesa, prvi put nakon godinu dana

Pravu predstavu su nam za kraj 25. kola priredili Nantes i Marseille. Domaćini su polako počeli padati nakon početnih uspjeha koje im je donio novi trener Conceicao, pa u posljednja tri susreta imaju svega jedan osvojen bod, a do ovog kola su s 15 pogodaka bili daleko najneefikasnija momčad lige. No, ova utakmica nije bila ni približno nalik drugim njihovim. Već do odlaska na odmor su vodili s 2-0. Poveli su preko Diega Carlosa nakon nekoliko odbijanaca, a u 20. minuti i povećali prednost sjajnim pogotkom Stepinskog. Odlično je Poljak primio loptu i prevarivši Evru poslao ju u mrežu. Bio je to znak Rudiju Garciji da ovo ne ide na dobro, pa smo u 30. minuti vidjeli dvostruku izmjenu u redovima Marseillea. Cabella i Lopez su napustili igru, a Thauvin i Zambo su ušli. Drugi dio započinje pogotkom Gomisa, ali čim se krenulo s centra evo opet Nantesa. Na 3-1 je povisio Thomasson. Marseille nije odustajao i uspio je još jednom smanjiti preko Gomisa, ali do kraja susreta nisu uspjeli izjednačiti. Prvi put nakon godinu dana Nantes je uspio postići tri pogotka u prvenstvenoj utakmici.