Tour de Ligue 1: Kada ne ide zovi Falcaa (VIDEO)

Odigrano je i 33. kolo francuske Ligue 1. Vodeći trojac je došao do nova tri boda. Monaco i Nica preokretima, a PSG uz vrlo ozbiljan otpor Angersa. U derbiju kola Marseille je otpratio kući St. Etienne s četiri komada u mreži. Ivan Santini je postigao svoj 13. prvenstveni pogodak i trenutno dijeli 5. mjesto na ljestvici najboljih strijelaca lige. Susret između Bastije i Lyona na Korzici je odgođen radi divljanja domaćih navijača. Sve u svemu, još jedan zanimljivi Ligue 1 vikend je iza nas.

Tvrdi orah zvan Angers

Iza Angersa su dvije najteže utakmice ove polusezone. Nije uspio pomrsiti račune niti jednom od vodećeg dvojca, ali oba puta je bio vrlo blizu. Prošlog vikenda su poraženi od Monaca s minimalnih 1-0 u susretu koji je mogao završiti i drugačije. Ovog puta su poraženi s malo većom razlikom od PSG-a. Bilo je 2-0 za goste iz Pariza, a da nije bilo sjajnog Di Marije možda bi sada već mogli proglasiti prvaka. Hrabra Moulinova družina je od samog početka bila bolji protivnik, ali nepreciznost u završnici i vratar Trapp su držali nulu. Poveli su gosti u 28. minuti sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca već spomenutog Di Marije. Nije ništa mogao vratar Letellier, nekadašnji junior PSG-a. Najveću priliku za poravnanje Angers je imao u 72. minuti, ali udarac glavom N’Doyea odličnom intervencijom zaustavlja Trapp. Desetak minuta poslije je sve bilo riješeno. Sjajnu su akciju odigrali Motta, Veratti, Lucas i Cavani da bi ju pogotkom završio Di Maria. Argentinac je ovom predstavom potvrdio svoju sjajnu formu u posljednje vrijeme. U posljednje tri utakmice bio je uključen u čak sedam pogodaka, četiri je sam postigao, a kod tri je preuzeo ulogu asistenta. PSG sada ulazi u malo zgusnut raspored jer već sutra igraju zaostalu utakmicu 31. kola protiv Metza, ali jednaku, čak i težu situaciju ima njihov glavni konkurent, Monaco kojeg čeka uzvrat Lige prvaka.

Nice među tri najbolje momčadi – prvi put nakon 40 godina

Nancyju je svaki bod važan u borbi za opstanak, a ovog vikenda su išli u goste Nici, momčadi koja nema niti jedan poraz kod kuće ove sezone. Nadao se trener gostiju, Correa da će uspjeti iskoristiti važne izostanke svojih protivnika i iznenaditi na kraju. Favre nije mogao računati na Balotellija radi žutih kartona, a već otprije su van stroja Plea, Baysse i Cyprien. Priliku da prvi put ove sezone krene u početnom sastavu dobio je napadač Le Bihan. Gostima su se nade u iznenađenje pojačale u 26. minuti susreta. Eysseric je vrlo loše reagirao nakon jednog kornera. Prvo je odugovlačio s izbijanjem lopte, pa kada se napokon odlučio srušio je Cabacoa Almadu. Oprostio mu je tu sudac Lesage i nije pokazao na bijelu točku, ali veznjaku Nice to nije bilo dovoljno pa je poklonio loptu Cetoutu koji ju je uputio prema Dii, a ovaj ju laganim dodirom proslijedio strijelcu Daleu. Sreća gostiju ipak nije bila duga vijeka. Svega desetak minuta poslije stvari su vraćene na početak. Belhanda se sjajno snašao i izbacio u priliku Le Bihana koji pokazuje da nije zaboravio zabijati. Nekada najbolji strijelac Ligue 2 vratio se na teren u veljači nakon 17 mjeseci stanke. U drugom dijelu dolazi do preokreta. Dia je srušio u vlastitom šesnaestercu Dalberta, a siguran izvođač kaznenog udarca je bio Seri. Isti igrač je u 84. minuti postavio i konačnih 3-1. Ovom pobjedom je Nice osigurala nastup u Ligi prvaka sljedeće sezone. Posljednji put su se među tri najbolje ekipe našli daleke 1976. godine.

Lafontovo neiskustvo odlučilo susret

Toulouseu je ovog vikenda na rasporedu bilo gostovanje kod Guingampa, u posljednje vrijeme vrlo neugodno za njih jer su se zadnjih šest puta o tamo vratili poraženi. I ovog puta su domaćini bili puno bolji i zasluženo došli do sva tri boda. Prvi dio je završio bez pogodaka, a jedini spomena vrijedan pokušaj je bio onaj Dialla u 37. minuti kada je pogodio vratnicu. Guingamp je poveo u 53. minuti iz kaznenog udarca. Vratar Lafont je dosta neshvatljivo napravio prekršaj nad Saliburom, a siguran s bijele točke je bio Briand. Iskusnom napadaču je to bio deseti pogodak ove sezone, a nikada do sada u Ligue 1 nije došao do te brojke. Deset minuta poslije Mendy povisuje na 2-0 snažnim udarcem pod gredu. Gosti uspijevaju smanjiti u 67. minuti iz novog jedanaesterca na utakmici. Ovog puta na drugoj strani je Coco hrvačkim potezima srušio Toivonena, a Delort je, kako će se ispostaviti, postavio konačnih 2-1. Tragičar susreta je mladi vratar ToulouseaAlban Lafont kojem je ovo bio treći skrivljeni jedanaesterac ove sezone. Tolikom brojkom se ne može pohvaliti niti jedan njegov kolega koji plaću zarađuje među vratnicama liga petice.

Golijada u drugom dijelu

Teško da je itko mogao očekivati nakon prvih 45 minuta utakmice u Metzu da će na kraju čak četiri pogotka biti postignuta. Jedina ozbiljna prilika iz prvog dijela je bio udarac Caenova Diomandea koji je završio na gredi. Potez koji je označio početak zanimljivih zbivanja je bilo uvođenje Sarra u 64. minuti. Mladi napadač Metza je nakon samo jedne minute provedene na terenu udarcem iz voleja u padu sjajno pogodio za vodstvo svoje momčadi. Deset minuta poslije je uslijedio prvi odgovor Caena. Bessat je iz slobodnog udarca pronašao glavu Santinija koji postiže svoj 13. pogodak ove sezone. Domaćini uspijevaju još jednom doći u vodstvo u 83. minuti preko Diabatea. Veliku većinu posla je odradio Balliu po desnoj strani i uposlio nečuvanog Diabatea, a takvom napadaču nije teško pogoditi sa 7-8 metara. I kada se činilo da će Metz doći do tri boda Caen je poravnao. Još jednom su do pogotka došli nakon udarca glavom, ali ovog puta je asistent bio Delaplace, a strijelac Rodelin. Domaćine su dijelile dvije minute od velike pobjede i vrlo vjerojatno osiguranog opstanka. Ovako će obje ekipe morati još neko vrijeme živjeti u neizvjesnosti.

Lorientov niz prestao

Iznenadio je Lorient s tri pobjede nizu, a posebno s onom iz prošlog kola kada su u gostima Lyon savladali s visokih 1-4, ali ovog vikenda kod Montpelliera su nakon 30 minuta bili gotovi. Već u 8. minuti je na semaforu pisalo 1-0. Roussillon je išao jedan na jedan s vratarom Lecomteom koji je izašao kao pobjednik iz tog dvoboja, ali lopta se odbila do Boudebouza koji joj je pronašao put do mreže. Da je došlo da bilo koga drugoga teško da bi prošla kroz šumu glava igrača Lorienta, ali kada se radi o Malom princu  iz Colmara sve je tu moguće. Inače, Boudebouz je sudjelovao, što kao strijelac, a što kao asistent u čak 19 od 47 prvenstvenih pogodaka Montpelliera ove sezone. Domaćini povisuju svoju prednost u 27. minuti kada Mbenza pogađa nakon asistencije Mouniea. Malo je nedostajalo da se gosti vrate u igru preko Warisa, ali njegov prvi udarac glavom je odsjeo na vratnici, a drugi koji je bio u istom napadu je sjajnom intervencijom zaustavio Pionnier. U drugom dijelu se još dva puta tresao okvir gola, po jednom na svakoj strani. Prvo je Boudebouz iz slobodnog udarca, gotovo sa sredine terena uputio nezgodnu loptu koja se odbila prvo od tla i zatim odsjela na gredi. Kod Lorienta gredu je pogodio Peybernes udarcem glavom nakon kornera. Izgleda da je Casoniju sreća brzo umakla, ali ima još do kraja prvenstva i niti jedan od direktnih protivnika nije došao do pobjede ovo kolo.

Napokon pobjeda Rennesa

Slično kao i susret Montpelliera i Lorienta završio je i onaj između Rennesa i Lillea. Sve je bilo riješeno nakon pola sata igre. Rennes u vodstvo došao već u 3. minuti pogotkom Mubelea. Na 2-0 su povisili u 29. minuti kada je Gourcuff glavom prebacio loptu do Sia koji ju također dočekuje glavom, ali šalje u mrežu. Nakon toga pogotka na terenu je igrala samo jedna momčad, ona Lilleova. Najopasniji je bio Xeka sa svoja dva snažna dalekometna pokušaja. Prvi je zaustavio vratar Costil, a drugi je završio na gredi. U drugom dijelu je veliku priliku imao Amadou, ali njegov udarac glavom zaustavlja sjajni Costil. Priliku da stavi točku na i imao je najbolji pojedinac ovog susreta, Giovanni Sio, ali vjerojatno ni sam ne zna zašto je u čistoj prilici, pred praznim vratima onako reagirao, napucavši loptu jako daleko. Veliki problem za trenera Lillea, Passija, mogla bi predstavljati ozljeda vratara Enyeamae koji je teren napustio u 65. minuti.

Zovi Falcaa kad ne ide

Nakon vrlo neuvjerljive pobjede od 0-1 na gostovanju kod Angersa prošlog vikenda Monaco je tijekom tjedna uspješno odradio susret Lige prvaka i slavio u Dortmundu s 2-3, ali povratkom u Ligue 1 još jednom su umalo iznenadili. U goste im je došao Dijon, ekipa koja se bori na samom dnu i trenutno je uz Bastiju najozbiljniji putnik u niži rang. I upravo je taj Dijon došao u vodstvo na stadioni Louis II. u 42. minuti. Nakon jednog slobodnog udarca s desne strane najviši u sredini je bio Tavares čiji je udarac glavom zaustavio Subašić, ali na odbijenu loptu je natrčao stari lisac Cedric Varrault i pospremio ju u mrežu. Iskusnom, 37-godišnjem braniču to je bio treći pogodak ove sezone, vrlo vjerojatno njegove posljednje prvoligaške. Vidio je Jardim da se situacija ne razvija onako kako je on priželjkivao, pa ju je pokušao promijeniti izmjenama. Prvo je odmah nakon povratka s odmora u igru ušao Lemar, a 15-ak minuta poslije vuče krucijalan potez, uvodi Falcaa. I napokon do poravnanja rezultata dolazi u 69. minuti. Falcao je izveo jedan slobodan udarac, lopta je odsjela na gredi i odbivši se od leđa vratara Reyneta stala na samoj gol crti odakle ju je u mrežu gurnuo natrčali Dirar. No, jasno je bilo da se Monaco ne može zadovoljiti samo bodom iz ovog susreta, ali nikako nisu uspijevali iz igre doći do novog pogotka. A, onda je uslijedio novi slobodan udarac u 81. minuti i to na gotovo istoj poziciji. Još jednom je dužnost na sebe preuzeo El Tigre i sjajno pogodio poslavši loptu u Reynetovu stranu. Kolumbijcu je to bio prvi pogodak izravno iz slobodnog udarca nakon studenog davne 2012. godine kada je još nosio dres madridskog Atletica. Uspio se izvući Monaco i drugo kolo zaredom. Vidjet ćemo hoće li im to poći za rukom i sljedećeg vikenda kada idu u goste Lyonu, daleko boljem protivniku nego li je Dijon. Ipak prije toga ih čeka drugo poluvrijeme Lige prvaka gdje u vrlo dobroj situaciji dočekuju Borussiju Dortmund.

Minimalna pobjeda Bordeauxa kod Nantesa

Kao što je bilo i za očekivati Nantes i Bordeaux su odigrali jednu tvrdu utakmicu koja je na kraju završila minimalnim slavljem Žirondinaca. Vrlo dobra forma domaćina u kombinaciji s lijepim, sunčanim danom je privukla na tribine veliki broj gledatelja koji su na kraju tužni morali otići svojim kućama. Iako se po samoj statistici ne bi reklo, gosti su ipak bili bolji protivnik. Najviše radi vratara Dupea nisu uspijevali ranije doći u vodstvo već su trebali čekati do 65. minute. Toure se malo previše zaigrao na sredini teren, pa mu je loptu ukrao Kamano i sjurio se u kontru. Pred ulazom u šesnaesterac ostavio ju je Sankhareu koji pogađa kroz noge i braniča Djidjia i vratara Dupea. Domaćinima se deset minuta poslije primljenog pogotka ozlijedio i trenutno najbolji napadač Nakoulma što je još dodatno oslabilo njihove šanse za povratak u igru. Bordeaux se ovom pobjedom još dodatno približio Lyonu koji drži to 4. mjesto i vrlo lako moguće da ga dostigne ukoliko nastave ovako igrati do kraja.

St. Etienne kao da nije ni došao na Veledrome

Posljednji su na teren istrčali igrači Marseillea i St. Etiennea u nedjelju navečer. Vrlo rano je bilo jasno da će ovaj susret ići samo u jednom smjeru. U 22. minuti je Marseille došao u vodstvo pogotkom Thauvina nakon asistencije Sansona. Deset minuta poslije već je bilo 2-0. Ovog puta je Thauvin uposlio Gomisa koji se izvrsno snašao u primanju i postigao svoj 17. prvenstveni pogodak ove sezone. Najbolji mu je to učinak u karijeri. Domaćini nisu pomišljali stati u drugom dijelu, pa su u 58. minuti povisili na 3-0. Još jednom se u strijelce upisao Thauvin. Konačan rezultat 4-0 postavio je na samom kraju susreta, u drugoj minuti nadoknade Payet. Nije se očekivala ovako visoka pobjeda Marseillea, posebno kada se uzme u obzir da se St. Etienne nalazi samo jedno mjesto ispod momčadi Rudija Garcije. Preko 50 000 navijača koji su ispunili Velodrome mogu biti zadovoljni onim što su prikazali njihovi ljubimci.

Na Korzici prekid

U nedjelju je na rasporedu bio i susret između Bastije i Lyona koji je na kraju odgođen. Pred sam početak utakmice, na zagrijavanju netko od gostujućih igrača je odgovorio na provokacije navijača s Korzike što je ove ražestilo, pa su odlučili ući u teren i sami riješiti probleme. Zbog toga je susret kasnio sat vremena, ali pristali su u Lyonu na kraju ga odigrati. Sve je bilo dobro dok sudac nije odsvirao kraj prvog dijela i poslao igrače u svlačionice pri rezultatu 0-0. Na putu do tamo vratara LyonaLopesa je osoba koja je izgleda imala dozvolu biti na terenu zaustavila i usput mu nešto dobacila što je ovoga razbjesnilo i natjeralo na vrlo agresivnu reakciju. Na takvo njegovo ponašanje reagirali su još jednom navijači Bastije, pa su opet uletjeli u teren i to je označilo kraj ovog susreta. Još treba pričekati kazne, ali sve je izglednije da će Lyonu pripasti tri boda, a momčad s Korzike očekuju sankcije. Kao da im nije dovoljno što su posljednji.