Monaco uvjerljiv u derbiju Azurne obale (VIDEO)

Ovog vikenda su odigrane utakmice 23. kola francuske Ligue 1, a nove nas očekuju već danas i sutra. Pogledajmo što se posljednjih par dana događalo na terenima diljem Francuske.

Garcia odmarao, pa izgubio

Kolo su u petak otvorili Metz i Marseille iznenađujućom pobjedom domaćina 1-0. Momčadi Rudija Garcije ovo je bio ozbiljan kiks u borbi za mjesta koja vode u europska natjecanja. Rijetko tko je vjerovao da bi Metz, iako kod kuće u zadnje vrijeme igra više nego solidno, mogao iz ovog susreta izaći kao pobjednik, a posebno kada se vidi da im u goste dolazi momčad koja je samo koji dan ranije izbacila Lyon iz kupa, a u prošlom kolu savladala Montpellier s čak 5-1. Marseilleu su u prilog išli i međusobni susreti, naime u posljednjih pet su oni pobijedili. To sve nije bilo dosta, nego je Metz imao nekoliko važnih izostanaka. Cohade i Diagne su zaradili crvene kartone u kolu prije, Mandjeck je osvajao Afrički kup nacija s Kamerunom, a Mollet je ozlijeđen. Nakon šest utakmica kazne u momčad se vratio Biševac, te su se od ozljeda oporavili Assou-Ekotto i Jouffre koji je svoju priliku čekao s klupe. Sve je to dovelo do toga da Hinschberger pošalje na teren dosta drugačiju momčad nego inače. Za razliku od njih kod Marseillea nije bilo velikih promjena, jedini važniji igrač koji je nedostajao je bio Evra. Mjesto u početnom sastavu je pronašlo najnovije pojačanje Sertić, dok su Payet i najbolji strijelac kluba Gomis krenuli s klupe. Garcia ih je odlučio odmoriti nakon teške kup utakmice, ali to mu se na kraju obilo o glavu. No, od početka su preuzeli inicijativu i posebno preko lijeve strane pokušavali doći do željenog vodstva. Malo je nedostajalo da im u tome pomogne branič Metza Falette od kojega se lopta nespretno odbila u gredu. I onda se Marseilleu dogodilo ono „ako ne zabiješ, primiš“. Prvo je u 76. minuti Jouffre ušao u igru, da bi u 82. pogodio iz slobodnog udarca uz pomoć Gomisa koji je glavom skrenuo loptu i prevario svog vratara. Metz je s ova tri boda izašao iz zone koja vodi u niži rang, te se na krilima pobjede nadaju nastavku pozitivnih rezultata.

Derbi Azurne obale

Svakako najzanimljivija subotnja utakmica Ligue 1 je bio derbi Azurne obale između Monaca i Nice. Dobro se sjećao Jardim prvog susreta koji je njegova momčad izgubila u gostima s čak 4-0, ali nije mu davao preveliku važnost. Za ovo kolo nije mogao računati na ozlijeđenog Carrilla i suspendiranog Raggija, ali zamjene za njih nije bilo teško pronaći. Strateg gostiju, Favre je napokon imao gotovo svu momčad na raspolaganju. Jedino mu je od prvotimaca nedostajao Pereira, a nakon dugo vremena u zapisniku se našao i Belhanda. Ono što Nici nije išlo u korist je forma. Ova ekipa i ona koja je posramila Monaco u prvom dijelu su, kako bi se ono reklo, nebo-zemlja. Vidjelo se to i na ovom susretu. Prvo poluvrijeme su uspjeli nekako izdržati i na odmor otići s 0-0, ali samo dvije minute nakon povratka počeli su padati golovi. Sve tri lopte koje su završile u Cardinaleovoj mreži su put do nje pronašle s lijeve strane. Dva puta je Mendy sjajno pogodio svoje suigrače u sredini, prvo Germaina, inače bivšeg Nicinog igrača, a zatim Falcaa. El Tigre je upisao još jedan pogodak deset minuta prije kraja susreta nakon asistencije Lemara i postavio konačnih 3-0. Sjajnu je utakmicu odigrao i Bernardo Silva koji je u pravoj formi ove godine. Nije Nici pomogao niti ulazak Belhande, a sve njihove pokušaje, kojih je puno više bilo u drugom dijelu je pozaustavljaoSubašić. Iako kraj sezone još nije blizu javlja se jedno pitanje. Može li itko zaustaviti ovakav Monaco?

Rennes i dalje bez pobjede

Rennes je u goste Bordeauxu došao s čak šest prvenstvenih utakmica bez pobjede, a na kraju dana je otišao kući i sa sedmom. Iako su dobro ušli u prvo poluvrijeme i u nekoliko navrata zaprijetili domaćinima do vodstva nisu uspjeli doći. No, uspio je Bordeaux u 56. minuti preko Meneza koji je loptu gurnuo kroz noge loše postavljenom vrataru Costilu. Uspio se Rennes i ovaj put izvući kao i u prošlih nekoliko kola. Na 1-1 su izjednačili nakon pogotka glavom Gourcuffa, koji još jednom spašava svog oca, Rennesova trenera koji trpi velike kritike od strane navijača. Malo je nedostajalo da domaćini dođu na kraju do sva tri boda, ali Menezov udarac je završio na gredi.

Dijon pao u nastavku, Caen i Lorient do važnih pobjeda u gostima

PSG je u goste Dijonu došao kao veliki favorit, a tu ulogu im nije umanjio niti izostanak nekoliko vrlo važnih prvotimaca. Emeryju su otpali prvi vratar Trapp i desni bek Meunier, a otprije su van pogona Verratti, Di Maria i Pastore. Jedini igrač koji je nedostajao domaćinima je bio standardni veznjak Sammaritano. Kao što je bilo i očekivano gosti su poveli nakon nekoliko odbijanaca pogotkom Lucasa, ali Dijon nakon primljenog pogotka nije pao. Štoviše, iskoristili su pogrešku Rabiota i poravnali preko svog najbolje strijelca Tavaresa. Uspjeli su se i u nastavku dobro držati, ali još deset minuta im je nedostajalo do velikog podviga. Thiago Silva i Cavani su postavili konačnih 1-3 i donijeli PSG-u bitnu pobjedu jer oni nemaju pravo na kiks do kraja prvenstva ukoliko žele uspješno ganjati Monaco.

Iznenađenja na gostovanjima su priredili Caen koji je porazio Guingamp, a LorientLillea. Oba susreta su završila identičnim rezultatom, 0-1. Vratar Caena, Vercoutre je u više navrata spašavao svoju momčad i s nekoliko sjajnih obrana spriječio Guingamp da se eventualnim pogotkom izvuče iz mini krize u koju je upao. Kada se činilo da će doći do podjele bodova gosti su u trećoj minuti sudačke nadoknade iz jedne akcije koja nije pretjerano obećavala došli do pogotka i svoje prve gostujuće pobjede ove sezone. Strijelac i na kraju heroj uz vratara je bio Karamoh koji je u 65. minuti ušao u igru. Inače, ovo je Caenu prva pobjeda kod Guingampa nakon 11 godina.

Lorient je slavio s minimalnih 0-1 na gostovanju kod Lillea koji je posljednjeg dana prijelaznog roka doveo čak šest igrača od kojih su se u prvoj momčadi za ovaj susret našli El Ghazi i Xeka, a s klupe je ušao Kishna. Na njihovu žalost nitko im nije mogao pomoći u ovom susretu. Scenarij je bio poznat. Domaćini su napadali i na kraju izgubili. Susret je riješen u 49. minuti pogotkom Aliadierea  na asistenciju Marveauxa. To mu je bio prvi prvenstveni pogodak nakon svibnja 2014. godine. Pogađajte tko je tada bio žrtva. Tako je, Lille. Pokazao je Lorient da je spreman na borbu za opstanak, a nikakvo otpisivanje ne dolazi u obzir.

Novi trener, pa odmah pobjeda

Nakon niza loših rezultata i poraza od Marseillea u prošlom kolu od čak 5-1 Montpelliere se zahvalio treneru Fredericu Hantzu, a na njegovo mjesto je uskočio Jean-Louis Gasset. Potez uprave je pozitivno utjecao na momčad, pa se nakon četiri kola došlo do pobjede. Žrtva je bila Bastia koja također ne oduševljava u posljednjih par kola. Oba pogotka za domaćine postigao je Mounie. Prvi nakon precizno izvedenog slobodnog udarca Boudebouza, a drugi nakon proigravanja Ikonea. Između ta dva gola Bastia je uspjela izjednačiti zahvaljujući povratniku Crivelliju. Korzikanci su kraj dočekali i s igračem manje jer je Djiku zaradio izravan crveni karton radi vrlo ružnog prekršaja nad Deplagneom. Bastia je i dalje u ovoj godini bez pobjede, a ostaje za vidjeti hoće li novi trener uspjeti probuditi Montpellier i nastaviti s pozitivnim rezultatima nakon ovoga.

Toulouse do prve pobjede u ovoj godini, Nancy iznenadio Nantes

Prvu pobjedu u 2017. godini je upisao Toulouse ove nedjelje u susretu protiv Angersa. No, nije se dalo naslutiti nakon 45 minuta da će domaćini na kraju slaviti, i to s čak 4-0.  Doveo ih je u vodstvo najnovije pojačanje Delortsvega dvije minute nakon početka drugog dijela, a na 2-0 je povisio Braithwaithe s 11 metara. A onda u 67. minuti na scenu stupa OlaToivonen koji zamjenjuje strijelca prvog pogotka Delorta. Nakon svega dvije minute provedene na terenu pokazuje svoje umijeće. Poput pravog nogometnog virtuoza kojem je dovoljna samo sekunda da oduševi petom ostavlja loptu i Treju namješta poziciju iz koje jedino što može napraviti je postići pogodak, što ovaj i čini. Šveđaninu to nije bilo dovoljno, pa se minutu prije kraja i sam upisao u strijelce laganim prebacivanjem vratara nakon što ga je također vrlo lijepo pronašao Durmaz. Toulouse zahvaljujući solidnom ulasku u sezonu i dalje drži mjesto po sredini ljestvice, pa ga nisu pretjerano uzdrmali kiksevi u posljednjih nekoliko kola, ali Angersu gori pod nogama jer se nalazi u crvenoj zoni.

Nantes je u utakmicu protiv Nancya ušao puno bolje i u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetio, ali do pogotka nije uspio doći. Na kraju su gosti iznenadili i pobijedili 0-2, te na taj način prekinuli niz dobrih partija Conceicaove momčadi. Moguće da susret ne bi završio na ovaj način da u 50. minuti branič Nantesa Djidji nije nesmotreno izgubio loptu, a takav poklon se ne odbija i Dia je doveo Nancy u vodstvo. Do kraja su uspjeli i povisiti na 0-2 lijepim pogotkom Cetouta. U sudačkoj nadoknadi su obje momčadi ostale s igračem manje nakon što su bliski konflikti došli Harit i Muratori, te su obojica poslani ranije pod tuš.

Derbi pripao St. Etienneu

Jedan od najvećih derbija Francuske, onaj između St. Etiennea i Lyona koji su udaljeni svega 50 km zračne linije, zasluženo je dobio onaj udarni termin u nedjelju. Obje ekipe su u ovaj susret ušle nakon ispadanja iz kupa, ali ono što ih moglo veseliti je spremnost igrača za ovaj nastup. Zelenima se vratio Saivet s Afričkog kupa nacija, a Lyonov najbolji pojedinac Lacazette se uspio oporaviti od lakše ozljede. Nije dugo trebalo čekati prvi pogodak, a postigao ga je već u 9. minuti Monnet-Paquet udarcem koji je prošao kroz Lopesa. Zahvaliti na njemu može braniču LyonaMammani koji je nespretnom reakcijom izgubio loptu. Na 2-0 je povisio Hamouma u 23. minuti nakon sjajnog dodavanja Soderlunda i bacio u trans 38 000 duša na Stade Geoffroy-Guichard. Lyon je došao malo sebi u drugom dijelu i pokušavao smanjiti ili poravnati rezultat, ali Moulin je bio nesavladiv, te pokazao da se izostanak prvog vratara Ruffiera može ne osjetiti. Gostima kao da nije bilo dovoljno da gube, pa su ih na cjedilu ostavila i dvojica igrača koja su do kraja susreta zaradila crvene kartone. Oba puta je žrtva bio Lemoine. Prvo ga je Ghezzal odgurnuo i zaradio drugi žuti karton, da bi ga samo minutu poslije u 93. Tolisso ružnim startom digao u zrak što je bio znak za suca Chaprona da izvadi odmah crveni karton. Ovom pobjedom se približio na samo bod razlike St. Etienne svojim rivalima, ali Lyon ima i utakmicu manje.