Tour de Ligue 1: Kiks Nice, Monaco i PSG neuvjerljivo do pobjeda (VIDEO)

U 29. kolu franuske Ligue 1 svjedočili smo kiksu jedne od tri vodeće ekipe. Nica je iznenađujuće osvojila samo bod kod kuće protiv Caena i sada zaostaje dva boda za PSG-om i pet za Monacom. Nisu ni ove dvije momčadi uvjerljivo slavile, ali pišu se pobjede i tri nova boda. Lyon je pokazao i da bez Lacazettea može napuniti protivničku mrežu, a situacija na dnu se polako kristalizira.

Kiks Nice tamo gdje su najbolji, kod kuće
Kakvo je neugodno iznenađenje svima priredila Nica svojim osvajanjem svega jednog boda u utakmici protiv Caena kojom je otvoreno 29. kolo Ligue 1. Da stvar bude gora to im se dogodilo na domaćem terenu gdje igraju izvrsno tijekom cijele sezone. Favreu se na listu izostavljenih upisao i Belhanda zbog žutih kartona, pa je njegovo mjesto u momčadi zauzeo mladi, 19-godišnji Marcel kojem je ovo tek peti nastup ove sezone. Puno veći broj izostanaka je imao Caen, ali dok je Santinija miran može biti Garande. Upravo je on doveo svoju momčad u vodstvo u 36. minuti pogotkom glavom, svojim petim na taj način po čemu je najbolji u ligi. Zatim je u 50. sjajno proigrao Karamoha koji prebacuje istrčalog Cardinalea i povisuje na 0-2. Pravi šok za sve navijače Nice. Uspijevaju domaćini smanjiti preko Balotellija nakon loše procjene vratara Vercoutrea, a do poravnanja dolaze u 77. minuti kada Donis uz dosta sreće i odbivši se od obje vratnice loptu šalje u mrežu. Malo je nedostajalo da Nica potpuno preokrene susret u svoju korist, ali sudac Letexier je ostao nijem kada je u 86. minuti lopta pogodila u ruku Da Silvu u Caenovu kaznenom prostoru. Ono što osim izgubljena dva boda brine Favrea nakon ove utakmice je teška ozljeda njegovog važnog prvotimca Cypriena koji se ove sezone više neće vraćati na teren.

Prekinut Angersov niz
Došao je Angers u goste Marseilleu nakon četiri uzastopne prvenstvene pobjede, ali jedino s čime se vratio kući je tri pogotka u vlastitoj mreži. Već u 9. minuti su domaćini poveli nakon jednog poprilično dvojbenog prekršaja. Kratko je Payet izveo taj slobodni udarac, a Thauvin je snažnim udarcem s velike udaljenosti pogodio za 1-0. Očito vratar Michel do tada još nije naučio da odakle god ovaj potegne to ulazi. Desetak minuta poslije još jednom Payet ima ulogu asistenta prilikom pogotka Cabelle koji je prešao i vratara, te povećao prednost svoje momčadi. Do kraja prvog dijela Marseille na životu drži njihov vratar Pele svojim čudesnim, može se slobodno reći nemogućim obranama. Više prilika su imali igrači Angersa da dođu do pogotka, no nikako nisu uspijevali. Konačnih 3-0 postavio je u 77. minuti svojim drugim pogotkom Thauvin nakon Sansonova pokušaja udarca koji je poskliznućem postao izvrsna asistencija.

Monacu pobjeda u derbiju kola
Od vodećeg trojca Monaco je imao najteži posao ovog vikenda. U goste im je dolazio Bordeaux kojeg su u posljednjem 21 međusobnom susretu pobijedili samo 3 puta. Dodatni problem im je predstavljala opterećenost Ligom prvaka koja ih očekuje ovaj tjedan i težak susret s Manchester Cityjem. Očekivalo se da će radi toga Jardim rotirati, ali on je na teren poslao gotovo sve najbolje što ima. Jedino su Falcao i Bakayoko ostavljeni na klupi, a od prve minute su krenuli Moutinho i sjajni Mbappe.

Oprezna igra s obje strane je dovela do toga da u prvom dijelu ne vidimo niti jedan pogodak. Ali smo ga dočekali u 68. minuti. Falcao, koji je ušao tri minute ranije, je gurnuo loptu kroz noge Sankhareu, a ona je došla do Mbappea čiji udarac Carrasso nije mogao zaustaviti. Nekoliko minuta poslije eto i drugog pogotka. Dodao je Silva loptu do Moutinha, a ovaj majstorskim udarcem pogađa za 2-0. Jedan od onih poteza koji dovode do prave ekstaze. Za uzbudljivu završnicu susreta zaslužan je bio Subašić poklonivši pogodak gostima. Predugo je oklijevao s ispucavanjem lopte, a kada se za to odlučio već je bilo kasno. Pogodio je Rolana koji ju zatim šalje u nebranjenu mrežu. Na svu sreću po vratara Monaca rezultat se do kraja nije mijenjao, pa je Jardimova momčad nastavili broditi prvim mjestom.

Potop Bastije
Novi trener Bastije Almeida na gostovanje kod Guingampa je otišao bez velikog broja igrača, što ozlijeđenih, što suspendiranih koje je morao ostaviti na Korzici. U nekoj boljoj situaciji možda bi se mogli i nadati kakvim bodovima u ovom susretu, ali on je puno bolje došao domaćinima koji su iskoristili situaciju i nakon nekoliko loših predstava osvojili tri boda. Prvo poluvrijeme je završilo bez pogodaka, ali drugo je bilo sušta suprotnost. Sve je počelo u 48. minuti pogotkom Salibura, a do kraja susreta su se u strijelce još redom upisali Deaux, Briand, Blas i Mendy te donijeli pobjedu od pet golova razlike svojoj momčadi, prvi put u Ligue 1. Valja još zabilježiti da je Bastia u 60. minuti ostala s igračem manje kada je Danic zaradio drugi žuti karton. To im je bio deveti crveni karton u 2017. godini, a još jedan im nedostaje da obore svoj rekord iz 2016.

Nancy napokon zabio, ali na kraju izgubio
Uspio je Nancy nakon šest utakmica postići pogodak, ali još jednom su ostali bez bodova. Ovog vikenda su kod kuće poraženi od Lillea rezultatom 1-2. Bolje su domaćini ušli u susret, pa su u 31. minuti došli do vodstva pogotkom glavom Die. Gosti poravnavaju u 63. minuti iz kaznenog udarca kojeg je izborio Benzia, a izveo De Preville. Do potpunog preokreta Lillea dolazi desetak minuta prije kraja nakon jedne kontre koju u konačnih 1-2 pretvara Lopes. Vrlo važna su ovo tri boda za Passijevu momčad u borbi za opstanak koji još nije osiguran.

Said ponovno spasitelj
Idealnu priliku za povratak boljim rezultatima je ovog vikenda imao Rennes kada im je u goste dolazio Dijon. Potvrdu da nešto već duže vrijeme ne štima kod domaćina smo dobili u 42. minuti. Nakon jednog kratko izvedenog kornera i ubačaja u sredinu najviši je bio Tavares koji dovodi goste u vodstvo. Nedugo nakon povratka s odmora Gourcuff uvodi svog spasitelja iz prošlog kola, Saida. Još jednom mu se ovaj zahvalio pogotkom svega pet minuta nakon ulaska u igru. Podsjetimo da je isti igrač prošli vikend na gostovanju kod Metza donio bod Rennesu pogotkom u posljednjoj minuti. Ovog puta mu je trebalo puno manje vremena. I kada se očekivalo da će im to dati krila oni su neshvatljivo pali. Da nije bilo vratara Costila vrlo vjerojatno bi se Dijon kući vratio sa sva tri boda. Upravo ta loša igra mora zabrinuti trenera Gourcuffa i navijače više od ovog mršavog boda osvojenog protiv davljenika.

Preokretom do pobjede
Nakon remija s Bastijom i potopa kod Monaca u prošlom kolu teško je tko mogao očekivati nešto bolje od Nantesa ovog vikenda na gostovanju kod Montpelliera. Loše je krenuo po njih ovaj susret jer su već u 15. minuti gubili. Po tko zna koji put ove sezone je Boudebouz sjajno iz slobodnog udarca pronašao glavu svog suigrača, ovog puta Mouniea koji pogađa za 1-0. Napadač Montpelliera je u sjajnoj formi, a ovo je bila peta utakmica u nizu u kojoj se upisao u strijelce. Nešto takvo nije pošlo za rukom nikom drugom ove sezone. No, onda je uslijedio preokret u režiji Nakoulme. Nogometaš iz Burkine Faso je ove zime došao u Nantes, a Conceicao je svih iznenadio kada ga je stavio u momčad za ovaj susret prije Sale. Dva puta se Nakoulma sjajno snašao pred Pionnierom, prvo u 24. minuti kada je koljenom poslao loptu u mrežu dok su svi čekali da pomoćni sudac pokaže da je ona izašla iz igre, a onda i u 68. minuti. Uspio se Montpellier vratiti u 84. minuti pogotkom Boudebouza iz slobodnog udarca, ali pred sam kraj susreta gosti uspijevaju doći do sva tri boda zahvaljujući Sali, njihovom najboljem strijelcu.

Još jednom Metz ostao bez pobjede u 90+
Još jednom je Metz ostao bez pobjede u samom finišu susreta. Prošlo kolo im se to dogodilo protiv Rennesa, a ovog vikenda na gostovanju kod St. Etiennea. Prvi pogodak smo vidjeli praktički čim se krenulo s centra. Sarr je vrlo lijepim udarcem doveo goste u vodstvo. Vratio se St. Etienne u igru u 53. minuti pogotkom Berića nakon vrlo snalažljive reakcije u šesnaestercu Metza. No, pokazali su gosti da su ovdje došli po puni plijen. Novo vodstvo im je donio Falette u 67. minuti. Ljut je bio vratar Ruffier na svoje suigrače koji nisu bolje reagirali u toj situaciji. I kada se činilo da će Metz napokon poslije četiri mjeseca doći do pobjede u gostima dogodila se repriza prošlog kola. Veretout je izveo slobodan udarac, a najviši je bio kapetan St. Etiennea Perrin i pogotkom glavom u petoj minuti sudačke nadoknade donio bod svojoj momčadi. Bio je to sedmi pogodak St. Etiennea poslije 90. minute ove sezone u Ligue 1.

Može Lyon i bez Lacazettea

Posigao je Lyon četiri pogotka Romi u Europskoj ligi, a s istim brojem je isprašio i Toulouse ovo kolo. Ali, epilog je mogao biti potpuno drugačiji da su udarci Delorta i Jeana umjesto na vratnici i gredi završili u mreži pri rezultatu 0-0. Na sreću domaćina dogodila se ona klasična priča da tko ne zabije primi, pa ih je u 36. minuti Jallet snažnim udarcem doveo u vodstvo. U drugom dijelu se ono samo nastavilo povećavati. Prvo je Cornet, slično kao i Jallet pogodio, a zatim i Depay dva puta. Posebno je upečatljiv bio njegov drugi pogodak, odnosno Lyonov četvrti. Uzeo je jednu loptu na sredini terena i uočivši da je vratar Toulousea bio na nekih 16 metara odlučio se na udarac, nije pogriješio. Mladi Lafont će sigurno dugo pamtiti ovaj susret. Brunu Genesiju je poslužio ovaj susret i kao pokazatelj da Lyon može i bez svog najboljeg igrača Lacazettea koji nije ulazio u igru.

Neuvjerljiv PSG
Trebalo je gostovanje PSG-a kod Lorienta, najgore momčadi lige, povratiti samopouzdanje Emeryjevim igračima nakon onog šokantnog ispadanja iz Lige prvaka. No, daleko je to bilo od lagane pobjede. U vodstvo su došli nakon kornera i autogola Jeannota u 28. minuti. Povisili su na 0-2 u 52. minuti pogotkom Nkunkua, a asistent je bio Cavani kojem je to prva asistencija ove sezone. Lorient je uspio smanjiti u 68. minuti pogotkom Cianija koji je bio najviši nakon kornera kojeg je izveo Marveaux. Do kraja se rezultat nije mijenjao, pa novog šoka za PSG nije bilo, ali ne bi se smjeli zadovoljiti ovim rezultatom protiv momčadi koja uvjerljivo drži samo dno ljestvice. Pravi ispit će imati sljedeće kolo kada im u goste dolazi Lyon.

Pogodak tjedna: Memphis Depay (Lyon)