PSG-u derbi koji zaslužuje biti bolji (VIDEO)

Nema velikih promjena u Francuskoj niti nakon 27. kola Ligue 1. Većina momčadi nastavlja igrati po starom. Monaco, PSG, Nica i Bordeaux pobjeđuju, a Lorient, Bastia, Dijon i Guingamp gube. Jedino je Rennes nakon dugo vremena napokon došao do pobjede. Najveći događaj ovog kola je trebao biti derbi između Marseillea i PSG-a u nedjelju navečer, ali nažalost to je naposljetku bio susret u kojem smo gledali samo jednu momčad kako igra.

Dijon pada sve niže

Novo, 27. kolo Ligue 1 otvorili su u petak Nantes i Dijon. Nantes je u susret ušao nakon podjele bodova prošlog vikenda kod Metza, iako su veći dio susreta bili puno bolji. Pobjeda im je umakla u posljednjoj minuti kada su primili pogodak iz jedanaesterca s kojim se Paulo Conceicao nikako nije mogao pomiriti. Vrlo važna su im bila sva tri boda u ovom susretu, posebno zato jer im je u goste došao izravni konkurent u borbi za opstanak. Nismo dugo čekali prvi pogodak jer je već u 3. minuti domaćine u vodstvo doveo Bammou uz pomoć loše reakcije vratara Reyneta. Gosti su poravnali u 37. minuti kada jednu Belmonteovu loptu u vlastitu mrežu glavom šalje Dubois. No, iskupljuje se za tu pogrešku u 58. minuti padom u kaznenom prostoru gostiju što je bilo dovoljno Chapronu da pokaže na bijelu točku. Siguran izvođač je bio Sala, najbolji strijelac kluba sa 6 pogodaka. Pitanje pobjednika je bilo riješeno deset minuta prije kraja uistinu prekrasnim pogotkom Parda koji je ranije ušao u igru. Prošao je istrčalog Reyneta i gotovo iz samog lijevog kuta pogodio. Samo par minuta prije kraja Dijon je ostao i s igračem manje. Diony se nije složio s jednom odlukom suca, pa se osjetio dužan nešto mu prigovoriti na što ovaj nije imao previše razumijevanja pa ga je poslao put svlačionice. Ovim porazom je Dijon pao u „crvenu“ zonu od koje se Nantes polako, ali sigurno odmiče.

Nantes 3-1 Dijon – Highlights & goals – Ligue 1 ofrecido por footbie.com

Veličanstven povratak Le Bihana

Uključila se Nica ponovno u borbu za titulu, ali ovo kolo im je u goste dolazio probuđeni Montpellier koji je pod novim trenerom Gassetom imao poraz od Monaca i tri pobjede. Dodatno su velike probleme Favreu predstavljali izostanci napadača. Plea je ozlijeđen i neće ga biti do kraja sezone što je svakako najveći hendikep za ambicije Nice, a Balotelli je u prošlom kolu zaradio vrlo nepotreban crveni karton. Umjesto njih u vrhu napada se našao mladi Grk Donis koji je na posudbi iz Juventusa. Gosti su puno bolje otvorili susret i odmah krenuli po brzi pogodak. Do njega su i došli već u 9. minuti uz dosta sreće. Jedan slobodni udarac je izveo Boudebouz, a kada se činilo da će igrači Nice sve očistiti bez većih problema Souquet je pogodio svog suigrača Cypriena od čijih se leđa lopta odbila do Mouniea na drugoj vratnici koji pogađa za 0-1. Primljeni pogodak je natjerao domaćine u napad, ali do odlaska na odmor nisu uspjeli iz više pokušaja doći do poravnanja. A, onda se u 60. minuti dogodilo nešto što je promijenilo sve. U igru je umjesto Donisa ušao Le Bihan i zaigrao prvi put nakon 17 mjeseci. Nije mu dugo trebalo da pokaže kako za vrijeme oporavka od ozljede nije zaboravio igrati i ono najvažnije, zabijati. Svega nekoliko minuta nakon ulaska je poravnao rezultat, a pet minuta prije kraja kreirao i veliki preokret. Iz dva udarca postigao je dva pogotka, statistika koju treneri žele svakom svom napadaču. Toliko dugo izbivanje, a onda u tako kratkom vremenu riješiti utakmicu. Što drugo reći nego samo se nakloniti. Malo je nedostajalo da gosti na kraju dođu do boda, ali udarac Boudebouza iz slobodnog udarca pogodio je vratnicu.

Nastavlja se kriza Guingampa

Monaco je nakon sjajne utakmice u Ligi prvaka protiv Manchester Cityja čekalo gostovanje kod, u zadnje vrijeme vrlo neuvjerljivog, Guingampa. Očekivalo se da će Jardim odmoriti neke od važnijih prvotimaca, ali na teren je na kraju ipak poslao najjači sastav. Veće probleme je imao njegov kolega Kombouare kojem su nedostajali Martins Pereira, Sankoh i Privat, ali veselio ga je povratak Brianda nakon odrađene suspenzije. Ono što je Monacu trebalo ukazati da se ovdje radi o ozbiljnom gostovanju je podatak da je Guingamp ove sezone na svom terenu porazio PSG, Marseille i Lyon. Gosti su ušli u susret s ciljem osvajanja svih bodova, a to me su se približili u 24. minuti kada ih Glik doveo u vodstvo. Poljaku je ovo peti prvenstveni pogodak i najbolji je strijelac lige među braničima. Utakmica je bila riješena četiri minute prije kraja nakon prekršaja vratara Johnssona nad Mbappeom, a siguran izvođač kaznenog udarca je bio Fabinho. Do kraja je Guingamp uspio malo ublažiti poraz lijepim pogotkom Didota u posljednjoj minuti. Izgleda da se Monaco oporavio od kiksa u prošlom kolu kod Bastije i poraza u Ligi prvaka, iako su imali prednost i jedanaesterac koji je mogao sve riješiti da ga je Falcao pretvorio u pogodak. S druge strane, Guingampova kriza se nastavlja, a teško da će prestati u sljedećem kolu kad gostuju kod poletnog Montpelliera.

Po tri pogotka Angersa i Bordeauxa

Iznenadila je Bastia u prošlom kolu Monaco na Korzici, ali ovaj vikend su potučeni kod Angersa. S porazom od 3-0 se Ciccolinijeva momčad vratila na svoj otok i postaje sve jasnije da će njihov opstanak biti vrlo teško izboren. Prva dva pogotka je postigao Ekambi, a posljednji Bourillon. Prvi i treći su postignuti nakon kornera, a drugi nakon asistencije Bambe koji je u sredini pronašao strijelca Ekambija. Susret je obilježio i Cahuzac kada je u 74. minuti prilikom izlaska iz igre udario u mali semafor četvrtog suca i pritom mu ga izbio iz ruku. Veznjaku gostiju je ovo bio čak treći crveni karton u njegove posljednje četiri odigrane utakmice.

Promjenom trenera Lille je odmah u posljednjem kolu osvojio tri boda, ali ovog puta im je u goste dolazila momčad Bordeauxa koja je uz PSG i Monaco u najboljoj formi u posljednje vrijeme. Niti jedan od trenera nije imao nekakvih novih problema s izostancima pred ovaj susret, pa smo s razlogom mogli očekivati zanimljiv dvoboj. Gosti su prvi došli u vodstvo u 16. minuti pogotkom Vade nakon lijepe asistencije petom Labordea. I to je bilo to što se tiče golova u prvom dijelu. Po ničemu se nije dalo naslutiti da ćemo u drugom dijelu vidjeti pravu golijadu. Prvo je usljedio preokret Lillea. De Preville je u 66. minuti realizirao kazneni udarac, a minutu poslije Eder, koji je na poluvremenu zamijenio Bautheaca, dovodi domaćine u vodstvo. Pomogao mu je kod gola i vratar Carrasso s užasnom reakcijom jer je lopta išla, pa praktički u njega. No, onda u 75. minuti Gourvennec u igru šalje Ounasa, a ovaj mu donosi tri boda. Poravnava na 2-2 tri minute nakon što je ušao udarcem koji uz pomoć Alonsa vara Enyeamu, a u 82. minuti postavlja končani rezultat vrlo lijepim pogotkom. U tih posljednjih deset minuta Lille je ostao i s dva igrača manje. Naime, crvene kartone su zaradili Palmieri i Mavuba.

Jedini susret bez golova

Jedina utakmica ovog kola na kojoj nismo vidjeli niti jedan pogodak je bila ona između Nancyja i Toulousea. Domaćini su dominirali prvim dijelom, čak je Puyo postigao i pogodak, ali poništen je radi njegova prekršaja nad vratarom Lafontom. Vrlo dobru priliku je imao i Dia, no pogodio je samo vratnicu. U drugi dio puno bolje ulazi Toulouse i prijeti uglavnom preko Delorta i Durmaza. Uspio je i Braithwaite postići pogodak, ali još jednom se oglasio sudac Millot radi ranijeg prekršaja gostiju u napadu. Pred sam kraj susreta, u drugoj minuti sudačke nadoknade Busin je pogodio gredu i na taj način nastavio niz utakmica Nancyja bez postignutog pogotka. Sada ih je već pet.

Napokon pobjeda Rennesa

Nakon deset utakmica u nizu bez pobjede napokon ju je Rennes upisao ovog vikenda. Boljeg gosta od Lorienta nisu mogli poželjeti za izlazak iz krize. Iako su gosti, kojima bodovi u ovakvoj situaciji (posljednji su) život znače, puno bolje ušli u susret i u više navrata opasno zaprijetili. No, nakon jedne presječene lopte na njihovoj polovici Sio je doveo domaćine u vodstvo i sigurno malo olakšao situaciju svom treneru Gourcuffu. Izgleda da je taj primljeni pogodak ubio sve nade Lorienta kojeg do kraja nismo vidjeli u nekoj izglednijoj prilici. Samo zahvaljujući lošoj realizaciji Rennes nije uvjerljivije slavio.

Novi poraz St. Etiennea i golijada Lyona

Izgleda da su dva poraza od Manchester Uniteda i onaj u prošlom kolu od Montpelliera uzdrmali St. Etienne koji je vrlo loše izgledao u utakmici protiv Caena. Nije im pomoglo niti što su igrali kod kuće gdje su do ovog susreta imali samo jedan poraz ove sezone, a njihovi gosti su isto toliko pobjeda imali vani. Galtieru su problem predstavljali izostanci Jorginha radi isključenja u prošlom kolu i Hamoume koji se ozlijedio neposredno prije ovog susreta. Gostima su radi ozljeda otpali Bazile i iskusni Malbranque, te se na taj način pridružili već podužoj listi igrača koji radi istog razloga već neko vrijeme ne konkuriraju. Jedini pogodak na utakmici smo vidjeli u 32. minuti kada je nakon ubačaaj Bessata udarcem glavom Rodelin loptu poslao u mrežu. Mogao je Caen pet minuta prije kraja i povećati svoju prednost, ali udarac Karamoha je sjajno zaustavio Ruffier.

Lyon je u susret s Metzom ušao nakon tri utakmice u kojima je postigao čak 15 pogodaka. Takva efikasnost se nastavila i ovog vikenda kada su Genesiovi igrači čak pet puta pronašli put do suparničke mreže. No, sve je moglo otići nekim drugim pravcem da je Mandjeck jedan zicer pretvorio u vodstvo Metza. Dvije minute prije odlaska na odmor Lyon dolazi u vodstvo pogotkom Depaya kojem je lopta došla nakon udarca Lacazettea i odbijanja od vratnice i leđa vratara. U drugom dijelu Metz potpuno pada i prima još četiri gola. Depay, autogol Balliua, Lacazette i povratnik nakon ozljede Valbuena dovode svoju momčad do ogromne pobjede. Posebno su lijepa posljednja dva pogotka. Lacazette je sjajno u više navrata zavaljao dvojicu braniča gostiju, a Valbuena je prekrasnim lobom postavio konačni rezultat.

Derbi uvjerljivo pripao PSG-u

Posljednja utakmica na rasporedu 27. kola je trebala biti pravi mali praznik nogometa u Francuskoj, ali nažalost se pretvorila u demonstraciju moći jedne ekipe. PSG je otputovao u goste Marseilleu nakon podjele bodova s Toulouseom u prošlom kolu. Cilj im je bio puni plijen kako bi nastavili pratiti Monaco i spriječili pad na ljestvici ispod Nice. Očekivalo se da bi Garcia mogao iznenaditi kolegu Emeryja ukoliko iz svoje momčadi izvuče ono najbolje. Svakako mu je veliki problem predstavljao izostanaka najboljeg strijelca Gomisa, pa je još jednom njegovo mjesto zauzeo N’Jie. No, ono u što se uistinu uzdao strateg domaćih su bila krila. S jedne strane Payet, a s druge Thauvin trebali su biti prava napast za obranu PSG-a koja je znala nerijetko pokazivati svoje boljke. Na nesreću svih onih, nešto više od 65 tisuća, navijača Marseillea koji su napunili Velodrome od prvog zvižduka suca bilo je jasno da će ovo biti jednosmjeran susret. Nakon 16 minuta prvog dijela već je bilo 0-2. Prvi pogodak je postigao glavom Marquinhos, a drugi najbolji strijelac lige Cavani nakon sjajne asistencije Pastorea koji je nakon dugo vremena krenuo od prve minute. Na četiri pogotka razlike povisili su Lucas i Draxler koji je ušao u igru samo pet minuta ranije. Jedini pogodak za Marseille postigao je u 70. minuti Fanni, a dvije minute poslije Matuidi je postavio konačnih 1-5. Pokazao je PSG da su uistinu prava sila kada ih krene i da ona pobjeda nad Barcelonom nije bila nikakva slučajnost. U prošlom kolu protiv Toulousea ih jednostavno nije išlo, valjda bilo koja momčad može imati takav dan. S druge strane Marseilleu je ovo najveći prvenstveni poraz kod kuće od 1953. godine kada ih je s 0-4 porazio Nimes. Nadamo se samo da će u što skorije vrijeme najveći derbi Francuske, a susret između ove dvije momčadi to sigurno je, biti puno interesantniji i ravnopravniji što bi svakako bilo dobro za svih.