Search
Close this search box.

Pregled tjedna: Veseli li vas što rade Rijeci?

Sami protiv njih

Tjedni pregled počet ćemo od nedjelje, jer je ona pokazala zašto je domaći nogomet ovakav kakav jest. Ne danas, već godinama. Jedanaesterac kojeg je Dinamo dobio u 89. minuti pri neriješenom rezultatu, što im je donijelo dva boda, nešto je što se godinama događa. Jedino što je godinama klub koji je patio zbog toga bio splitski Hajduk, pa se već i medijski izbrendiralo da ovi s juga stalno nešto kmeče. Hajduk je vječno bio loš, jadan i nikako nije uspijevao dati tri gola kad bi ga suci oštećivali za onaj jedan. Dinamo je ovakvih utakmica, kada bi trebao gubiti bodove, pa uz sudački poguranac došao do sva tri, imao na desetke. I kao ironija na kraju sezone bi zbrajali takve bodove i nabijali ih Hajduku na nos. Uostalom pitanje je vremena kada ćete opet pročitati koliko je stotinu bodova više Dinamo osvojio ispred Hajduka.

Zatim se dogodila Rijeka. Došao je novi gazda – država je, kao i kod svih ostalih sportskih dioničkih društava, sanirala svoje dugove, a ostatak je pokrio novi vlasnik. Očito je već tada bilo da se HNL-karte drugačije slažu i da će klub koji je do sada bio grčevit davljenik uskoro postati bitan član vrha HNL-a. I tu se dogodio problem – navijači Hajduka su se nadali da će se vrhuška Rijeke prikloniti njihovoj, buntovnoj strani, onoj koja je 2011. godine potjerala sve one koji su urušavali ugled kluba i godinama zbog povremene titule, kupa i igrača u repki šurovali sa vrhuškom nogometnog saveza. Rijeka, pod krinkom da ne žele s Hajdukom jer su isti kao i Dinamo, odigrali su na neku javno neutralnu kartu. Nemojmo se lagati – daleko je to bilo do neutralnosti. Objeručke su prihvatili darove iz Maksimira od besplatnih igrača (od kojeg su Kramarića prodali za preko 10 milijuna eura), pozicije u Izvršnom odboru HNS-a, pa i milijun eura za Rujevicu. Taj milijun nije dobila HNK Rijeka – već tvrtka Stadion Kandrida u 100% vlasništvu Stichting Social Sport fundacije. Da ne bi bilo zabune, nisu Riječani prihvatili ništa što godinama mnogobrojne Hajdukove uprave nisu prihvaćale zbog sitnih ustupaka. Ipak, poznato je da vođe HNS-a ne dijele poklone tek tako, a danas to dolazi na naplatu.

Rijeka je i dalje prva. Šest bodova ispred Dinama. Prošla je neokrznuti i u Osijeku i Zaprešiću. Naravno da se može, unatoč cijeloj anti-logistici, biti prvak. Naravno i da za to treba biti osjetno bolji, nego bi to trebalo da je liga poštena. Riječani još uvijek ne jadikuju previše u medijima. Bore se za bodove, vjeruju da je sve u njihovim rukama. Koliko vas vjeruje da je to točno?

Treba znati pasti

Ante Kulušić je HDZ-ovac, bivši nogometni sudac, svojevremeno jedan od glavnih boraca protiv izmjena Zakona o sportu u Hrvatskom saboru, sada onaj koji podržava da se ne provodi unutar HNS-a. Član je Izvršnog odbora HNS-a, te osoba koja je nakon nezadovoljstva Damira Miškovića suđenjem u jesenjem dijelu prvenstva pristao voditi suce. Da bi sve bilo pošteno uveo je ždrijeb kojim se biraju suci – kao da se on ne može namjestiti, a i kao da je problem u jednom sucu – negativna selekcija unutar HNL-a već godinama stvara suce koji nisu sposobni suditi, recimo, završnice svjetskih i europskih prvenstava.

Osim te izmjene prošli tjedan je vodio HNTV-ovsku verziju Oka sokolova gdje je zaboravio uopće proanalizirati višemetarsko pogrešno dosuđeno zaleđe Dinamu u korist. Ovog puta je neposredno nakon susreta Dinama i Cibalije izjavio da je, po načinu kako je Soudani pao, kazneni udarac ispravno dosuđen.

Bez oduševljenja, molim

U Hajduku su u čudu, nisu se davno našli u ovakvoj situaciji – gdje se ne krade protiv njihova osvajanja prvenstva, ali stava su da oni žele graditi bolji i pošteniji HNS. Pa ako i Riječani to žele – valjda ih je već dvoje? Navijači su obasuli Vladu ljutitim porukama, iz Njemačke su složili peticiju. Navijači Cibalije, Ultrasi, su sa igračima pjevali „HNS p…, nogomet ste sjebali“. Boysi su vraćali dresove Dinamovcima nakon susreta. Jednako su u čudu ostali i u MOST-u – malo je čudno kad si u Saboru i u Vladi na vlasti, a priopćenjem se zalažeš za sređivanje HNS-a, ali dobro – barem znamo da se o tom problemu priča. Kažu i da ćemo o daljnjim koracima biti obaviješteni na vrijeme – pa nam se vrijedi strpjeti. Čak su i poslovično prijateljski mediji prema Dinamu odradili svoj dio ismijavanja situacije. Dok ne čujemo konkretno kako riješiti sudačku organizaciju, kako osigurati kvalitetu, neovisnost i povjerenje – skeptično ćemo i dalje promatrati sve što se događa.

50 sati utakmice

Francuski prvoligaš Nancy u 2017. godini slavi 50 godina postojanja, a središnji dio tog programa bit će utakmica koja će trajati nevjerojatnih 50 sati. Tim potezom se klub želi upisati u Guinnessovu knjigu rekorda. Sudjelovali bi igrači obližnjih amaterskih klubova, klupski partneri, zaposlenici i veterani Nancyja, te navijači, a očekuje se da će čak 2.800 nogometaša proći travnjakom stadiona Marcel-Picot.  Što mislite bi li im za Guinnessa mogla konkurirati utakmica između Dinama i Rijeke u posljednjem kolu HNL-a, ako Dinamu bude trebala pobjeda?

Welcome navijači

UEFA i Europska komisija promoviraju projekt „Klubovi i navijači za bolje vođenje u nogometu“. Projekt će pomoći u promociji principa Europske Unije o dobrom upravljanju u sportu, a sastoji se od tri smjernice: prva je dobro vođenje, druga financijska održivost, a treća je involviranost navijača u demokratskom participiranju unutar klubova. Iako u mokrim snovima domaćih medija i mnogih sunarodnjaka svaki klub bi trebao voditi „jedan gazda“, što je vjerojatno komunistička nostalgija za velikim vođom, ovdje se upravo radi o tome da se klubovima treba racionalno i odgovorno upravljati. Nekad to može biti odgovorni vlasnik koji će nadgledati rad kluba, ali sigurno je lakše kada su navijači oni koji preturaju i nadgledaju svaku odluku unutar kluba. Inače, kada u hrvatskom nogometu više ne budu upravljali kriminalci tada će i klubovi s jednim gazdom i oni u rukama navijača biti dobro/bolje vođeni i financijski održivi. Dok se sportski uspjeh generira izvan sportskog terena – teško je dobro upravljati nogometnim procesom.

Gledaj me

Treći nastavak UEFA-ine analize o europskim nogometnim ligama mogli ste pročitati na Nogometplusu prošli tjedan. Ukupno je 2,6 milijuna više gledatelja gledalo europske nogometne utakmice u prošloj sezoni u odnosu na prethodnu. Jedanaest liga ima porast veći od 20% (Island, Švedska, Finska, Estonija, Latvija, Slovačka, Slovenija, Grčka, Azerbajdžan, Armenija, Moldavija), dok šest liga ima pad veći od 10%. Jasno je da je HNL u toj skupini sa Litvom, Albanijom, Makedonijom, Ukrajinom i Ciprom.

Against modern football

Kad sam bio mlađi često se na TV programu objavljenom u četvrtak ne bi nalazio u rasporedu prijenos nogometnog susreta koji se trebao igrati u subotu ili nedjelju. U zadnji trenutak bi se ipak pojavio u programu i svi koji ne bi mogli na stadion, gledali bi ispred TV-a. Razlog tako stresnog iščekivanja hoće li biti omiljene utakmice ili ne – uvijek je bio da bi se što više gledatelja pojavilo na stadionu. Ta praksa je davno zaboravljena, jer je konzumerizam TV prava postao bitniji od nogometa i tribina. Tako UEFA zabranjuje bilo kakav TV prijenos tijekom susreta Lige prvaka. Kako se prošlotjedno četvrtfinale škotskog FA kup igrao baš u terminu Lige prvaka navijači Hiberniana i Heartsa bili su uskraćeni za TV prijenos. Ipak, borba protiv UEFA-e postao je obrazac navijačkog ponašanja, tako su gledatelji sa tribina u Edinburghu putem mobilne aplikacije prenosili (streamali) susret svojim kolegama. Pojedini streamovi imali su i 60.000 gledatelja, a ukupno je preko 100.000 navijača odgledalo susret u režiji navijača. Kada će više UEFA-a shvatiti da je esencija nogometa baš to što navijačima više znači njihov klub, nego svi susreti  četvrtfinala Lige prvaka zajedno.  Pričam o navijačima, ne pozerima.

Bojan Islamović


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter