Fratelli d’Italia: Kolo kontroverznih sudačkih odluka u korist vodećih (VIDEO)

N+

28. kolo je donijelo čak 32 gola (3,2 po susretu), ali i nekoliko kontroverznih sudačkih odluka u korist momčadi s vrha, a posebnu buru donio je kazneni udarac dosuđen za Juventus protiv Milana u 95. minuti susreta. Razlika između vodećih na vrhu je ostala ista, Juventus je 10 kola do kraja na plus 8 i ima jednu ruku na 6. uzastopnoj tituli, ali do kraja prvenstva ima 4 teška gostovanja, od čega 2 kod oba najbliža konkurenta, koja pružaju nadu u neizvjestan kraj prvenstva. Krenimo redom…

Juventus – Milan 2:1
U petak navečer su na Juventus Stadiumu igrali Juventus i Milan. Juventus je bio bolji i od samog početka imao utakmicu pod kontrolom pa je kao posljedica toga došlo vodstvo preko Benatije u 30. minuti. Zbog loše ofsajd zamke Marokanac se našao sam u šesnaestercu Milana i nije mu bio veliki problem svladati Donnarummu.

Milan se potom trgnuo i nakon jedne kontre i akcije Pašalić-Deulofeu-Bacca u 43. minuti ovaj zadnji izlazi sam na Buffona i matira ga. Drugo poluvrijeme prošlo je u žestokim napadima domaćina, nizale su se šanse, ali je odlični Donnarumma zaustavljao sve udarce Higuaína, Khedire i društva. U sudačkoj nadoknadi je zbog drugog žutog kartona isključen José Sosa, a Milan ostao s igračem manje, zbog čega je sudac Massa dodatno produžio utakmicu, taman onoliko da se dogodi igranje rukom De Sciglia u vlastitom šesnaestercu nakon jednog pokušaja centaršuta od strane Lichtsteinera i da dodatni pomoćni Doveri sugerira Massi da se radi o prekršaju za kazneni udarac.

To je razbijesnilo igrače Milana, a najbjesniji među njima bio je ranije zamijenjeni Bacca koji se pokušao čak i fizički sukobiti sa sucem. Što se same sudačke odluke tiče, igranje rukom je očito, ali je po svim moviolama koje smo gledali i čitali ovih dana sporno to što su De Sciglio i Lichtsteiner bili vrlo blizu (manje od 2 metra) i što je De Sciglio ruku povlačio unazad čime je jasno dao do znanja da nema namjeru igrati rukom, a osim toga, neposredno iza njega se nalazio Vangioni pa bi lopta, da nije udarila u De Scigliovu ruku, vrlo vjerojatno pogodila njega i ne bi nikad stigla pred Milanov gol. Nakon 2 minute protestiranja i naganjanja sudaca po terenu, kazneni udarac je u 97. minuti konačno izveden. Dybala je bio vrlo precizan s bijele točke i tako Juventusu donio 31. uzastopnu domaću pobjedu u prvenstvu.

Igrači Milana se ni nakon utakmice nisu smirili, navodno su oštetili i svlačionicu, istu onu po čijim zidovima se Juventus hvali svojim brojnim titulama, među kojima su i one iz 2005. i 2006., ukaljane nakon afere Calciopoli, a (opet) navodno je netko od njih baš na mjestu gdje su istaknute te dvije titule napisao lopovi. O ovom penalu se u Italiji raspravlja i danas, uz standardne teorije o sudačkoj naklonosti Bianconerima.

Kad smo kod Juventusovih afera, najsvježija je ona u kojoj je njihov predsjednik Andrea Agnelli optužen za direktan kontakt i suradnju s mafijaškim bossovima iz zloglasne kalabreške “Ndranghete” oko preprodaje ulaznica za utakmice Juventusa. Predsjednik je putem Twittera sve negirao, istraga je u tijeku…

Genoa – Sampdoria 0:1
U subotu navečer su Genoa i Samp odigrale svoj 114. gradski derbi, poznatiji kao Derby della Lanterna, u kojem su obje ekipe imale svoje bolje periode i šanse, ali je Sampdoria ipak bila malo bolja i zasluženo pobijedila. Briljirao je Kolumbijac Muriel koji je postigao jedini pogodak u 71. minuti susreta, a gol je došao kao posljedica greške igrača Genoe – loptu je na svojoj polovici terena izgubio onaj isti Ntcham kojeg smo u prošlotjednom pregledu hvalili jer je u prethodna dva susreta praktički sam donio Genoi 4 boda i mirniji nastavak sezone nakon velike krize. Jedno krivo dodavanje bilo je dovoljno da to iskoristi junak susreta Muriel, sjuri se u 16-erac i sa 12-ak metara matira Lamannu za veliko slavlje na južnoj strani stadiona. Ranije je Kolumbijac iz malo veće udaljenosti pogodio i prečku.

Inače, ovo je druga pobjeda Sampdorije u derbiju u ovoj sezoni, a to se događa tako često da se dogodilo prvi put nakon sezone 1959./60.

Sassuolo – Bologna 0:1
U podnevnom nedjeljnom susretu dviju momčadi kojima već duže vrijeme baš i ne ide pobijedila je ona koja je imala malo više sreće i spretnosti da svoju jednu od rijetkih prilika pretvori u vodstvo, a to se dogodilo u 58. minuti kad je sin trenera Sassuola, Eusebija di Francesca, 23-godišnji Federico, igrač Bologne, povukao jednu loptu od centra igrališta, driblingom se oslobodio čuvara, produžio u 16-erac za najboljeg igrača Bologne ove sezone, Blerima Džemailija, koji je, da opravda spomenuti epitet, lukavo zavrnuo pred gol domaćina namjestivši često osporavanome Mattiji Destru priliku koju se ne može promašiti. Po toj akciji i njenome začetniku će se ova utakmica najviše pamtiti.

Sassuolu je ovo četvrti uzastopni domaći poraz, peti ako dodamo kup susret s drugoligašem Cesenom.

Napoli – Crotone 3:0
Još jedna utakmica na koju je suđenje bacilo mrlju, ali nije utjecalo na konačni rezultat, i još jedna utakmica u nizu u kojoj se Napoli dugo mučio s jednom od momčadi s donjeg dijela ljestvice i tako opet dokazao da mu je protiv istih mnogo lakše igrati u gostima. 80-ak posto posjeda lopte i 2-3 prilike u prvih pola sata nisu odavali dojam da gol visi u zraku i da je pitanje momenta kad će Crotone pasti. Ipak, u 31. minuti u 16-ercu gostiju pada Insigne, a sudac Mariani pokazuje na bijelu točku. Po svemu opravdana odluka jer Insigne prolazi pokraj Sampirisija koji ga povlači. Sam Insigne izvodi kazneni udarac i pogađa za 1-0, a trivia kaže da je ovo prvi Napolijev domaći prvenstveni gol u prvom poluvremenu u tekućoj kalendarskoj godini. Doista čudan podatak za najefikasniju momčad prvenstva, ali ako zagledamo ispod površine Napoli je tu titulu stekao sa čak 32 gola u gostima od ukupnih 65, drugi najefikasniji gosti su Roma i Lazio sa po 24 pogotka, s tim da je Roma na strani odigrala dvije utakmice više. I bodovno je Napoli najbolji gost sa 27 bodova, Roma ima 26, Juve 25, ali je San Paolo bolna točka na kojoj je Napoli uništio svoje snove o tituli, ili bar realnost drugog mjesta i siguran plasman u Ligu prvaka. Posebno bole izgubljeni bodovi od Sassuola i Palerma te nedavni poraz od Atalante.

U drugo poluvrijeme je Napoli ušao bez potrebne žestine, a Crotone je nastavio s igrom koju je prakticirao kod 0-0. U 52. minuti se dogodio trenutak na koji su gosti iz Kalabrije najviše bijesni: Marko Rog, koji je već imao žuti karton, je s leđa srušio Crisetiga i to je za sve osim za suca Marianija bio drugi žuti i crveni karton za hrvatskog veznjaka. U 65. minuti u kaznenom prostoru gostiju pada kapetan Hamšík i ovaj put opet Mariani griješi jer se radilo o tipičnom diveu, a uz to je Slovak bio i u malom ofsajdu u trenutku kad mu je lopta upućena. Još malo soli na ranu davljenika sa samog juga Italije. Penal je u gol za 2-0 pretvorio Mertens i s 19 golova (16 u zadnjih 12 utakmica) na ljestvici strijelaca dostigao zvijezdu prijelaznog roka i čovjeka od skoro 100 milijuna euraGonzala Higuaína. Do kraja je Jorginho sjajnim dugim dodavanjem poslužio najboljeg igrača utakmice Insignea koji se našao sam pred gostujućim vratarem Cordazom, idealno primio loptu i efektno ga matirao te tako doveo Napoli do naoko rutinske pobjede, a sljedeći protivnik je još jedan sa dna tablice i još jedan must win za Sarrijeve momke – Empoli, u nedjelju u 12:30 na Castellaniju.

Inter – Atalanta 7:1
Ovo je trebala biti zanimljiva i neizvjesna utakmica, a na kraju je ispala katastrofa Crno-plavih iz Bergama. Atalanta je trajala do 17. minute i prvog Icardijevog gola. Do tog trenutka je bila možda čak i bolja, a iako je bespredmetno pričati o sudačkim odlukama kad netko pobijedi sa 7-1, tko zna kako bi utakmica završila da je i inače loš sudac Irrati dosudio kazneni udarac za goste, a morao je, jer je na centaršut Spinazzole s lijeve strane već postavljeni D’Ambrosio ispružio ruku i spriječio let lopte u svoj kazneni prostor. Rekli bismo dijametralno suprotna situacija od one u Torinu i isto tako, nažalost, i prosuđena. I tu je sve stalo što se Atalante tiče, a Icardi je u samo 10 minuta postigao hattrick (treći najbrži u povijesti Intera), prvi gol iz gužve nakon slobodnog udarca, drugi iz kaznenog udarca, treći glavom nakon kornera, a u sljedećih 10-ak minuta mu se sa još dva gola pridružio Banega čiju smo formu istakli prošlog tjedna pa je već u 36. bilo 5-0 za domaće. Do kraja poluvremena je Freuler smanjio na 5-1, da bi u nastavku prvo Gagliardini u 52. pogodio protiv svog bivšeg kluba za 6-1 što je njegov drugi gol zaredom u prvenstvu, a onda je u 67. Banega iz slobodnjaka zabio svoj treći gol i postavio konačan rezultat.

Posljednji put su dva Interova igrača na istoj utakmici zabila po 3 gola još daleke 1933., jedan od njih bio je legendarni Giuseppe Meazza po kojem milanski stadion nosi ime, drugi je bio Argentinac Attilio Demaría.
Inter je sa zadnje dvije pobjede najavio veliku formu pred kraj sezone, pobijede li Torino u subotu u gostima shvatit ćemo ih ozbiljno. Što se Atalante tiče, usprkos visokom porazu na povratku u trening kamp ih je dočekalo oko 1000 navijača da bi ih ohrabrili i iskazali podršku nakon teškog poraza.

U ostalim utakmicama odigranim u nedjelju popodne Fiorentina je puno teže od očekivanog pobijedila Cagliari sa 1-0 golom Nikole Kalinića u 92. minuti. Nije to bila dobra utakmica igrača Paula Souse koji je uz upravu kluba tokom utakmice često bio na meti publike, a situacija je eskalirala u 80. minuti kad je ljubimca publike i dotad najboljeg u svojoj momčadi, Bernardeschija, zamijenio Badeljem. Sousa se kasnije u izjavama pravdao da je Bernardeschi bio umoran i da ga nije bilo smisla dalje držati na terenu. Cagliari je pred kraj utakmice imao dvije lijepe prilike, Sau je iz neposredne blizine udarcem glavom pogodio stativu kad je Tătăruşanu već bio nemoćan, a Barella je u nadoknadi u jednoj kontri izašao sam malo iskosa pred rumunjskog vratara i promašio gol, u tom trenutku je još uvijek bilo 0-0.

Chievo je lagano svladao potponuli Empoli sa 4-0, a u strijelce su se upisali Inglese i Pellissier u prvom, te Slovenci Birsa i Cesar u drugom poluvremenu. S ove utakmice će se pamtiti lijep gol Roberta Inglesea koji je načeo goste, moj osobni favorit za gol kola.

Udinese je pobijedio već pomalo otpisanu Pescaru koja se dobro držala u polju u prvom dijelu, ali je koncentracija obrane popustila u prekidu pa je Duván Zapata pogodio po drugi put zaredom nakon što je u prošlom kolu zabio protiv Juventusa. U drugom poluvremenu je black-out Zemanove momčadi dopustio Udineseu da golovima Jankta u 51. i Théréaua u 55. otiđe na 0-3, da bi pred sam kraj gotovo zaboravljeni Muntari ublažio poraz domaćih.

Palermo – Roma 1:3
Za ovu utakmicu je trener domaćih odlučio mladog vratara Posaveca staviti na klupu, ali je u nedostatku boljeg na gol postavio tek nešto starijeg, ali još manje iskusnog Fulignatija koji je s napunjene 22 najstariji vratar u Palermovom rosteru, a u seniorskoj karijeri je do ove utakmice imao 3 utakmice za Trapani u prošlogodišnjem izdanju Serie B i njegovo postavljanje na gol, kako će se kasnije pokazati, nije donijelo ništa novo ni dobro za Palermo. Što, uostalom, misliti o klubu koji se bori za opstanak u najvišem rangu profesionalnog nogometa, a da na spisku igrača nema jednog iole iskusnog vratara?

Spalletti je iz prvih 11 zbog rotacije izostavio Džeku pa su napadački trio činili El Shaarawy, Sallah i neumorni Nainggolan, a sredinu su umjesto Strootmana i De Rossija držali Paredes i debitant od prve minute Grenier, što se pokazalo kao pun pogodak, jer Francuz je asistirao El Shaarawyju za prvi pogodak Rome i općenito bio jedan od najboljih na terenu.

I ova utakmica je, u duhu naslova teksta, počela sudačkim previdom u korist favorita, u 5. minuti regularan gol je postigao Nestorovski, ali je isti greškom suca Rocchija i njegovog pomoćnika Pretija, koji su mislili da je loptu prethodno dirao Aleesami, gol poništili. Ispostavilo se da su bili u krivu. Palermo je pokušavao izjednačiti, ali se sve svelo na nekoliko dalekometnih pokušaja na koje je dobro reagirao Szczęsny, a Roma je u drugom poluvremenu iskoristila ostavljeni prostor i zabila još 2 gola: Džeko je ušao u 64. minuti i u 76. povećao na 0-2, da bi u prvoj minuti nadoknade točku na i stavio Bruno Peres.

Bila je ovo treća uzastopna gostujuća pobjeda Rome u prvenstvu.

Lazio – Torino 3:1
U posljednjoj utakmici kola, u ponedjeljak navečer, Lazio je potvrdio dobru formu i pobijedio solidnog gosta iz Torina sa 3-1. U vrlo dobroj utakmici koju je trebao obilježiti dvoboj velikih uzdanica talijanskog nogometa, prvih strijelaca Immobilea i Belottija, a bolji je bio 27-godišnji centarfor domaćina koji je načeo mrežu gostiju u 56. minuti kad je nakon jedne obrane Joea Harta manirom rasnog strijelca podmetnuo nogu ispred nekadašnjeg laziala De Silvestrija i ugurao loptu u nebranjenu mrežu. Utakmica je obilovala šansama, Lazio je prema golu Bikova uputio respektabilnih 15-ak udaraca, a obol raspletu utakmice dali su igrači s klupe. Prvo je Maxi López ušao umjesto Ljajića u 64. minuti i 8 minuta kasnije poravnao na 1-1, a onda je Balde Keita koji je u 77. ušao umjesto Biglie prekrasnim pogotkom sa 20-ak metara vratio domaćine u vodstvo u 87. minuti. Do kraja je Felipe Anderson iz kontre u 90. minuti povisio na 3-1 i potvrdio trenutnu 4. poziciju rimskih Nebesko-Plavih.

U idućem kolu svakako najzanimljivija utakmica je gostovanje Juventusa na Marassiju kod zahuktale Sampdorije u nedjelju u 15 sati, uz već najavljeno subotnje gostovanje Intera kod Torina, dok ostale ekipe s vrha imaju, bar na papiru, lakši zadatak.