Fratelli d’Italia: Juventus izvire s horizonta (VIDEO)

N+

Ljubitelji talijanske nogometne romantike već duži period nisu osjetili završnu dramu u borbi za Scudetto, a nakon završenog 32. kola sve je izglednije da ni ove godine nećemo uzimati slobodne vikende u nadi da budemo svjedoci jurišne završnice.

Atalanta je na Olimpicu oduzela važne bodove Vučici, dok Juventus s pola mašinerije korača po svoj 33. naslov prvaka Apenina. Dok nam Derby della Madonnina pokazuje pravi smisao borbe za povratak giganata koji vape za blještavalima europskih terena, pravu borbu na dnu vode Empoli i Crotone pokušavajući ugrabiti last ticket za ostanak među odabranima.

„Tko te ima taj te nema“

Derby della Madonnina ili ako ćete zločesto – „kineski derbi“ – bio je prvi ogled pod kineskom familijarizacijom kojeg su odradila dva posrnula diva. Marketinški određen termin derbija (12:30h) nije puno podilazio vjernim pristašama dvaju klubova, ali su u(s)prkos tome napunili stadion ističući svoje veličine.

Inter ulazi u utakmicu ošamućen poput boksača nakon prvog K.O.-a, jer svojim igrama u posljednja tri kola ne ukazuje pravu pozitivu uoči derbija. Međutim, svi znamo kada je derbi u pitanju da nema pogleda na tablično stanje, stoga gledamo ovu utakmicu kao da je tek sve počelo, kao da su u igri sve titule svijeta. Rossoneri pred punom Meazzom u startu ostavljaju bolji dojam na terenu, ali Bacci nedostaje malo koncetracije da pretvori šansu u zgoditak. Meazza je utrnula kada u 15. minuti igre Deulofeu pogađa desnu stativu, ali na sreću Intera ne odbija se u gol. Borba se većinom vodila na sredini terena i onda u zadnjih 10 minuta lom.

Gagliardini dugom loptom pronalazi Candrevu koji koristi neodlučnost Donnarumminog izaska na loptu, te dovodi Nerazzurre u vodstvo. Minut prije kraja poluvremena, Perišić probija stranu te preciznim pasom u petercu pronalazi Icardia koji povećava vodstvo na 2:0. Početak nam drugom poluvremena ne pokazuje očekivani tijek igre gdje se ulozi povećaju. Prebacivala se lopta kao u tenisu s jedne strane na drugu, ali poena nigdje na vidiku. Svi su očekivali mirno privođenje kraju Piolia, ali Montella ga je ovaj put nadmudio.

Kako su došli do visokog vodstva u zadnjih 10 minuta prvoga djela, tako su sve uprskali u zadnjih 10 minuta utakmice. Romagnoli smanjuje rezultat sugerirajući svojoj ekipi da nema predaje. Ispostavilo se da su ga igrači shvatili ozbiljno. Duboko u sudačkoj nadoknadi (97.minuta) Zapata spretno i sretno, uz ‘amenovanje’ gol tehnologije izjednačuje rezultat i razglašava alarmantno stanje koje se događa na klupi Intera. Moralna pobjeda ide u ruke milanista koji se nalaze mjesto iznad mrskih rivala.

Ciao Scudetto!

Gosti iz Bergama su još jednom ove sezone Giallorossima uništili snove o usponu na tron Serie A, na kojem nisu bili od sada već davne 2001. godine. Roma se tijekom sezone isprofilirala kao jedina momčad u stanju pokušati svrgnuti Juventus s vrha tablice, ali čini se da momčad iz glavnog grada nema sklop za završnicu, jer su opet pred svojim navijačima ugasili i posljednju nadu u konačni trijumf.

Atalanta nije upisala poraz od Rome u zadnje četiri utakmice i samim time su dali do znanja da im neće tako lako u ruke pružiti tri boda. Roma u utakmicu ulazi vrlo bojažljivo i nesigurno te ne stvara ozbiljne prijetnje ka gostujućim vratima. Desna im je strana bila slabija gdje se Rudiger nije dobro snalazio, te gosti tu koriste svoju šansu kada Andrea Conti lijepo pronalazi Slovenca Kurtića i baca u očaj Curvu Sud. Boginja na odmor odlazi s prednošću, ali im u nastavku tempo pada. Roma mora napasti da spasi stvar i nakon 10 minuta u nastavku dolaze do izjednačenja, kada Salah glavom spušta Džeki koji upisuje svoj 25. ligaški zgoditak. Domaćin steže obruč i blizu su preokreta. No umjesto mreže, tresli su okvir Gollinijevih vrata. Prvo De Rossi škaricama pogađa stativu, a nakon njega Nainggolan trese prečku.

U konačnici podjela bodova koja odgovara Atalanti u borbi za očuvanje 5. pozicije, dok Roma sada mora voditi borbu za mjesto koje vodi izravno u Ligu prvaka. Čini se da se romanisti drže čuvene uzrečice iz kultne serije Mućke; U ovo doba sljedeće sezone bit ćemo prvi na tablici.

Ušata stvar
nadomak Juventusa

Gostujući na Jadranu, Juventus je po svemu sudeći uzeo 33. naslov prvaka Serie A. Roma je prosula bodove potrebne za zadržavanje pritiska nad Juventusom, a Stara dama takvu priliku ne propušta kazniti.

S pola snage uzimaju sva tri boda Delfinima koji već koračaju ka Serie B. Cuadrado i Mandžukić poslužuju Higuaina koji dvama pogocima donosi miran nastavak za goste. Juventus je u igri za triplettu, a sljedeća im je stanica Barcelona gdje ih očekuje uzvratni ogled četvrtfinala Lige prvaka.

Pasqual podiže pritisak

Empoli se morao trgnuti da bi održao mjesto koje znači spas i ostanak u Serie A, a Crotone im se dobrim partijama približio na samo 3 boda. Išli su u goste Fiorentini koja traži dragocjene bodove ukoliko želi ostati u borbi za Europsku ligu.

Obje momčadi utakmicu su otvorile s odličnim prilikima, ali gosti su ti koji uzimaju prvu prednost. S desne strane Thiam ubacuje loptu duboku u peterac, gdje vratar Tatarusanu loptu odbija točno u noge El Kaddouriu koji poentira za svoj (tek) treći zgoditak ove sezone; moramo napomenuti kako je u trenutku prebacivanja igre, Thiam bio u nedozvoljenoj poziciji. Viole tek u nastavku dolaze do izjednačenja preko Tella koji šalje loptu pod prećku; čini se da je pomoćni sudac opet zaspao pošto se Borja Valero nalazio metar iza obrambene linije. Domaćini u nastavku kontroliraju igru i bliže su golu. No u sudačkoj nadoknadi Valero u 16-ercu ruši Pucciarellia, a glavni sudac Mazzoleni pokazuje na bijelu točku. Pasqual mirno realizira kazneni udarac i prvim ovosezonskim pogotkom nanosi svojoj bivšoj momčadi bolan poraz. Nezadovoljan sudačkom odlukom hrvatski se reprezentativac Nikola Kalinić ponašao nedolično te mu je sudac uručio izravan crveni karton; zahvaljujući ovom potezu Kale neće igrati u idućem kolu kada njegovoj momčadi u goste dolazi Inter. Azzurri su ovom pobjedom postali prva momčad koja je ove sezone slavila na Artemio Franchi stadionu, te su se sada odmakli na 5 bodova od zone ispadanja.

Spas u zadnji čas

Vraćanjem Ivana Jurića na klupu Crveno-plavih, Preziosa je dao naslutiti da mu je taj potez bio prijeko potreban u fazi kada su ušli u negativan niz. Ugostila je Genoa Lazio kojemu su bodovi vrlo važni u borbi za Europsku ligu, a kako nisu slavili u Genovi još od 2010. nadali su se da će ih uhvatiti na klimavoj nozi.

Domaćini su odlično otvorili utakmicu kada preko Giovannia Simeonea dolaze u dugoočekivano vodstvo. Sve je išlo po planu i onda na kraju prvog poluvremena stoper Genoe Burdisso u kaznenom prostoru igra rukom i poklanja penal Laziju. Lucas Biglia poentira, ali tek iz drugog pokušaja nakon odlične obrane Lamanna lopta mu se vraća u noge i odvodi Orlove na miran odmor. U nastavku Jurić uvodi starog znanla talijanskih terena Makedonca Pandeva, koji mu se odmah zahvaljuje svojim prvijencem u dresu Genoe. Svi su već zbrajali velika tri boda koja ih mirno odvajaju od zone ispadanja kada u sudačkoj nadoknadi prvim golom u Serie A, Luis Alberto grabi bod u gostima koji će ih zadržati na visokoj 4. poziciji. Možemo reći da Jurić poprima nadimak poput kolege Kloppa (Robin Hood), kradući bodove velikima, a dajući ih malima.

„Macchina da Napoli“

Svi koji su mislili kako će ove sezone odlaskom Higuaina napadačka armada Napolija biti znatno oslabljena, grdo su se prevarili. Najefikasnija momčad Serie A u zadnjih šest utakmica, pet puta pospremila je po tri komada u suparničku mrežu. Gosti su iz Udina zadnji put su slavili na San Paulu prije točno šest godina, a ovoga puta nisu bili pošteđeni jer je Napoli osjetio prve tragove drugog mjesto kojeg im je Roma pružila prosipajući bodove protiv Atalante. Ne pokazivajući inspiracijske momente na terenu, igrači su uspavali i najvatrenije navijače pružajući beskrvnu predstavu  nedovoljnu za puni plijen, i onda u drugom dijelu Napolijev blitzkrieg. U 30 minuta Udinese mora potpisati kapitulaciju koju im donose Mertens, Callejon te svojim prvim ovosezonskim zgoditkom Allan; njihov bivši suigrač koji je sa Zebrama proveo pune tri sezone. Udinese ne osjeća pomak na tablici, dok Napoli kuca na vrata sjevernijim susjedima došavši na samo 2 km (čitaj boda).

Gužva u sredini

Osim Napolija, dvije domaće pobjede upisali su Sassuolo i Cagliari.

Neroverdi su ugostili Sampdoriju koja je ohrabrujuće ušla u utakmicu nakon dobrih rezultata protiv Fiorentine i Intera. Na krilima dobrog otvaranja gosti dolaze u vodstvo preko mladog češkog igrača Schicka koji nastavlja niz pogodaka nakon ozljeđenog aduta Muriela. Domaćine vodstvo nije puno prestrašilo, te u nastavku utakmicu stavljaju na svoje mjesto. Dvijema asistencijama mladi Pellegrini pronalazi Ragusa i Acerbia koji Blucerchiatima otimaju i skromni bod na Mapei stadionu.

Otočani su se morali odužiti navijačima nakon prošlotjednog domaćeg poraza od Torina. Žutoplavi su stigli s nadom da mogu prekinuti negativan niz od tri utakmice bez osvojenog boda, znajući da na Sant’Elia stadionu nisu izgubili od 2011. godine. Te sezone Sardinjani su im utrpali četiri komada, a ovog puta, ispostavilo se, odlučili su ponoviti povijest. Kao staro vino, Borrielo unatoč godinama ne pokazuje slabosti te načima mrežu gostiju (15. pogodak). Brazilac Joao Pedro osjeća da je danas njegov dan i uz poduži trenutak inspiracije – jednom asistencijom za Marca Saua i dvama pogocima – šalje goste pred kućni prag Romea i Julie.

Potraga za srećom

Crotone podiže standard kvalitete igre stepenicu po stepenicu, iz utakmice u utakmicu, te u vrijeme gladi grabi potrebne zalogaje za ostanak u ligi. Pitagorejci su računali da će se vratiti barem s bodom, ali im Belotti i društvo kvare planove. Glavni sudac u duelskom okršaju Ceccherinia i Belottia uočava prekomjerno korištenu silu od strane gostujućeg igrača te signalizira na najstrožu kaznu. Belotti koristi takve prilike, pa kad već klub ne vodi bitne bitke na tablici, on vodi pravu bitku sa Džekom gdje obojica imaju po 25 zgoditaka. Gosti se čupaju u 81. minuti, kada im vrijedan bod donosi Simy. Crotone tako nastavlja pratiti pratiti Empoli, udaljen pet bodova, te i dalje vrebaju njihov kiks.

Palermo je matematički još u igri za ostanak, ali je u mislima izgleda već na terenima Serie B, dok Bologna pokušava tekuću sezonu mirno privesti kraju. Utakmica nije baš prštila ljepotom, al’ kad već moramo spomenuti neke bitne protagoniste onda je to definitvno zaslužio domaći vratar Fulignati, koji je izašao kao pobjednik u par situacija oči u oči s Di Francescom. Palermo je na kraju imao izgledne prilike, ali nedostatak koncetracije čini svoje…

33. kolo donosi teško gostovanje za Inter na Artemio Franchiju na kojem će ih ugostiti Fiorentina, dok će Jurić pokušati uzeti pokoji bod u gostima kod Juventusa i možda vratiti nadu u kakvu takvu uzbudljivu borbu za naslov prvaka. U Rimu nas čeka okršaj Orlova u srazu Lazia i Palerma, dok češki strateg Zdenek Zeman sa svojom Pescarom dočekuje starog prijateljaRomu.