Emery, nije ti Toulouse Barcelona (VIDEO)

Novo, 26. kolo Ligue 1 obilježile su prva i posljednja utakmica. Monaco je još u petak kod slabašne Bastije osvojio samo bod, a utakmica između PSG-a i Toulousea u nedjelju navečer je završila bez pogodaka. Između ta dva dana je treća momčad lige, Nica, upisala vrijednu pobjedu i vratila se u borbu za vrh ljestvice.

Monaco i PSG samo do boda

Prva utakmica 26. kola Ligue 1 odmah nam je priuštila veliko iznenađenje. Sjajni Monaco je došao na Korziku s ciljem da upiše i 10. pobjedu u nizu nad Bastijom koja se nalazi u vrlo nezgodnoj poziciji pri samom dnu ljestvice. Domaćinima nikako u prilog nije išao i poveći broj izostanaka. Ciccolini nije mogao računati na suspendirane Saint-Rufa i Cahuzaca, ozlijeđenog najboljeg strijelca Crivellija i Saint-Maximina koji je Monacov igrač na posudbi, pa radi dogovora klubova ne smije igrati protiv vlastite momčadi. No, pokazalo se po tko zna koji put da otočna okruženja imaju tu neku svoju posebnu draž i redovito znaju napakostiti puno boljim momčadima. Takav scenarij se dogodio i ovog petka. Nakon nekih 20 minuta igre šokirao je Diallo goste dovevši svoju momčad u vodstvu. Subašić je obranio oba njegova udarca, ali gol-tehnologija je potvrdila da je kod prvog lopta prešla liniju. Bio je to alarm za Jardima koji je na teren poslao najbolje što je imao na raspolaganju, iako ga već u utorak čeka teško gostovanje kod Manchester Cityja. Kao što je bilo i za očekivati Monaco je dominirao drugim dijelom susreta. Poravnali su na 1-1 u 52. minuti golom glavom 173 cm visokog Bernarda Silve. Do kraja gosti nisu uspjeli potpuno preokrenuti i doći do željena tri boda, ali na njihovu sreću PSG je također ostao bez pobjede ovo kolo.

Parižani su dočekali Toulouse nakon strašne pobjede nad Barcelonom od čak 4-0. Znajući već da je Monaco prosuo bodove na Korzici s eventualnom pobjedom mogli su im se približiti na svega bod zaostatka. Emeryju nije bilo dovoljno što ne može računati na Thiaga Silvu i Di Mariju, pa je na klupi ostavio Verrattija, Matuidija i Meuniera. Od prve minute su priliku dobili desni bek Aurier i veznjak Nkunku. Kao i obično najopasniji i najkonkretniji pojedinac u redovima PSG-a je bio Cavani, ali ovog puta je ostao bez pogotka. Sjajno je branio mladi Alban Lafont, po mišljenju autora ovih redaka sigurna jedinica Francuske reprezentacije jednog dana. On je i najmlađi vratar koji je upisao 50 nastupa u Ligue 1. U jednom trenutku je i branič PSG-a, Kimpembe odlučio pomoći gostima, pa je na gol-crti zaustavio udarac glavom svog partnera iz obrane Marquinhosa. Toulouseu jako dobro ide ove sezone protiv PSG-a jer imaju pobjedu i remi, a sjajnim igrama u posljednjih nekoliko kola se približavaju pozicijama koje vode u europska natjecanja.

Marseille može i bez Gomisa

Subotu su svojom utakmicom na Velodromeu otvorili Marseille i Rennes. Gosti su u ovaj susret ušli s pet neodlučenih rezultata u nizu i vrlo vjerojatno bi bili zadovoljni da se taj niz nastavio. Najveći hendikep za Gourcuffa je bio izostanak njegovog sina Yoanna, ali i njegov kolega s druge klupe, Rudi Garcia, nije mogao računati na svog najboljeg strijelca Gomisa kojeg će ozljeda udaljiti s terena na mjesec dana. Domaćine je malo uzdrmao i buran tjedan koji je prethodio ovom susretu jer je nakon poraza od Nantesa njihov veznjak Lassana Diarra radi nesuglasica s trenerom napustio klub, pa se dovođenje Sertića pokazalo kao odličan potez. Rennes se dobro držao sve do 60. minute, iako je u tom periodu Marseille u više navrata ozbiljno zaprijetio, ali uspjeli su se nekako gosti obraniti. Strijelac prvog pogotka je bio N’Jie koji je u vrhu napada zamijenio Gomisa. Samo pet minuta poslije već je utakmica bila riješena. Sjajno je pogodio Thauvin čiji je svaki sljedeći gol ljepši od onog prethodnog. Treba spomenuti i Sansona koji mu je petom ostavio loptu, a to mu je bila 10. asistencija. Nitko u Ligue 1 nema više od njega. Rennes sada već 10 utakmica ne zna za prvenstvenu pobjedu, a ukoliko se taj niz nastavi i nakon sljedećeg kola kada im u goste dolazi posljednjeplasirani Lorient ne bi bilo neočekivano da Gourcuff mjesto na klupi prepusti nekome drugome.

Nova pobjeda Angersa

Angers je prvi put nakon rujna upisao dvije prvenstvene pobjede u nizu. Nakon što su prošlog vikenda iznenadili Lille ovog puta su kod kuće savladali Nancy i na taj način se ozbiljno odmakli od opasne zone, ali znaju i sami da to još nije dovoljno za opstanak. Jedini pogodak na utakmici je postignut u 5. minuti kada je loptu u mrežu poslao Bamba, kako se na kraju ispostavilo, gol vrijedan tri boda. Nakon što su bili potpuno nadigrani u prvom dijelu gosti su u drugom malo došli sebi, ali pokušaji Hadjija i Puyoa im nisu uspjeli donijeti barem bod. Ovim, trećim porazom u nizu Nancy se sada nalazi samo dva boda od pozicije koja vodi u doigravanje za opstanak.

Lille i Nica do minimalnih pobjeda u gostima

Nakon niza loših rezultata i poraza od Angersa kod kuće u posljednjem kolu Patrick Collot je smijenjen, a na klupu je sjeo Franck Passi. Iako je Collot bio tek privremeno rješenje do kraja sezone klupu je napustio puno prije radi dovođenja kluba u poziciju koja je vodila u niži rang. Novi trener za gostovanje kod Caena nije radio prevelike promjene. Umjesto suspendiranog Bissoume u sastav je upao Amadou, a vratio se nakon ozljede i Benzia. Domaćinima je puno značio povratak vrlo važnog veznjaka Rodelina koji je u igru ušao već u 10. minuti umjesto Bazilea. Odmah je bilo jasno da Lille ovdje želi doći do sva tri boda, ali nikako nisu uspijevali pronaći put do protivničke mreže. Izgledalo je kao da uopće neće kada je u 63. minuti izravan crveni karton dobio Soumaoro radi odgurivanja Santinija. Reklo bi se previše oštra kazna suca Abeda. Niti to nisu domaćini uspjeli iskoristiti, već su šest minuta poslije primili pogodak. Strijelac je bio El-Ghazi, jedno od nekolicine novih igrača koji su ove zime došli u klubu.

No, ova pobjeda je ipak ostala u sjeni potvrde Marcela Bielse za novog trenera Lillea od sljedeće sezone. El Loco se već neko vrijeme spominje kao najveća želja novog vlasnika kluba Gerarda Lopeza, a sada je sve i dogovoreno.

Nica se kao i Lille vratila kući s minimalnom pobjedom. Puno teže od očekivanog je momčad s Azurne obale došla do sva tri boda. Lorient se pokazao kao ozbiljan protivnik, a da nije bilo raspoloženog Cardinalea na vratima gostiju tko zna kako bi ovaj susret završio. Gosti su, kao što je bilo i za očekivati, bolje ušli u susret što ih je dovelo i do ranog vodstva. Cyprien je na asistenciju Soqueta pogodio bliži kut koji je loše zatvorio vratar Lecomte. Favre je radi izostanka najboljeg strijelca Plee u momčad vratio Balotellija koji je u posljednje vrijeme bio kritiziran i od trenera, ali i od suigrača radi svog pristupa i (ne)zalaganja. Ovaj im je svima vratio na svoj dobro poznati način. Nakon jednog prekršaja koji mu je svirao sudac Chapron Talijan ga je očito počastio sočnim riječima koje se ovome nisu svidjele pa ga je prije vremena poslao pod tuš. Lorient je u više navrata pokušao poravnati, ali kao što je već spomenuto svaki put im se ispriječio Cardinale i na taj način ih ostavio na začelju. Kada je sudac odsvirao kraj Favre je dobro oprao svog trenera vratara Lionela Letizija, ali nažalost nije poznato što je dovelo do takve njegove reakcije. Ovom pobjedom se Nica poravnala na tablici sa PSG-om, a Monaco joj bježi samo tri boda. Možda slijedi njen povratak u borbu za titulu.

Kazneni udarac u 90. i bijes Conceicaoa

Metz je nakon petarde kod Monaca dočekao Nantes koji je kolo prije uzeo sva tri boda Marseilleu. No, momčad Philippea Hinschbergera je znala da kod prvoplasirane momčadi nema što tražiti, pa ih taj poraz nije previše dirnuo, makar bio toliko visok. Nadali su se da će uspjeti na svom terenu doći do sva tri boda u ovom susretu jer kod kuće u zadnje vrijeme igraju jako dobro. Na njihovu žalost Nantes je bio puno raspoloženiji. Gosti su u više navrata ozbiljno zaprijetili, a u 68. minuti je Rongier napokon savladao, do tada vrlo sigurnog, Didillona. Kada se činilo da će Conceicaova momčad doći do nova tri boda u posljednjoj minuti susreta Vizcarrondo, koji je ušao svega pet minuta ranije, u jednom skoku rukom prolazi po licu Falettea koji pada na tlo, a sudac Varela pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač je bio Diabate i svojim četvrtim pogotkom u pet utakmica donosi bod Metzu. Poslije susreta je trener Nantesa izrazio nezadovoljstvo suđenjem, smatrajući da prekršaj za kazneni udarac nije postojao.

Gdje je nestao Guingamp?

Uvjerljivo je Bordeaux slavio kod kuće protiv krizom zahvaćenog Guingampa. Iako su gosti u prošlom kolu slavili protiv Lyona sada su se opet vratili svojim ovogodišnjim navikama. Domaćini su poveli već u 13. minuti vrlo lijepim udarcem Kamana. Dvije minute prije odlaska na odmor uspjeli su i povisiti na 2-0 nakon kornera koji je izveo Malcolm, a glavom loptu u mrežu poslao Pallois. Mogli smo vidjeti još pogodaka u prvom dijelu, ali udarci Malcolma s jedne i Dialla s druge strane su odsjeli na gredi. Guingampove nade, ako su uopće više i postojale, su potonule u 60. minuti kada je Martins-Pereira zaradio drugi žuti karton. Do kraja je Bordeaux uspio postići još jedan pogodak. Najbolji igrač susreta, Kamano je pronašao Labordea, a ovaj postavio konačnih 3-0.

Golijada u Lyonu

Čak šest pogodaka smo vidjeli na susretu Lyona i Dijona. Veliki problem za domaću momčad pred ovu utakmicu je bilo izbivanje Valbuene radi ozljede, pa je njegovo mjesto zauzeo Ghezzal. Do prvog pogotka nismo trebali dugo čekati. Već u 11. minuti Tolisso je doveo Lyon u prednost. Do odlaska na odmor Dijon poravnava preko Tavaresa, a nakon tri minute drugog dijela dolazi i do potpunog preokreta. Gonalons je poklonio jednu loptu Belmonteu koji ju prosljeđuje Dionyu, a ovaj pogađa za 1-2. Bruno Genesio uvodi Corneta i Fekira kao odgovor na situaciju na terenu, ali nema nikakvih promjena do pred sam kraj. U posljednjih deset minuta Lyon oduševljava i priređuje novi preokret na utakmici. Prvo je Tolisso drugim svojim pogotkom izjednačio zahvaljujući i lošoj reakciji vratara Reyneta. Zatim je četiri minute poslije Tavares skrivio jedanaesterac koji je sigurno izveo Lacazette, da bi u posljednjoj minuti Fekir stavio točku na i velikog preokreta.

Montpellier preokretom do pobjede

Još jedan preokret, ali manji smo vidjeli na utakmici između Montpelliera i St. Etiennea. Proigrao je Montpellier dolaskom novog trenera Gasseta i ubrzano se odmiče s dna ljestvice. Ovog vikenda im je u goste došao željan bodova St. Etienne koji je u četvrtak bio poražen od Manchester Uniteda 3-0, a eventualnom pobjedom bi se još dodatno približili četvrtoplasiranom Lyonu. Dobro je gostima i krenulo. Théophile-Catherine je iz slobodnog udarca s vlastite polovice sjajno pronašao Monnet-Paqueta koji je svojim četvrtim pogotkom doveo St. Etienne u vodstvo. Na poluvremenu Gasset u igru uvodi Lasnea, a ovaj nakon samo par minuta poravnava rezultat vrlo lijepim pogotkom na asistenciju Mbenze. U 51. minuti Jorginho ostavlja svoju momčad na cjedilu kada radi udarca u lice zarađuje drugi žuti karton. Brojčanu nadmoć na terenu su domaćini iskoristili u 68. minuti i preokrenuli na 2-1. Skhiri je napamet jednu loptu preko glave vratio u peterac St. Etiennea, a ona je došla do Mouniea kojem ju nije bilo teško poslati u mrežu.