Bundesliga über alles: Darmstadt se oprašta od Bundeslige, ‘novaci’ prvi put završili u top 5 (VIDEO)

Dva kola prije kraja Bundesliga je izgubila prvog člana, Darmstadt, koji je porazom kod prvaka i službeno ispao u drugi rang.

Ingolstadt je potencijalni drugi putnik u niži rang, a još pet klubova bori se za ostanak u ligi – Augsburg, Hamburger, Leverkusen, Mainz i Wolfsburg nalaze se na samo tri boda razlike. U 2. Bundesligi tri su kandidata za ulazak u viši rang, uz najizglednije povratnike Stuttgart i Hannover, svoju priliku čeka i Braunschweig. Porazom od Wolfsburga, Kovačevi izabranici ispali su iz utrke za Europu, dok se Gladbach, Koln i Werder još nadaju Herthinom šestom mjestu – koja je visoko poražena od Leipziga.

Derbi kola pripao je Dortmundu, u izravnom dvoboju s Hoffom za treće mjesto. Kolo je zaključio Freiburg pobjedom nad Schalkeom, i time sačuvao šansu za izravan plasman u Europsku ligu sljedeće sezone.

Veliko slavlje u Leipzigu

Raspucani Leipzig na najbolji mogući način proslavio je ulazak u Ligu prvaka sljedeće sezone, s četiri pogotka u Berlinu. Gosti su rano poveli preko Timo Wernera, koji je nadodao još jedan zgoditak, njegov ukupno 19. pogodak, početkom drugog poluvremena – nakon velike greške domaćeg vratara Jarsteina. Autogol Ranija Khedire vratio je Herthu u igru, no Davie Selke riješio je pobjednika susreta s dva pogotka u posljednjim minutama susreta. Pobjeda koja je Leipzigu osigurala Ligu prvaka, a Herthi drugi uzastopni poraz i borbu za šesto mjesto i Europsku ligu.

Hertha – Leipzig 1:4 (Khedira (ag) 85 / Werner 11, 54, Selke 89, 90+2)

Sedam komada u Kolnu

Nevjerojatna serija Werdera od 11 uzastopnih susreta bez poraza prekinuta je u Kolnu. Na krilima raspoloženih Bittencourta i Modestea, Jarci su došli do pobjede i tako prekinuli svoj negativan niz od četiri susreta bez pobjede. Koln je rano poveo preko Anthony Modestea, na asistenciju Leonarda Bittencourta , a isti igrač povećao je vodstvo domaćina. Dvije asistencije Zlatka Junuzovića, za Fin Bartelsa i Gebre Selassiea, vratile su Werder u susret, a golijadu u prvom poluvremenu zaključio je Simon Zoller atraktivnim lobom – na novu asistenciju Bittencourta. Drugi dio susreta otvorio je Modeste svojim 25. prvenstvenim pogotkom, za prvi poraz Bremena još od početka veljače – koji je ublažio Serge Gnarby 11. zgoditkom ove sezone.

Koln – Werder 4:3 (Modeste 13, 47, Bittencourt 28, Zoller 44 / Bartels 34, Gebre Selassie 40, Gnarby 62)

Dortmundu treće mjesto

Dvoboj za treće mjesto na tablici pripao je Dortmundu, zahvaljujući ponajboljem dvojcu Žuto-crnihMarco Reusu i Pierre-Emerick Aubameyangu. Četiri minute bile su dovoljne Reusu da dovede Borussiju u vodstvo, koje Aubameyang nije uspio povećati iz jedanaesterca – nakon što je rukom igrao gostujući branič Pavel Kaderabek. Mreže su mirovale do posljednjih desetak minuta susreta kada se svojim 28. prvenstvenim pogotkom, Aubameyang iskupljuje za promašeni jedanaesterac. Udarac Raphaela Guerreiroa prvo je završio na stativi, a potom i na glavi usamljenog gabonskog reprezentativca za dvostruko vodstvo Žuto-crnih. Novi jedanaesterac na susretu pripao je gostima, koji je hladnokrvno realizirao Andrej Kramarić – njegov 13. prvenstveni zgoditak. Dva boda prednosti drže Dortmund ispred Hoffenheima, a u posljednja dva kola obje momčadi susresti će se s istim protivnicima – Augsburgom i Werderom.

Dortmund – Hoffenheim 2:1 (Reus 4, Aubameyang 82 / Kramarić (pk) 86)

Frankfurt bez Europe. Za sada

Gostovanje posrnulih Vukova izgledalo je kao idealna prilika za Kovačeve izabranike da nastave borbu za Europu, no borba za ostanak pokazala se kao veći motiv kod Wolfsburga. Nakon što su mreže mirovale u prvom poluvremenu, u drugom su gosti preuzeli inicijativu. Prvo je Daniel Didavi doveo Vukove u vodstvo nakon asistencije Marija Gomeza, da bi potom i sam Gomez upisao se u strijelce – zahvaljujući nesebičnoj asistenciji brzonogog Paula Ntepa. Usprkos pobjedi, momčad Wolfsburga čeka borba za opstanak u preostala dva kola – sa samo dva boda iznad zone ispadanja. Kovača i njegov Eintracht s druge strane čeka finale DFB pokala preko kojeg bi ipak mogli osigurati nastup u europskim natjecanjima. Prepreka će im biti Borussija Dortmund, a okršaj je na rasporedu 27.05. u Berlinu.

Frankfurt – Wolfsburg 0:2 (Didavi 48, Gomez 63)

Freiburg sigurno prema Europi

Nakon neočekivanog poraza od Darmstadta u prošlom kolu, momčad Freiburga vratila se na pobjedničke staze – protiv Schalkea. Dva pogotka Floriana Niederlechnera u prvom poluvremenu, od kojih jedan s bijele točke, presudila su Rudarima i prikovala ih za sredinu tablice, dok je Freiburg time zadržao peto mjesto i izravan plasman u Europsku ligu. Nikada do sada nisu dva novopečena prvoligaša završila sezonu na prvih pet mjesta, a nakon povijesnog uspjeha LeipzigaFreiburgu se smiješi ista sudbina.

Freiburg – Schalke 2:0 (Niederlechner 22, (pk) 31)

Ostali susreti

Pogotkom u prvom poluvremenu Juan Bernat presudio je Darmstadtu i poslao ga u drugi rang njemačke lige. Ljiljani su mogli do boda na samom kraju susreta, no udarac Hamita Altintopa s bijele točke brani treći vratar BavaracaTom Starke u svom prvom nastupu ove sezone.

Gladbach i Augsburg podijelili su bodove u Monchengladbachu. Gosti su poveli preko Alfreda Finnbogasona, a bod Gladbachu osigurao je Andre Hahn u posljednjoj minuti susreta. S istim rezultatom završio je susret između Ingolstadta i Leverkusena, remi koji je Ingolstadtu ukazao na sve izgledniji odlazak u niži rang. Domaćini su poveli pogotkom Sonnya Kittela, a pet minuta nakon Apotekari vraćaju susret u egal – drugim prvenstvenim zgoditkom 17-godišnjeg Kai Havertza. U Hamburgu su mreže ostale netaknute, u izravnom dvoboju za ostanak u ligi između Hamburgera i Mainza.

Bayern – Darmstadt 1:0 (Bernat 18)
Monchengladbach – Augsburg 1:1 (Hahn 90+4 / Finnbogason 57)
Ingolstadt – Leverkusen 1:1 (Kittel 73 / Havertz 78)
Hamburger – Mainz 0:0