Search
Close this search box.

Spustio se zastor na Svjetsko prvenstvo…

Foto: HNS

Nogomet je davno prestao biti najvažnija sporedna stvar na svijetu. Danas je on jako bitna ekonomska pa i politička stvar. Dovoljno je vidjeti rekordne transfere i ugovore (Neymar 222 milijuna eura; Sky i BT 5,8 milijardi eura za tri godine TV prijenosa Premiershipa). Političke intrige oko dodjele Svjetskog prvenstva Rusiji i Kataru, pad Platinija i Blattera jer se umiješao američki FBI i švicarsko pravosuđe uz prijetnje sponzorskim otkazivanjem.

FIFA je stoga zadnjih godina poduzela puno toga kako bi vratila poštenje u nogomet. Reformirana je iznutra, izmijenjen Statut, uveden veliki broj neovisnih stručnjaka za reviziju na svim poljima i u svakom trenutku, promijenjen je način biranja domaćina prvenstva i na samom kraju uveden je i VAR (video sudac) kao revolucija u ono što se događa na terenu.

Od Svjetskog prvenstva u Rusiji očekuje se prihod od 5,2 milijarde eura, a po neovisnom istraživanju 3,4 milijarde ljudi je do finala pogledala nešto od Svjetskog prvenstva na televiziji. To su brojevi kojima se nitko ne može ni približiti.

U želji da se nogomet još više proširi, a samim time i još više zaradi, donesena je odluka da će na Svjetskom prvenstvu u SAD-u, Meksiku i Kanadi 2026. godine u završnici nastupiti 48 ekipa (16 grupa po 3). Dok se po najnovijem pojavila mogućnost da se isto dogodi već i 2022. godine u Kataru.

Što nam je nogomet donio? Velika iznenađenja koja turnirski način igranja uvijek pruža. Jednostavno, za razliku od duge sezone, u kojoj možeš ispraviti greške, ovdje si primoran igrati puno utakmica u malo dana. Pobjeđuju najspremniji, fizički i psihički. Odlučuju detalji, i gotovo da svako svakoga može izbaciti, uz malo sreće.

Po skupinama:

A) Urugvaj 9 Rusija 6 Saudijska Arabija 3 Egipat 0
Najpredvidljivija skupina u kojoj je Urugvaj bio dominantan.
B) Španjolska 5 Portugal 5 Iran 4 Maroko 0
Skupina u kojoj je Iran pokazao ranjivost Španjolske i Portugala. Spremna reprezentacija Irana je letjela u drugom poluvremenu pokraj umornih europskih igrača na kojima je duga sezona ostavila traga.
C) Francuska 7 Danska 5 Peru 3 Australija 1
Francuska je igrala gotovo svaku utakmicu koliko je trebalo. Nije to bila dominacija u svakom pogledu niti lepršavo, ali sasvim dovoljno da potvrde kandidaturu za najviši plasman. Peru je koštao prolaska promašen kazneni udarac protiv odlične Danske.
D) Hrvatska 9 Argentina 5 Nigerija 3 Island 1
Odlična Hrvatska pokazala je da može daleko stići na turniru, a Argentina je na jedvite jade prošla dokazujući da loši rezultati iz kvalifikacija nisu bili slučajnost.
E) Brazil 7 Švicarska 5 Srbija 3 Kostarika 1
Brazil je rutinski prošao skupinu dok je Švicarska preokretom nad Srbijom stigla do drugog kruga, točno kako se i očekivao raspored snaga u grupi.
F) Švedska 6 Meksiko 6 Južna Koreja 3 Njemačka 3
Mega iznenađenja je ispadanje Njemačke, ali ne po onom što je prikazano na terenu. Jedna pobjeda na jedvite jade i dva poraza pokazali su sve slabosti reprezentacije koja se na račun stare slave igrača pokušala proći. Švedska i Meksiko su uzeli ponuđeno.
G) Belgija 9 Engleska 6 Tunis 3 Panama 0
Sve očekivano, i potvrđene visoke ambicije Belgije i Engleske na krilima Hazarda i Kanea.
H) Kolumbija 6 Japan 4 Senegal 4 Poljska 3
Najizjednačenija skupina u kojoj su Poljaci bili nositelji zahvaljujući lukavštini neodigravanja prijateljskih utakmica. Time nisu gubili bodove na FIFA ljestvici pa su bili visoko plasirani. Samo tada dolazi na scenu nogometni teren, a tamo su bili najlošiji u skupini. Po prvi put smo imali slučaj da bodovi fair-playa odlučuju tko prolazi u skupini, Japan je bio bolji, imao je manje kaznenih bodova od Senegala.

Osmina finala:

Urugvaj-Portugal 2-1
Urugvaj učinkovit, Portugal s više posjeda i udaraca (6-20), ali nedovoljno za prolaz. Suarez i Cavani napravili razliku.
Francuska-Argentina 4-3
Francuzi poveli, Argentinci preokrenuli pa Francuzi u velikom stilu završili. Niti u jednom trenutku se nije činilo da Argentinci mogu dobiti ovu utakmicu.
Brazil-Meksiko 2-0
Najuvjerljiviji prolazak šesnaestine finala, kao da je utakmica u skupini bila. Koliko je trebalo.
Belgija-Japan 3-2
Veliko iznenađenje je bilo na pomolu jer je Belgija shvatila utakmicu kao „lako ćemo”. To ih je otrijeznilo i uozbiljilo za četvrtzavršnicu, a i samim preokretom od 0-2 do 3-2 su pokazali koliko su jaki.
Španjolska-Rusija 4-5 (1-1)
Ruski bedem je izdržao do udaraca sa jedanaest metara. Tika-taka nije prolazila. Na penalima Akinfejev heroj s dvije obrane.
Hrvatska-Danska 4-3 (1-1)
Tvrda Danska je bila malo bolja od Hrvatske u samoj utakmici, ali na udarcima sa jedanaest metara je malo bolji bio Subašić. Sjajne tri obrane.
Švedska-Švicarska 1-0
Tvrda utakmica kakva se i očekivala kod ovako izjednačenih suparnika. Odbijeni udarac ulazi u gol i odlučuje pobjednika.
Kolumbija-Engleska 4-5 (1-1)
Neuvjerljiva Engleska je pokazala prve znakove da ovo možda i neće biti njihova godina. Odličan završetak utakmice Kolumbije doveo je do izjednačenja u sudačkoj nadoknadi. Ipak, Engleska po prvi put u povijesti Svjetskog prvenstva prolazi nakon udaraca sa jedanaest metara.

Četvrtfinale:

Urugvaj-Francuska 0-2
Bez Cavanija Urugvaj nije imao šanse, a kako je Francuska igrala ni on ne bi vjerojatno puno toga promijenio. Francuska nakon ove utakmice postaje prvi favorit prvenstva jer praktički nisu imali ozbiljnijih problema.
Brazil-Belgija 1-2
Belgija je uzela ponuđeno pa prepustila Brazilu inicijativu, ali Brazil uz 26 udaraca na prema 8 belgijskih nije stigao do izjednačenja.
Švedska-Engleska 0-2
Rutinska pobjeda Engleske, njihova najbolja igra na turniru (uz pobjedu nad Panamom).
Rusija-Hrvatska 5-6 (2-2)
Najizjednačenija utakmica u koju je Hrvatska ušla kao favorit. Jednako kako je Danska bila malo bolja od Hrvatske, ovdje je Hrvatska bila bolja od Rusije. Opet udarci sa jedanaest metara. Opet Subašić za prolazak u polufinale.

Polufinale:

Francuska-Belgija 1-0
Za točno toliko je Francuska bila bolja od Belgije. U jednom razdoblju činilo se da Belgija može napraviti nešto više, ali je Francuska na kraju dominirala.
Hrvatska-Engleska 2-1 (produžeci)
Englezi najavljivali povratak nogometa kući, ali on se nije dogodio. Prvo poluvrijeme bolja Engleska, drugo poluvrijeme i produžetak puno bolja Hrvatska koja zasluženo prolazi u finale.

Susret za treće mjesto:

Belgija-Engleska 2-0
Od dva tužna polufinalista Belgijanci su se brže oporavili. Kane neprepoznatljiv, igrao uz lakšu ozljedu. Ostao je najbolji strijelac prvenstva.

Finale:

Francuska-Hrvatska 4-2
Hrabra Hrvatska je izginula prvo poluvrijeme. Bolji na terenu ipak su primili  dva gola iz jednog udarca Francuza na gol. Drugo poluvrijeme već u samom početku snaga je nestala, vjerojatno i psihološkim momentom da gubiš s odličnom igrom. Do kraja rutinska pobjeda Francuske.

NAJBOLJI POJEDINCI:

Najbolji pojedinac prvenstva bio je Hazard, ali se osim toga gleda i cjelokupni učinak ekipe. Zbog toga je Modrić najbolji igrač prvenstva. U slučaju da je Belgija završila u finalu odluka bi bila drugačija jer je prevelika razlika u svim mjerilima bila na strani Hazarda. Od Modrića je učinkovitiji kao pojedinac bio i Mbappe, ali njemu za utjehu ide nagrada za najboljeg mladog igrača.

HRVATSKA:

Hrvatsku nitko nije nadigrao, skupina se prošla rutinski dok je bilo škripanja u utakmicama završnice. Kad bi se plastično gledalo Dalićev ostanak na klupi bi bio upitan da je u skupini s Danskom, Rusijom i Engleskom igrao tri utakmice 1-1 i time vjerojatno ispao. Ovako, nadljudska snaga, vjera u pobjedu i sasvim solidne taktičke postavke (bolji od Rusije i Engleske, lošiji malo od Danske) uz odlične obrane Subašića prilikom jedanaesteraca donijele su pobjede nakon 90. minuta igre.

Samo finale Hrvatska je krenula hrabro, bila bolja i jednostavno izdušila odmah na početku drugog poluvremena. Snaga je potrošena u prethodnim utakmica, a i psihološki je onaj gol Francuske za 2-1 izvadio i posljednje atome. Je li Dalić trebao drugačije? Nikad nećemo znati. Bacili su se na glavu, a protiv ove Francuske pune samopouzdanja nije prošlo.

HNS će dobiti 28 milijuna dolara, od toga prema prethodno utvrđenom dogovoru Savezu ostaje 60% (16,8 milijuna), a igračima i stožeru ide 40% (11,2 milijuna). Od ovih 11,2 milijuna dolara igračima ide 80% (8,96 milijuna) a stožeru 20% (2,24 milijuna). Ako uključe i Kalinića i podjele jednako (23), svaki igrač će dobiti po 390.000 dolara (2.457.000 kuna). Tu je još i nagrada od države, 70.000 kuna po igraču koja je sitna u odnosu na FIFA-u. Nagrada države je određena prema Uredbi o kriterijima za dodjeljivanje državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća.

VAR

Još jedno slovo o VAR-u. Donio je revoluciju u nogometu. Točnost sudačkih odluka je s 95% skočila na 99,4%. I to onih ključnih, a to je ogroman napredak. Protivnici VAR-a su očekivali zastajkivanje u igri, prosvjede i slične stvari. Dogodilo se upravo suprotno. Kao da je VAR tu bar 10 godina. Dobit osim ovog postotka smanjene pogreške je da suci imaju više samopouzdanja jer imaju i pomoć za ono što ljudsko oko može i pogriješiti. Time se s njih nakon utakmica skida ogromna odgovornost. Uz to dokazano je i da igrači puno manje glume, čak se dižu s travnjaka i govore sucu da nije prekršaj kako bi izbjegli kaznu. Neki igrači se teško navikavaju na VAR pa još uvijek glume (Neymar) ili prosvjeduju, ali svakim protekom vremena izgledat će sve smješniji u očima gledatelja (uz posebno smiješne gifove).

ZAKLJUČAK:

Nogomet je najvažnija stvar na svijetu i postaje sve bolji u svakom pogledu, posebno na ovoj natjecateljskoj razini gdje novac nije odlučujući, odnosno gdje se baš ne može kupiti najbolje. Hrvatska nije iznenađenje ni čudo, odigrala je odlično i iskoristila slabosti drugih jakih reprezentacija od kojih su neke potpuno promašile formu. Hoće li to pomoći reorganizaciji HNS-a i boljem HNL-u? Nemamo baš previše vjere. Reprezentacija je bar do sada bila uvijek za zamazati oči, skrenuti pozornost. Novac će doći i otići kao i svaki drugi. Pitanje je strategije i strateškog ulaganja hoće li to donijeti nove Rebiće, Mandžukiće, Modriće… njih sigurno neće stvoriti nacionalni stadion jer su oni svi potekli iz malih sredina u koje treba ulagati. U manje regionalne kampove. Za primjer, i Mbappe je stigao iz jednog takvog kampa …

Renato Čupić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter