Search
Close this search box.

Nevjerojatnih 105 dana zatvora za prekršaj

Sloboda navijačima Torcida
Foto: Torcida

Nepravomoćnom presudom broj Pp-J-974/17 od 24. ožujka 2017. godine Prekršajni sud u Splitu je okrivljenika Dominika Mamića proglasio krivim zbog ukupno tri prekršaja iz Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, te za jedan prekršaj iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, te presudio skoro maksimalnu kaznu zatvora od 105 dana i produžio istražni zatvor za dodatnih 15 dana. Uz početnih 15 dana, to će biti 30 dana istražnog zatvora, što je maksimum koliko možete biti u zatvoru zbog prekršaja. Što mislite koliko je puta od postojanja Republike Hrvatske netko zbog prekršaja, prije pravomoćnosti presude, bio maksimalnih 30 dana u istražnom zatvoru?

Ukratko, Mamić je kažnjen zbog četiri zasebna prekršaja:

  1. na nogometnoj utakmici sakrio je identitet = 25 dana zatvora
  2. protupravno ušao na teren = 30 dana zatvora
  3. dohvatio šipku kao predmet pogodan za ozljeđivanje = 25 dana zatvora
  4. narušio javni red i mir trčeći za sucem = 25 dana zatvora

Mediji, razjarena javnost, HNS, čuvari ćudoređa ove zemlje kaznu su dočekali s radošću. Ipak, civilizacijski dosezi modernog društva su doveli do toga da je svatko nevin, dok se ne dokaže suprotno, što očito vrijedi samo kada su u pitanju Zdravko Mamić, Damir Vrbanović, Milan Bandić, Nadan Vidošević, Ivo Sanader i slični, ali ne i običan građanin. Također, civilizacijski doseg je da se okrivljenicima sudi pred sudom, od strane nepristranog suca educiranog da provodi zakon RH, a ne u medijima i TV emisijama.

U analizi presude vodit ćemo se tako ne medijskim naklapanjima, već pravnim shvaćanjem Kaznenog odjela Vrhovnog suda Republike Hrvatske koji kaže da činjenice na kojima se temelji odluka o kazni odlučne su činjenice i moraju se utvrđivati s istim stupnjem izvjesnosti kao i činjenice o kojima ovisi odluka o krivnji i pravnoj oznaci kaznenog djela odnosno prekršaja.

Prevedeno, da biste utvrdili težinu prekršaja morate u obzir uzeti konkretne i dokazive činjenice, a ne stereotipne konstrukcije. Tako je u obrazloženju presude kao otegotne okolnosti sudac naveo da je okrivljeni Mamić osramotio Grad Split, Republiku Hrvatsku, HNK Hajduk i „prave navijače“, te uznemirio širu javnost, nanio materijalnu i nematerijalnu štetu Hajduku, te napravio osobito teške prekršaje. Argumentacija primjerenija dnevnom tisku, nego obrazloženju presude, pogotovo presude koja je očito, u usporedbi s drugim sličnim prekršajima, pa i kaznenim djelima, zaista drakonski oduzima slobodu jednoj prije svega, mladoj i lakomislenoj osobi.

Ali vratimo se mišljenju Vrhovnog suda i provjerimo ima li naznaka traženog u navedenoj presudi. U obrazloženju tako nećete pronaći relevantna istraživanja o mišljenju građana Grada Splita, državljana Republike Hrvatske ili „pravih navijača kluba“ temeljem kojih bi se moglo izvjesno utvrditi kako se inkriminiranim i sličnim ponašanjem nanosi sramota Gradu, Državi i Klubu ili imenovati građanske inicijative kroz koje bi šira javnost izrazila osjećaj uznemirenosti, pri čemu takav propust ima jednostavno obrazloženje; istraživanje ili inicijative takvog tipa uopće ne postoje. Dapače, s obzirom na konstantan porast broja članova Hajduka, gledatelja i pretplatnika, sa sigurnošću se može utvrditi da je ovaj argument kao otegotna okolnost ustvari i promašen.

Vezano za okolnost materijalne i nematerijalne štete prouzročene HNK Hajduku, koja je od strane prvostupanjskog suda također cijenjena otegotno po okrivljenika, valja istaći kako se HNK Hajduk u konkretnom prekršajnom predmetu ni u jednom trenutku, pismeno ili svjedočenjem predstavnika, nije očitovao oštećenim po „materijalnoj ili nematerijalnoj“ osnovi. Slijedom izostanka takvog očitovanja, koje je jedino meritorno za zaključak o eventualnom nastupu štete, primjena citirane argumentacije kao razloga za to da kazna okrivljeniku bude teža zaista nije ništa drugo doli izrazito tendenciozna uporaba notornih neistina na štetu okrivljenika.

Također, argumentacija zbog koje je kazna tako drakonska je težina prekršaja, pa se dovodi u pitanju je li Mamić kažnjen dvaput za isti prekršaj?! Naime, sami prekršaji nisu okolnost koju je trebalo cijeniti otegotno, nego sastavni dio zakonskog obilježja prekršaja za koje je okrivljenik nepravomoćno osuđen. Uzimanje u obzir težine prekršaja pri odmjeravanju kazne apsolutno je nedopušteno jer podrazumijeva da se navedena okolnost na štetu okrivljenika vrednuje dvostruko; jednom kao element prekršaja, a drugi put kao okolnost relevantna za odluku o kazni.

Kako je dakle prvostupanjski sud uporabio potpuno neprihvatljive razloge za odabir ovako stroge kazne koja – potrebno je to ponovno naglasiti – nikako nije u skladu s praksom kažnjavanja prekršajnih sudova za iste ili slične prekršaje, posve je jasno da je u konkretnom slučaju podlegao umjetno kreiranoj moralnoj panici i pritisku i pri tome zanemario načela razboritosti i objektivnosti kojima se svaki sud mora primarno voditi u procesu odmjeravanja odnosno individualizacije kazne.

Koliko je presuda kontradiktorna najbolje ukazuje podatak o olakotnim okolnostima. Naime, sud je utvrdio čak pet olakotnih okolnosti – priznanje čina, prekršajnu nekažnjavanost, materijalnu situacija, nezaposlenost i to što ga još uzdržavaju roditelji. S druge strane, za svaki od četiri prekršaja propisane zatvorske kazne su od 3 do 30 dana zatvora, a zbog navedenih olakotnih okolnosti prilično se jasno nameće zaključak da kaznu okrivljeniku nikako nije bilo moguće odmjeriti u gotovo pa maksimalnom trajanju.  Priznanje, neosuđivanost i materijalna situacija su argumenti koje čak i Vrhovni sud RH priznaje kao olakotne okolnosti kada su i za kaznena djela (opet ističemo da je ovdje riječ o prekršaju) dosudi uvjetna osuda, a ne zatvorska kazna. Stoga je odmjeravanjem gotovo pa maksimalne zapriječene kazne okrivljeniku uz sve utvrđene olakotne okolnosti praktički iste potpuno obezvrijedio.

Što sada? Mamić će vjerojatno provesti još 15 dana u istražnom zatvoru, što je maksimalno 30 dana koliko zbog prekršaja možete biti utamničeni. Žalba na ovu presudu će ići na višu instancu suda i za očekivati je da će biti smanjena/promijenjena/poništena uvažavajući sve gore navedeno, a velika je vjerojatnost da će najveća kazna Dominiku Mamiću biti upravo istražni zatvor u trajanju od trideset dana. Prevedeno, on je svoju osudu već dobio, i to prije pravomoćne presude – živjela pravna država! I jednaki, te jednakiji.

Jurica Antun Lončar


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter