Search
Close this search box.

TAKTIČKA ANALIZA: Kovač je uspio kući ono što nije u domovini

Foto: eintracht.de

Počinje. Reprezentativni termin u ožujku rijetka je prilika najboljim reprezentacijama svijeta da iskušaju nove ideje koje bi mogle koristiti na Svjetskom prvenstvu za par mjeseci. Neke od njih, kao primjer Argentina odlučile su isprobati nekolicinu nepoznatijih igrača ili novi sustav igre kao Španjolska. Za razliku od njih, hrvatska nogometna reprezentacija je imala drugačiji pristup u kojem je novi izbornik Dalić nastavio tradiciju svog prethodnika pretvorivši reprezentativno okupljanje u svojevrsni „team-bulding“.

Tako su reprezentativci upoznali košarkaške i teniske svjetske zvijezde, vidjeli malo svijeta i napunili baterije za ono što im predstoji do kraja klupske sezone. U moru izbornika koji su im to omogućavali jer nisu htjeli narušiti čuvenu „atmosferu“ čiji fizički oblik bi bio podjednak balonu, našao se jedan koji je to želio promijeniti i uvesti hrvatsku reprezentaciju u 21. stoljeće. Jasno, Niko Kovač i njegove metode kao što su ukidanje slobodnog vremena ili vađenje krvi u konačnici su doveli Joa Ingea Bergeta niti krivog niti dužnog na naslovnice nogometnih tiskovina u utakmici gdje je sve puklo. Reprezentacija je nedugo poslije toga dobila izbornika kakvog zaslužuje, a bivšem hrvatskom kapetanu, odraslom u drugom i drugačijem sustavu zasnovanom na organizaciji i disciplini, nije preostalo ništa nego povratak „kući“. Kao dugogodišnjem građaninu Njemačke i bivšem nogometašu Bayerna i Herthe bez ozbira na uzak trenerski CV ponudila se prilika koji su mnogi odbijali, a Kovač je tim potezom riskirao sve.

Već otpisanom Eintrachtu, klubu koji je godinama bio bez vizije, igre i novca trebao je netko tko nema što izgubiti, netko tko je kao igrač bio spreman ići glavom gdje drugi nisu smjeli nogom. No, plutajući Orlovi iz Frankfurta i Niko Kovač bili su idealni spoj. Klub koji nisu htjeli preuzeti niti oni tradicionalni treneri vatrogasci sa iskustvom sirovog preživljavanja dobio je mladog i ambicioznog stručnjaka koji je konačno došao u situaciju i organizaciju gdje bi njegove prijašnje ideje mogle doći na plodno tlo. Iako je Frankfurt jedan od najvećih i gospodarskih najrazvijenih njemačkih gradova, a Eintracht je kao klub kroz svoju povijest doživljao i neke zavidne europske rezultate, sve to nije dovoljno da trenutna klupska situacija privuče igrače sa većom reputacijom kao što to rade manja, ali ekonomski bogatija mjesta iz kojih potječu Wolfsburg ili Hoffenheim. Ipak, ključnu bitku Niko Kovač je prošao prije skoro dvije sezone kada je spasio svoj novi klub od ispadanja u drugu ligu.

Foto: Twitter/ Eintracht Frankfurt

Tada, kada je pritisak bio prošlost, dobio je slobodu iz ograničenih ljudskih i financijskih resursa probati učiniti barem da Eintracht kratkoročno svake godine ne strepi pred ruletom donjeg doma Bundeslige. Vrijeme će pokazati da je u skoro dvije godine napravio puno više. Skromna momčad u kojoj slikovito legendarni Alex Meier nosi ostalu 24-oricu suigrača na leđima u borbi za prvoligaški spas prerasla je u ratničku i borbenu nalik onome što je Kovač prikazivao kao igrač. Prvi potez bio je odstraniti tkivo koje nije bilo spremno na fizičke napore i u tim kombinacijama više nije bilo standardnih igrača Aignera, Zamorana, Castagniosa jer s njihovim odlascima Kovač nije imao što izgubiti, a za koji gol ili asistenciju više imati „tempirane bombe“ nije imao smisla u sustavu gdje momčad mora biti ispred pojedinca. Kovač i sportski direktor Bobić uspjeli su složiti roster sačinjenin od mladih nada kao što su Wolf, Mascarell, Vallejo koji su već u svojoj prvoj sezoni postavili neizostavni članovi prve postave.

Kovač je kroz dvije godina vođenja Eintrachta stabilizirao sustav 3-5-2 kao primarni i iz njega izvukao gotovo sve kada se pogledaju okolnosti. Povratak u realnost za bivšeg hrvatskog kapetana bio je povratak neizostavnog Jesusa Valleja u njegov matični Real Madrid. Mladi španjolski stoper bio je vrlo važan zbog svojih tehničkh karakteristika u zadnjem redu, ali duo Bobić-Kovač uspio je uskladiti njegov odlazak sa dolaskom Meksikanca Salceda, inače drugog po broju dodavanja u momčadi. Kako najčešće igra na poziciji lijevog stopera, on ima slobodu odlaska naprijed ne bi li svojim kretanjem dao više prostora bočnom igraču. Kada imaju loptu u svom posjedu, veliku ulogu ima mladi Mascarell, igrač sa najvećim postotkom i brojem dodavanja. Uz to, 2,4 oduzete i 2,6 presječenih lopti po utakmici čine ga izuzetno koristnim i u reaktivnom dijelu njihove igre.

Najbolji primjer kako je Kovač izvukao maksimum iz sustava i momčadi je način branjenja. Sustav gdje defanzivna organizacija, disciplina i agresivnost dobivaju svoje potpuno značenje. Eintracht se brani u formaciji sa 5 u obrani, gdje se bočni igrači spuštaju, a cilj ostale petorice je navesti protivničku momčad da upravo napadnu tamo gdje se čini da su najslabiji. To je možda i Kovačeva najveća taktička pobjeda. Zadatak petorice ispred obrane podijeljenih u dvije linije je blokirati dodavanje kroz sredinu i tako odsjeći protivničkog ogranizatora igre koji je vrlo često pozicioniran ispred obrane. Posljednično, protivnička momčad zbog brojčane nadmoći Eintrachta u sredini nema drugog izbora nego svoju pozicijsku igru graditi preko bočnih zona.

Upravo je takvo dodavanje okidač za presing jer je najlakše ostvariti prednost iz presinga što je lopta bliže aut liniji. Eintracht radi presing sa velikim brojem igrača kako bi natjerao protivnika u zamku gdje nema drugog rješenja nego jednostavno izbiti loptu u zone gdje Orlovi imaju trojicu stopera spremnih na skok. Podatak koji ide u korist tom mehanizmu je broj osvojenih zračnih duela, gdje je Eintracht drugi u Bundesligi.

Drugi obrambeni mehanizam gdje je Kovač pronašao način kako iskoristiti presing je postavljanje zamke zaleđa kroz visoko postavljenu obranu. Ukoliko je lopta ispucana od strane vratara ili nekog od protivničkih obrambenih igrača, Eintracht vrlo lako dolazi u ponovni posjed je se aktivira zaleđe protivničkih igrača jer u datom trenutku ne stignu dovoljno brzo reagirati na presing momčadi iz Frankfurta.

Njihov pozicijski napad uvelike ovisi o atletski moćnim krilnim bočnim igračima Wolfu, Chandleru i Willemsu koji u svakom izgradnju napada stoje široko ne bi li svojim pozicioniranjem razvukli protivničku momčad. Kovačev pozicijski napad nije orijentiran na posjed nego na što direktnija dodavanja i prebacivanja strana te su prvi u Bundesligi po dužini dodavanja koja u prosjeku iznose 21,1 metar. Jedan od osnovnih napadačkih mehanizama je trokut na jednoj od strana gdje je cilj u prazan prostor izbaciti bočnog igrača koji će kasnije imati priliku za dribling ili ubačaj. Kako je Alex Meier već u godinama, uprava kluba je povukla potez i dovela Nizozemca Hallera, najskuplje pojačanje u povijesti kluba. Haller, jedan od najboljih strijelaca Eredivisie kroz zadnjih nekoliko sezona je odličan skakač i idealan za sustav koji znatno igra po bočnim pozicijama. Ako u svom naumu igrači Eintrachta ne uspiju kroz pozicionirani napad, vrlo važna stavka je brzi reposjed gdje atletski moćni igrači dolaze lakše do izražaja.

Prednost sustava 3-5-2 je što se može transformirati u 4-3-3 u određenim dijelovima utakmice. Na taj način do posebnog izražaja dolazi Kovačev miljenik, Ante Rebić. Iako pozicioniran kao partner Halleru u vrhu napada, suradnja sa bočnim igračem jedan je od načina preko kojih Eintracht pokušava stvoriti višak na terenu. Spomenuti Rebić i Willems s jedne, te bočni Wolf i vezni Da Costa stvaraju dinamičan napad tražeći prostor kroz međusobnu suradnju preko bočnih pozicija.

Eintracht sedam kola prije kraja Bundeslige drži 4. poziciju koja donosi izravan plasman u Ligu Prvaka iduće sezone, što se prije dvije sezone činilo nemogućom misijom. Problem kod svake momčadi limitirane individualnom kvalitetom je što sustav može donijeti rezultat do određene razine, što je u ovom trenutku borba za Ligu Prvaka. Takav rezultat u kontinuitetu bez financijske podrške ovisi često o milosti bogatijih kluba kao što je primjer Valleja iz Reala i čini se teško ostvariv, pogotovo kada se baci pogled u susjedni Schalke 04 ili Leverkusen koji imaju mogućnost ponuditi bolje uvjete igračima koji čine veću razliku na terenu. Plasman u najelitnije klupsko natjecanje na svijetu esencijalno je za budućnost kluba iz Frankfura upravo zbog tog razloga. Uz politiku pružanja „druge šanse“ koji su iskoristili Rebić ili Kevin Prince Boateng, Eintracht bi sličnim rezultatom na taj čin mogao privući neka kvalitetnija imena jer je očito da su Kovač i suradnici pronašli odgovarajući sustav i klupska ogranizacija nakon godina lutanja konačno izgleda ozbiljno i spremno za kontinuirati rezultat.

Dovoljan podatak koliko je rad bivšeg hrvatskog izbornika podcijenjen čak i u njemačkim krugovima je statistilki pokazatelj gdje Kovač ima više osvojenih bodova po utakmici od medijski vrlo popularnog Nagelsmanna. Uspio je od skupine jeftinih anonimusa, mladih talenata, otpisanih, bivših zvijezda i veterana sastaviti kompetitivnu momčad sa jasnom idejom u igri i način kako to postići. Niko Kovač je poslije reprezentativnog travnjaka uletio u blato, polako ga uređujući u svoj vrt gurajući ideje koje nisu rasle na tehnički plodnijem tlu, ali u klubu bez vizije, ogranizacije i ograničenih resursa napravio je puno više nego je itko očekivao i ne misli stati. Jedino je pitanje, hoće li vrhunac Eintrachta dočekati zaposlen u Frankfurtu ili u nekom drugom, bogatijem i uspješnijem klubu..

Dino Grgić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter