Search
Close this search box.

Kultni stadioni: Apostolos Nikolaidis

Foto/sentragoal.gr

Početkom ovog desetljeća ekonomska je kriza bila u punom zamahu, a u Grčkoj je to bilo vidljivo na svakom koraku, možda i bolje nego bilo gdje drugdje u Europi. Svakom vladinom odlukom o novom stezanju remena, broj prosvjednika u Ateni je rastao pa se popeo i do, prema nekim izvorima, 500 000, a tragovi molotovljevih koktela, miris zapaljenih guma i grafiti s revolucionarnim porukama o izdanoj naciji uvukli su se među atenske ulice i tamo postali gotovo svakodnevna pojava.

Negdje u to vrijeme, krajem studenog 2012., slavni Panathinaikos bio je u rasulu i na rubu bankrota. Na drugom kraju grada, u Pireju, veliki rival Olympiakos u vlasništvu tajkuna Marinakisa gazio je sve pred sobom, a PAO je nekoliko dana ranije izgubio od novog prvoligaša Plataniasa 2:1 i imao tek 17 bodova iz 13 utakmica. Igrajući na ogromnom OAKA Olimpijskom stadionu, prosjek gledatelja bio je tek nešto više od 6000 po utakmici; niti desetina kapaciteta diva od 70 000 mjesta.

Oaka Kentriko stadion/Foto: oaka.com.gr

Upravitelj stadiona Peter Galaktopoulos borio se s velikim problemima i čekale su ga teške odluke. Dugo se premišljao i na kraju odlučio – u pismu koje je naslovio i na klub i na savez i na Novu TV koja je prenosila utakmice napisao je:
„Zbog financijskih poteškoća, Panathinaikos nije ispunio minimalne financijske obveze prema stadionu. Iz ovog razloga, molim Vas da razmotrite prebacivanje utakmica u popodnevne sate kako Panathinaikos ne bi morao snositi dodatne troškove struje za reflektore“.

Međutim, molba mu je odbijena, a tvrtke kojima su bili dužni postajale su sve nestrpljivije i bilo je očito da takvo stanje nije dugoročno održivo. Čelnici kluba na kraju su odlučili – PAO napušta Olimpijski stadion i vraća se u svoj pravi dom, stadion Apostolos Nikolaidis ili jednostavno, kako ga zovu Atenjani, Leoforos.

U prvoj utakmici nove sezone 13. kolovoza 2013. na punom Leoforosu njihovi su ih navijači dočekali bakljadom i velikim transparentom na kojem je pisalo „Home is where the heart is“.

Leoforos/Foto: wikimapia.org

Poruka je bila jasna: Olimpijski stadion po svemu što znači za PAO i onome što pruža njihovim navijačima nikad neće biti ni blizu legendarnom stadionu koji nosi ime najvećeg Panathinaikosovog predsjednika.

Za razliku od većine stadiona (koji nažalost više nisu s nama) iz ovog serijala, Leoforos se još uvijek poprilično dobro drži. Smješten je – a kad kažemo smješten, mislimo jedva nekako uguran tako da mu pojedine tribine vise nad ulicama koje ga okružuju, a s balkona okolnih zgrada se bez problema može pogledati utakmica – na sjeveroistoku Atene u kvartu Ambelokipi,

Kvart Ambelokipi/Foto: BM / mapio.net

koji više podsjeća na nekakvo siromašno južnoameričko predgrađe nego na moderan europski grad.

Leoforos se u tu atmosferu savršeno uklapa – ni pola stadiona nije natkriveno, izblijedjele boje njegovih sjedala godinama su ispirali kiša i sunce, a neugledna sivo-bijela betonska vanjština ukrašena je grafitima koji se šire i na okolne ulice, od jednostavnih zelenih djetelina do prekrasnih murala koji ovjekovječuju klupsku povijest, kao podsjetnik za koga se navija u ovom dijelu grada.

Foto: Damon Main / theawaysection.com

Bez obzira na to što bi se većina današnjih vlasnika klubova sigurno zgrozila uvjetima koji vladaju na Leoforosu, prigovarajući na račun nedostatka komfora i lošeg match day experiencea i računajući koliko bi se moglo zaraditi na još kojoj stotini mjesta po raznim sky boxovima i sličnim cirkusima, ovaj mali stadion za 16 003 ljudi i dalje stoji kao čisti kontrast modernim zdanjima za novu, razmaženu sportsku publiku. Ovaj stadion nema teren na kotačiće, koji se može zamijeniti za potrebe NFL momčadi željne ubiranja novca u Europi. Nema restoran u kojem možete pojesti sushi dok dogovarate posao i jednim okom iz fotelje gledate utakmicu.

Ono što, međutim, ima je bogata povijest koja ponekad i nije bila vezana samo uz nogomet. Danas Leoforosu broji već 93. godinu, a gradnja je počela 8. ožujka 1922. i trajala dvije godine. Tada je na svojim drvenim gredama mogao primiti 6000 gledatelja, no već početkom 1930-ih drvo zamjenjuje beton i stadion polako poprima svoj današnji oblik.

Izvor: panathinaikos24.gr

Prvi u Grčkoj 1938. dobiva reflektore koji su dopremljeni iz Amerike, a prvi je, 50-ih godina, dobio i pravi travnati teren za razliku od zemljanih i pješčanih koji su prevladavali do tada.

Danas već odrasli ljudi, bili su djeca kada je Panathinaikos na Leoforosu u Kupu Prvaka 1970./71. pod vodstvom Ferenca Puskasa rušio redom Slovan iz Bratislave, engleski Everton i u uzvratu polufinala u Ateni s 3:0 okrenuo Zvezdinih 4:1 iz Beograda da bi izborio finale protiv Ajaxa na Wembleyu.

Atena/Foto: comsulea.wordpress.com

Protiv Johanna Cruyffa i Rinusa Michelsa nije se moglo; završilo je 2:0 za Nizozemce, ali ta sezona, i ekipa kojoj je tako malo nedostajalo do vrha Europe, do danas imaju mitski status među navijačima Panathinaikosa.

Koju godinu ranije, Panathinaikos je ‘67. pred službeno 29 665 gledatelja, iako neki kažu i koju tisuću više, na svom Leoforosu u Kupu pobjednika kupova dočekao minhenski Bayern s Gerdom Mullerom u napadu i Seppom Maierom na golu. Na klupi PAO-a sjedio je legendarni Mađar Bela Guttmann, ali Bavarci su bili prejaki – završilo je 1:2 za Bayern. Međutim, ta je utakmica do danas ostala upamćena po rekordnom broju gledatelja u povijesti stadiona.

PAO-Bayern/Foto: stadia.gr

Malo dalje u prošlost, u studenom 1966., osnovana je poznata navijačka skupina Gate 13, koja je ime dobila po ulazu broj 13 na zapadnoj tribini stadiona. Na tom su se ulazu i tribini skupljali mladi i siromašniji, a ujedno i najglasniji navijači. Navijački pokret u Europi tada još nije bio toliko jak, a Gate 13 je u Grčkoj bio avangarda, putokaz ostalima i u organiziranju, ali i u imenovanju svojih skupina koje su i danas uglavnom Gate xy, ovisno o ulazu oko kojeg se skupljaju.

Foto: Damon Main / theawaysection.com

Još puno stariji su oni, ako ih je danas uopće i preostalo, koji se sjećaju ratnih godina i njemačko-talijanske okupacije Grčke. Leoforos je tada, početkom 1940-ih, pretvoren u vojnu bolnicu i sirotište, a potajno je bio važna točka grčkog Pokreta otpora.

U proljeće 1942. igrači Panathinaikosa i AEK-a odbili su igrati prijateljsku utakmicu protiv okupatora, a 15000 navijača kreiralo je jedan od najvećih antiratnih prosvjeda u okupiranoj Europi. Pred sami odlazak Nijemaca iz Grčke, 8. listopada 1944., tadašnji je upravitelj stadiona Antonis Vrettos, nad Leoforosom podigao grčku zastavu koja se tog dana nad Atenom zavijorila prvi put nakon više od tri godine okupacije.

Bogata je to povijest koja može biti uteg, ali i jasan putokaz za još uvijek neizvjesnu budućnost zelene strane Atene. Velike utakmice slavnih Panathinaikosovih generacija i ratni ožiljci turbulentnih vremena s jedne, a izražena gruba navijačka, ulična kultura koja danas okružuje Panathinaikos i grčki nogomet s druge strane, ostavili su svoje tragove na betonu stadiona i u kolektivnom sjećanju navijača.

PAO je danas jedini klub u Grčkoj u vlasništvu navijača okupljenih u udrugu Panathenaic Alliance i na teškom je putu oporavka. Nekoliko projekata rekonstrukcije Leoforosa je postojalo, iako su zbog teške financijske situacije svi propali ili su stavljeni na čekanje. Kako stvari stoje, Panathinaikos će i u dogledno vrijeme igrati tamo gdje se njegovi navijači osjećaju najbolje – u svom domu, na kultnom mjestu atenskog i grčkog nogometa.

Matija Palijan


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter