Težak poraz Zagreba 041 u derbiju 3. ZNL

Da se uistinu radi o derbiju 16. kola 3. Zagrebačke nogometne lige bilo je vidljivo odmah po dolasku na igralište Zelengaja 1948 u zagrebačkom naselju Dugave. Pedesetak navijača jedne i isto toliko navijača druge momčadi rasporedilo se na tribinama, što će se na kraju ispostaviti da je ovoga puta bilo jedino u čemu su momčadi bile izjednačene. Bilo je tu „službenih” fotografa, a posebno iznenađenje je bio kamerman koji je snimao cijeli tijek utakmice. U koju svrhu će poslužiti ta snimka iz pristojnosti nismo pitali, ali vjerujem da ćemo to naknadno saznati. Pirotehnika je bila spremna na obje strane, no iz razumljivih razloga koji će biti sasvim jasni iz ovog izvještaja, korištena je samo na jednoj strani.

Sad bi se moglo prestati s odugovlačenjem i okolišanjem i najbolje je odmah prevaliti preko jezika konačni rezultat koji je bio 4:0 za NK Zelengaj 1948, ujedno i vodeću momčad ove lige.

Prvih 15-ak minuta je proteklo u visokom ritmu bez pravih šansi. NK Zelengaj 1948 je bio malo iznenađen otvorenom igrom NK Zagreba 041 koji se kod lidera došao nadigravati otvorenog garda, te je u samom početku čak izgledao i bolje na terenu od domaćina. Ipak nakon početnog perioda Zagrebova visoko postavljena obrana se pokazala poroznom i ranjivom na polukontru, te nakon nekoliko vezanih pogrešaka zadnjeg reda Zagrebaša, Zelengajev centarfor Bačić se nalazi sam kao duh pred golom i sprema poklonjenu loptu iza leđa vratara Kavelja.

Hladan tuš i brzina više u koju je prebacio lidera prvenstva dovodi NK Zagreb 041 u dosta podređen položaj, te nakon nekoliko solidnih šansi u 24. minuti robusni Bačić koristi neopreznost Hržine, probija se iza njegovih leđa i još jednom zabija. Do kraja poluvremena gosti su se donekle konsolidirali, igralo se uglavnom ravnopravno, a valja istaknuti da je do odmora NK Zagreb 041 imao dvije izuzetno zrele prilike smanjiti, pa čak i poništiti vodstvo domaćih.

Prvo je Knežević, vodeći strijelac prvenstva, ostao sam samcat na šest metara od gola, no loptu ipak prebacuje preko gola, što mu se inače ne dešava baš često. Svega nekoliko minuta kasnije, nakon jedne duge lopte upućene iz veznog reda, Bažulić bježi obrani domaćih, daji si koji milimetar predugi for, pa sjajni vratar NK Zelengaja 1948 Fabečić brani nogom upućeni prizemni udarac.

Ne treba zaboraviti ni nekoliko sjajnih reakcija golmana Kavelja koji je u subotu bio vjerojatno ponajbolji pojedinac Zagrebove momčadi, te ju je koliko toliko držao u sedlu tijekom prvog poluvremena utakmice.

Drugi dio nastavio se u sličnom tonu. Naime, ni jedna momčad nije pokazivala namjeru da se zatvori, pa su se nizale prilike, žestoki dueli i bespoštedna borba obiju momčadi. Ipak već u 50. minuti nakon par vezanih dobivenih duela Murat zabija s ruba 16 metara za vodstvo NK Zelengaja 1948 od 3:0.

Bilo je jasno tko će izaći uzdignute glave s terena nakon utakmice, no Zagrebaši se nisu sasvim predali ni nakon što je priča o podjeli bodova bila zaključena. Vrlo brzo nakon trećeg gola domaćih gostujući veznjak Bažulić se ponovno nalazi u sjajnoj prilici nakon jednog ubacivanja sa strane. Ugurao se iza leđa stoperima Zelengaja i oštrim udarcem gađa iznad glave vratara no lopta odsjeda na gredi, vjerojatno uz malu pomoć domaćeg čuvara mreže. Nešto kasnije ponovno se Bažulić nalazi u dobroj prigodi, no ovog puta glavom puca pored vrata.

Konačni rezultat 15 minuta prije kraja postavlja Međerić pospremivši jednu odbijenu loptu glavom u gol, što je izazvalo malo prosvjeda od strane gostujućih igrača koji su smatrali da je riječ o zaleđu.

Treba još spomenuti i sudačku trojku koja je bila dosta nesigurna i griješila na štetu obaju momčadi, a kartonima je štitila više sebe nego igru, no sve u svemu njihovo suđenje nije bitnije utjecalo na rezultat.

Možemo zaključiti da je u subotnjoj utakmici pobijedila bolja, spremnija i organiziranija momčad. NK Zelengaj 1948 izgleda kao dobro posložena ekipa s jasnim ciljem, dok je nakon prva tri kola proljetnog dijela vidljivo da je pred NK Zagrebom 041 još dosta posla, kako organizacijskog tako i nogometnog. Gubitak čak četvorice prvotimaca na polusezoni ozbiljno bi uzdrmao i prvoligaše, pa tako ne čudi da se ‘Petkovićeve trupe’ dosta muče.

Zagreb 041 je trenutno na četvrtom mjestu, a idući tjedan mu u goste dolazi petoplasirana Sava Jakuševac protiv koje će tražiti prekid serije loših rezultata.

Vjerujemo da smo u ovom izvještaju izbjegli sve racionalizacije tipa „slatki limun” i „kiselo grožđe”. Njih čuvamo za teže situacije, za koje se nadamo da ih neće biti.